Авторські статті

Atlantic Council: Чому президентство Байдена – це дуже гарна новина для України

Лише деякі країни, ймовірно, виграють від президентства Джо Байдена більше, ніж Україна. Байден дуже добре знає країну. Він був відповідальним за політику США щодо України в якості віцепрезидента. Він прихильний як її захисту від Росії, так і внутрішніх реформ в країні, пише Андерс Ослунд для Atlantic Council.

На посаді віце-президента Байден щонайменше 5 разів приїжджав в Україну. В результаті такої інтенсивної взаємодії у нього також є відмінний персонал, який дуже добре знає Україну, зокрема, доктор Майкл Карпентер, який, швидше за все, стане його ключовим співробітником в Україні.

Україна зіграла велику, хоча і ненавмисно, роль в перемозі Байдена над Трампом. Імпічмент Трампа був заснований на його “ідеальній” телефонній розмові з Зеленським влітку 2019 року. Обурливо, що Трамп і його приватний адвокат Рудольф Джуліані для наклепу проти Байдена намагалися використовувати російську дезінформацію, отриману в Україні від підозрюваних у співпраці з російськими спецслужбами. Як Андрій Деркач.

Трамп звільнив чесних американських чиновників, які підтримували Україну, зокрема, посла Марію Йованович і підполковника Алєксандра Віндмана. У інших американських чиновників не було іншого вибору, окрім як мовчати. Трамп віддавав перевагу відносинам з Путіним.

Байден посилить двопартійну підтримку України і зробить її ефективною. У США не було постійного посла в Україні з травня 2019 року, коли Трамп звільнив Йованович. Тепер країна знову отримає високопоставленого посла, і його політика буде більш активною, ніж будь-коли, тому що Україна багато в чому критично важлива для інтересів США.

На щастя, Трампу не вдалося зупинити або навіть зменшити військову підтримку України з боку США. Байден збереже цю підтримку і, можливо, збільшить її, одночасно зміцнивши свій авторитет, що дасть Кремлю їжу для роздумів. Спроби проросійських сил всередині України просувати антиамериканські та антизахідні наративи відповідно втратять довіру.

Заходи США проти Кремля постраждали від непослідовності в період президентства Трампа. Сам Трамп хотів припинити або, принаймні, послабити санкції, в той час як інша частина Вашингтона хотіла їх посилити. Це створило плутанину і підірвало їх ефективність. Можна очікувати, що Байден, який був одним з початкових авторів нинішнього режиму санкцій США проти Росії, внесе нову ясність і посилить існуючі заходи.

Неминуче, що адміністрація Байдена подбає про те, щоб вона відігравала важливу роль в переговорах України з Росією з приводу триваючої війни на сході України. Це означає, що ймовірність серйозного розгляду Росією питання про виведення військ з східної України раптово зросла. Кремль знає і поважає Байдена, який виховав репутацію жорсткого противника Путіна.

Як віце-президент, Байден наполегливо боровся за верховенство права в Україні. Він повинен зробити це ще більш рішуче, як президент. Це погана новина для багатьох різних сил в сучасній Україні, які намагаються повернути назад антикорупційні ініціативи або заблокувати судову реформу.

Наприклад, одинадцять суддів КСУ, причетних до спроб зірвати антикорупційну діяльність, краще переглянути. В іншому випадку вони можуть потрапити під санкції США, включаючи заборону на видачу віз і заморожування активів. Глобальний акт Магнітського від 2016р було спеціально розроблено з урахуванням таких персонажів.

У багатьох інших українців зараз є всі підстави переосмислити свої дії. Найближчий союзник Путіна в Україні, Віктор Медведчук, з березня 2014 року санкціонований США в зв’язку з російською окупацією Криму. Чому ж тоді йому дозволили очолити парламентську фракцію і контролювати три великих українських телеканали? Байден, швидше за все, поставить таке запитання.

Повідомляється, що ФБР з 2016р веде розслідування щодо українського олігарха Ігоря Коломойського у зв’язку з передбачуваним відмиванням грошей в Клівленді. Чутки свідчать про те, що Трамп заблокував судове переслідування в США. Коломойський є ще однією очевидною мішенню для “Акта Магнітського”. Тим часом, заплутана справа Мін’юсту США проти олігарха Дмитра Фірташа, швидше за все, призведе, нарешті, до його екстрадиції в США.

Ці американські кримінальні справи можуть допомогти очистити політику України.

За підтримки Байдена, який підтримує сильну антикорупційну програму в Україні, НАБУ і решта антикорупційної архітектури країни будуть посилені. Довгоочікувана реформа СБУ, швидше за все, нарешті відбудеться, а судова реформа буде відновлено.

В результаті Україна наблизиться до справжнього верховенства права. Це надасть значний позитивний вплив на процвітання країни і одночасно прокладе шлях до подальшої євроатлантичної інтеграції.

Співпраця України з МВФ придбає новий імпульс. Дійсно, Україна могла б отримати від МВФ, ЄС та Світового банку такий рівень фінансової підтримки, який на даний момент видається неправдоподібним.

Поєднання заходів зі зміцнення верховенства права та розширення міжнародного фінансування також приверне прямі іноземні інвестиції. Немає необхідності говорити про те, що всі ці заходи поліпшать перспективи більшого економічного зростання.

Atlantic Council: Чому президентство Байдена – це дуже гарна новина для України.

Лише деякі країни, ймовірно, виграють…

Опубліковано Владом Пономарем Понеділок, 9 листопада 2020 р.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України