Економіка

Австрія готова до припинення транзиту російського газу через Україну

З 6:00 ранку 1 січня 2025 року російський газ більше не надходить до Австрії через Україну.

Причиною є завершення транзитного контракту між «Газпром Експорт» та «Нафтогазом України» наприкінці минулого року.

Ринок газу та підготовка Австрії

Напередодні зупинки транзиту ціни на газ у Європі досягли річного максимуму, перевищивши 536 доларів за 1 тис. кубометрів на лондонській біржі ICE. Ціни залишаються вдвічі вищими, ніж до початку війни в Україні.

Австрійський оператор AGGM повідомив, що енергетична галузь країни заздалегідь підготувалася до припинення постачань через Україну. Запаси газу в країні забезпечують стабільність постачань.

Падіння обсягів транзиту

AGGM зафіксував різке зниження обсягів газу на маршрутах від України до Словаччини, а також у точці передачі в Баумгартені (Австрія). Словацький оператор Eustream підтвердив, що газові потоки з Ужгорода до Великих Капушан (Словаччина) були зупинені.

За даними ENTSOG, транзит через Баумгартен, хаб для імпорту газу з Росії та Норвегії, скоротився більш ніж утричі. Транспортування до Італії через станцію на швейцарському кордоні зменшилося в 2,5 рази. Постачання в Молдову також практично припинилося.

Рішення України

Україна заздалегідь заявила, що не продовжуватиме транзитний контракт із Росією. Міністр енергетики Австрії Леоноре Гевесслер зазначила:

«Україна ухвалила рішення, щоб позбавити Росію додаткових доходів для фінансування війни. Австрія була до цього готова».

Енергетична незалежність Австрії

Австрія завчасно закупила 20 ТВт·год газу для стратегічного резерву, що допомогло забезпечити надійність постачань. Наразі газосховища країни заповнені на 79% (приблизно 80 ТВт·год). Крім того, Австрія може імпортувати до 185 ТВт·год газу на рік через Німеччину та Італію.

Рішення ЄС та реакція сусідів

Європейська комісія заявила, що газова інфраструктура ЄС є достатньо гнучкою для забезпечення поставок з альтернативних джерел. Однак Словаччина, яка межує з Україною, протестувала проти цього рішення, а її прем’єр Роберт Фіцо погрожував припиненням поставок електроенергії до України.

Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що продовжуватиме транзит російського газу лише за умови, що Росія оплатить постачання після завершення війни.

Молдавія та наслідки

Молдову також могла зачепити зупинка транзиту через Україну. Проте «Газпром» ще раніше припинив постачання газу до цієї країни, посилаючись на нібито існуючі борги. У країні вже запроваджено надзвичайний стан в енергетичному секторі.

Джерело: orf.at

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України