Авторські статті

Батьки з інвалідністю звернулися до Зеленського з вимогою щодо публічних вибачень

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО

Пане Зеленський!

До вас звертаються батьки дітей з інвалідністю.

У вашому фільмі «Слуга народу – 3», співпродюсером і виконавцем головної ролі якого ви є, на 55 хвилині 21 секунді першої серії, в образливому контексті вжито слова «дебіли», «олігофрени» і «дауни». Вказані слова є або діагнозами, або частинами діагнозів людей з інвалідністю. І застосовувати їх по відношенню до людини може лише лікар за наявності достатніх для цього підстав.

Вживання медичних термінів не за призначенням у лайливому контексті є дискримінуючим, неприпустимим і таким, що принижує гідність людини з огляду на наступне:

1) Даун – це прізвище англійського вченого – Джона Ленгдона Дауна, який 1862 року вперше описав синдром (набір ознак), який згодом був названий його іменем.

2) Синдромом Дауна, або науково це називається трисомією у 21 парі хромосом, називають генетичну аномалію, при якій людина має 47 хромосом, на відміну від більшості людей, в яких таких хромосом 46.

3) За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі із синдромом Дауна народжується кожне 700-те немовля. Це співвідношення є майже сталим для всіх країн, кліматичних зон і соціальних прошарків. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров’я, звичок і освіти.

4) Дитина з синдромом Дауна може народитися в будь-якій родині, в тому числі і у вашій. В сім’ї французького президента Шарля де Голля народилась і виховувалась донька Анна, яка мала трисомію. Онук російського президента Бориса Єльцина Гліб Дяченко , так само як і донька відомого політика Ірини Хакамади Марія також є носіями додаткової хромосоми.

5) Принизливі вислови, в яких фігурують медичні діагнози або їх частини, як-то: «даун», «олігофрен», «кретин», «дебіл» тощо – є пережитком радянської епохи, коли люди, які мали такі діагнози, не інтегрувалися у суспільство, а виводилися у таке собі міні-гетто, яким по своїй суті були і залишаються закриті інтернати.

6) Суспільство нічого не знало про таких людей, інформації про них у вільному доступі не було, а тому спотворювало і домислювало інформацію про них, трансформуючи діагнози у негативний лайливий контекст.

7) Сьогодні інформації про людей із синдромом Дауна а інформаційному просторі більш ніж достатньо – щороку 21 березня (у Всесвітній день людини із синдромом Дауна) і в жовтні місяці (місяць обізнаності про синдром Дауна) проводяться просвітницькі акції, метою яких є інформування суспільство про людей, які живуть із додатковою хромосомою, і долання бар’єрів між суспільство і такими людьми.

8) Батьки дітей і дорослих із синдромом Дауна витрачають чимало зусиль на те, щоб донести до суспільства хибність його уявлень про синдром Дауна, аж тут з’являється ваше кіно і зводить нанівець всі роками витрачені зусилля, адже на підкорку громадян лягає оте ваше «дауни і олігофрени», як прийнятна форма вживання у повсякденному житті. Потім ми дивуємося, чому суспільство не толерує людей, які мають ті чи інші вади. Вважаємо таке застосування саме цих слів за сценарієм є нав’язуванням суспільству застарілих стереотипів.

9) Слід зазначити, що вживання цих термінів у зазначеному контексті свідчить про низький рівень обізнаності, виховання і культури тих, хто такі вислови вживає.

10) Студія «95 квартал» під вашим керівництвом, неодноразово грішила подібними висловлюваннями, з чого напрошується висновок про не випадкове, свідоме включення в сценарій фільму подібних виразів.

11) Відповідно до ст. 3 Конституції України, гарантом якої ви плануєте стати, встановлено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Застосування медичних термінів в образливій формі по відношенню до людей з інвалідністю є порушенням ст. 3 Конституції.

 

З огляду на наведене, вимагаємо від вас:

1) Публічного вибачення за вживання висловів, які дискримінують людей з інвалідністю, у фільмі, співпродюсером якого, а також виконавцем головної ролі ви є;

2) Припинити вживати подібні вислови у виступах і кіносценаріях (якщо за сценарієм слідом за вживанням цих слів не слідує зауваження, що вони є неприпустимими);

3) Дотримуватися закріплених у Конституції України принципів поваги до гідності людини і недискримінації за медичними ознаками людей, які мають інвалідність, фізичні або інтелектуальні вади.

Сподіваємося на адекватну реакцію дорослої людини на наше звернення і уникнення у подальшому вживання будь-яких дискримінаційних необдуманих висловів, які можуть нанести моральну шкоду людям з інвалідністю та сім’ям, в яких вони живуть.

Батьки дітей з інвалідністю

29.03.2019

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України