Минулого року австрійські банки виграли від зміни процентних ставок Європейського центрального банку (ЄЦП). Зміна грошово-кредитної політики мала низку позитивних наслідків для фінансових установ Австрії та принесла їм рекордні прибутки у розпал рецесії.
Минулий рік характеризувався високою інфляцією, зростанням відсоткових ставок та ослабленням економіки. Але були й ті, що виграли від цього: банки. Загалом вони, ймовірно, отримають рекордний прибуток у 2023 році. Вже відомі цифри за перше півріччя. Тут банківський сектор може навіть розраховувати на рекордний прибуток у 7,3 мільярда євро, що вдвічі більше, ніж 2022 року.
Банки нині отримують вигоду від зміненої грошово-кредитної політики Європейського центрального банку (ЄЦБ) з кількох причин. Проте наступного року ситуація може змінитись. Хоча вищі відсоткові ставки відразу ж позначилися на більш високих доходах, цього року може статися значно більше дефолтів за кредитами.
Перша причина рекордного року: значно вищі відсоткові ставки тепер стягуються за новими кредитами чи кредитами з відсотковими ставками, що плавають
Це результат підвищення ключової процентної ставки (основної ставки рефінансування), так би мовити, максимальної ставки за кредитами. Він визначає умови, у яких банки можуть позичати гроші в ЄЦБ більш тривалий період. Банки зазвичай передають позикові гроші компаніям чи приватним особам за допомогою кредитів із відсотковою надбавкою. Враховуючи рекордну інфляцію, час нульових процентних ставок уже минув.
По-друге: крім того, банкам більше не доведеться платити штрафні відсотки за депозитами в Австралійському національному банку (OeNB), а натомість вони знову отримуватимуть відсотки за ними
Негативна відсоткова ставка за депозитами раніше створювала проблеми для банків. Вона завжди нижча від основної ставки рефінансування. Банки одержують ці відсотки, коли вони залишають надлишки грошей на своїх рахунках у центральному банку на ніч. Станом на 2020 рік відсоткова ставка за вкладами становила мінус 0,5 відсотка. Іншими словами: банкам довелося заплатити ЄЦБ гроші, щоби тимчасово припаркувати їх. ЄЦБ скасував цю негативну відсоткову ставку лише 21 липня 2022 року.
Сам Австрійський національний банк (OeNB) фіксує збитки у розмірі понад два мільярди євро цього року. Наступного року очікується збиток у розмірі близько 3,5 млрд. євро.