Як відомо, одним з основних забруднювачів атмосферного повітря в містах є автомобільний транспорт. І Україна, і Запоріжжя, тут не виняток.
Питома вага автомобільного вихлопу в загальній масі загазованості великих міст досягає 40%. Фахівці встановили, що один легковий автомобіль щорічно поглинає з атмосфери в середньому більше 4 тон кисню, викидаючи з відпрацьованими газами майже 200 кілограмів різних вуглеводнів. Вихлопні гази автомобіля значно перевищують допустиму концентрацію небезпечних речовин у повітрі і скорочують середню тривалість життя людини на кілька років.
Запоріжжя перетворюється в автозвалище
Як повідомив фахівець Запорізького регіонального сервісного центру МВС України по зв’язках з громадськістю Володимир Гаранін, тільки за 2016-й рік в області було зареєстровано 52 тисячі 568 транспортних засобів. І в переважній більшості це – старі автомобілі, які не відповідають екологічним вимогам, які вимагаються до нових, сучасних авто.
Згадаймо і про те, що при поповненні автомобільного парку новими або “новими старими” машинами, старі, як правило, нікуди не діваються. У нас мало хто, купивши “залізного коня” молодшого здає на брухт або запчастини. Швидше перепродують. Таким чином, автомобільний парк “старіє”. Незначні продажі нових автомобілів і дешевше розмитнення вживаних автомобілів з-за кордону негативно позначилися на віці українського автопарку. Так, на початок 2016 року за даними AUTO-Consulting середній вік автомобіля у володінні українців склав 19,6 років. Це найгірший показник за всю історію спостережень за авторинком України.
Автошум знижує працездатність і порушує сон
Нагадаємо, що транспортний потік формує до 80% перевищень за рівнем шумів. Як повідомляють в Запорізькому обласному лабораторному центрі МОЗ України, на протязі з 10 по 17 лютого у Запоріжжі були проведені заміри рівня шуму. Після перевірки рівня шумового забруднення на головних дорогах міста був винесений вердикт: «Проведено 6 замірів рівнів транспортного шуму на автомагістралях міста, виявлено 2 перевищення допустимих рівнів (вул. Незалежної України — Якова Новицького та проспект Соборний 178 — Якова Новицького 6)», — повідомляє прес-служба підприємства. Дане перевищення норми згубно позначається на здоров’ї і самопочутті городян.
Отруйні сполуки запорізького автосмогу скорочують життя
Найбільшу небезпеку представляють оксиди азоту, які містяться у вихлопних газах. Вони приблизно в 10 разів небезпечніші, ніж чадний газ. Токсичність різних вуглеводнів сильно відрізняється. Ненасичені вуглеводні в присутності діоксиду азоту окислюється, утворюючи отруйні кисневмісні сполуки — складові смогу. Виявлені в газах поліциклічні ароматичні вуглеводні — сильні канцерогени. Серед них найбільш вивчений бензапірен. Крім нього, виявлені похідні антрацену: 1,2-бензантрацен, 1,2,6,7-дибензантрацен, 5,10-диметил-1,2-бензантрацен.
Крім того, при використанні сірчистих бензинів в гази можуть входити оксиди сірки, при застосуванні етилований бензинів — свинець (тетраетилсвинець), бром, хлор, їх з’єднання. Вважається, що аерозолі галоїдних сполук свинцю можуть піддаватися каталітичним і фотохімічним перетворенням, беручи участь в утворенні смогу.
Тривалий контакт із середовищем, отруєної вихлопними газами автомобілів, викликає загальне ослаблення організму — імунодефіцит. Крім того, гази самі по собі можуть стати причиною різних захворювань. Наприклад, дихальної недостатності, гаймориту, бронхіту, бронхо-пневмонії, раку легенів. Також вихлопні гази викликають атеросклероз судин головного мозку. Опосередковано через легеневу патологію можуть виникнути різні порушення серцево-судинної системи. Не менш небезпечні вторинні феноли, які утворюються в атмосфері з вихлопних газів неповного згоряння в результаті хімічних реакцій. Фенол за санітарно-гігієнічними характеристиками є речовиною другого класу небезпеки, володіє великим ефектом сумації, викликає ураження дихальних шляхів, злоякісні утворення, серцево-судинні захворювання, порушення вегетативної системи.
Окремий облік маси автомобільних вихлопів не ведеться. Та він навряд чи взагалі можливий, адже гази з різних джерел в атмосфері швидко перемішуються. У житловій забудові Запоріжжя проводиться постійний моніторинг якості атмосферного повітря. Щоб зрозуміти, наскільки великий вплив вихлопних газів на запорізьке повітря, ми проаналізували зведення Запорізької обласної санепідемстанції за останні півроку – приблизно із середини серпня 2016 р. по середину лютого 2017 р. І виявилося, що кількість зафіксованих перевищень гранично-допустимих концентрацій за цей період однаково велике в Заводському районі, з яким все ясно, і в самому центральному Вознесенському, де знаходяться найважливіші автомобільні розв’язки. А найбільш екологічно небезпечними точками на карті міста стали вулиця Олексія Поради у Шевченківському районі та вулиця Верхня у Дніпровському районі. В цих точках значне перевищення гранично-допустимих концентрацій токсичних речовин зафіксовано чотири рази!
Але якщо погана статистика першої з них пояснюється близькістю Запорізького абразивного комбінату, то друга явно страждає від близькості перетину проспектів Соборної і Металургів, де автомобільний потік, напевно, найбільший у місті. При цьому звертає на себе увагу те, що вулиця Верхня позначилася ще й тим, що тут 20 грудня минулого року було зафіксовано майже рекордна перевищення ГДК за такого небезпечного речовини, як фенол – в 2,3 рази! Більше (в 2,4 рази) було зафіксовано тільки 26 жовтня 2016 р. на вулиці Гладкова в Дніпровському районі, що детермінується, ймовірно, близькістю Запорізького кабельного заводу. А уявіть, що було б, якби замір зробили прямо на перетині проспектів Соборної і Металургів. Адже тут теж стоять будинки, де живуть люди…
Зазначимо також, що в 2016 році загальний парк легкових і легких комерційних автомобілів в Україні склав, за даними AUTO-Consulting, 9,1 мільйона автомобілів. Тобто він неухильно наближається до 10 мільйонів. Зараз на тисячу українців припадає 202 автомобіля. І, очевидно, вже недалекий той час, коли буде, як передбачав Святослав Вакарчук, “скільки людей, стільки машин”.
Порятунок їде на велосипеді, тролейбусі, електрокарі
Залишилося відповісти на питання: “Де вихід?” Шляхів вирішення проблеми загазованості міст – багато. Тут і оптимізація транспортних схем і удосконалення двигунів внутрішнього згоряння, а тим більше дизелів, і турбота про якість палива, але зрозуміло, що все це напівзаходи. Кардинально вирішує проблему хоча б часткове заміщення транспортних засобів на екологічно чисті. І тому порятунок прийде на велосипеді, тролейбусі, і електрокарі. Але це вже тема іншої статті.
За інформацією