Багато хто, напевно, хоч раз чули, що все, що нас оточує, може бути і отрутою, і ліками. Все залежить від дози. А як щодо алкоголю? Може бути етиловий спирт корисним або хоча б безпечним?
Чи існують безпечні дози алкоголю?
Про шкоду надмірного вживання спиртних напоїв чув кожен, питання лише в тому, що брати за світові? Всесвітня Організація охорони Здоров’я має на цей рахунок досить чітку відповідь: допустима доза алкоголю на добу для дорослого чоловіка, який не страждає хронічними захворюваннями, не повинна перевищувати 30 мл чистого етилового спирту.
За даними МООЗ 10 г чистого етанолу приблизно відповідає:
– 30 мл горілки, коньяку, віскі, бренді або рому (40% об.);
– 75 мл міцного солодкого вина, портвейну або вермуту (17-20% об.);
– 100 мл червоного або білого сухого вина, в тому числі і шампанського (11-13% об.);
– 250 мл пива (5% про.).
4 пляшки пива 5o = 2 банки коктейлю 9o = 100 г. горілки 40o = 40 грам етанолу
Всі наведені кількості актуальні з розрахунку вживання спиртного не частіше п’яти разів на тиждень. Крім того, допустима доза алкоголю для конкретного індивідуума буде залежати не тільки від статі і віку, але також і від маси тіла, від національної приналежності і генетичних особливостей.
Чи є особлива безпечна доза алкоголю для жінок?
Згідно все тим же рекомендаціями ВООЗ, допустима доза алкоголю для жінок розраховується з ліміту 20 мл чистого етилового спирту на добу.
Однак деякі медичні джерела рекомендують дамам дотримуватися обмеження наполовину від заявах обсягів. Вся справа в тому, що на процес розщеплення етилового спирту впливає ті, що:
– Середньостатистична жінка переважати менше, ніж чоловік, тому об’єктивно її організм може переробити менше алкоголю в одиницю часу.
– При однаковій вазі і зрості з чоловіком у жінки продукується менше алкогольдегідрогенази – головного ферменту, відповідального за розщеплення етилового спирту.
Крім того, при розрахунку безпечної норми алкоголю для дам враховується такий суб’єкта єктивний факт, що в цілому жінки менш схильні вживати спиртне, тому і переносять його гірше.
Під час вагітності і періоду годування груддю алкоголь протипоказів повністю, так як етиловий спирт і продукти його переробки в організмі добре проникають через плаценту до плода та в грудне молоко.
Безпечна доза алкогольних напоїв на добу
Часто люди байдужі до алкоголю на протязі робочого тижня, але у вихідні починають з ентузіазмом надолужувати згаяне. Це в корені неправильний підхід. Показано, що для організму набагато небезпечніше одноразовий прийом великої дози алкоголю порівняно з рівномірним вживанням протягом тижня тієї ж сумарної дози, але невеликими порціями. Якщо ж надмірне поливання неминуче, є ятайте, що:
– 75 мл горілки не завдадуть значної шкоди здоровому чоловікові, у якого немає медичних протипоказань до прийому спиртного.
– 150 мл горілки – максимально допустима кількість при вживанні спиртного раз в тиждень. ВООЗ вважає, що це і є поріг, за яким починається алкоголізм – хвороблива пристрасть до міцних напоїв. В середньому на формування згубної звички йде від року до трьох років.
Щоденне вживання більше 30 г етилового спирту (75 мл горілки) неминуче спричиняє токсичну дію на печінку. Якщо щоденна доза перевищує 60 г етилового спирту, то рівень вживання визнається небезпечним. У таких випадках стеатогепатит розвивається у кожного 10-ого.
– Смертельна доза алкоголю складає від 4 до 12 г чистого етилового спирту на 1 кг маси тіла. Для чоловіка вагою близько 80 кг це буде одне 1-3 л горілки або іншого міцного спиртного напою. Стільки широкий діапазон небезпечної дози викликаний різною здатністю у різних людей до переробці алкоголю.
Таким чином, гранично допустима доза алкоголю в день залежить не тільки від статі, ваги і складу людини, але і від частоти вживання спиртних напоїв. Задумайтеся, чи дотримуєтеся ви рекомендованих норм або дози вживаного вами алкоголю давно вийшли з-під вашого контролю. Якщо у вас є будь-які сумніви з цього приводу, обов’язково пройдіть обстеження у лікаря, щоб переконатися, що ви ще не завдали непоправної шкоди своєму здоров’ю в цілому, і здоров’я ю своєї печінки зокрема!