Здоров'я

Артрит і артроз: в чому різниця?

Артрит і артроз – це назви двох різних захворювань суглобів. Відрізняються вони між собою причинами розвитку, особливостями патологічних змін, що відбуваються в суглобах, симптомами і лікуванням.

ЩО ТАКЕ АРТРИТ?

Артрит – це запалення одного або декількох суглобів, яке, найчастіше є проявом більш великих і серйозних патологічних змін в організмі, наприклад, аутоімунних або інфекційних процесів або метаболічних порушень. Рідше артрит виникає внаслідок травм, в таких випадках запалюється саме травмований суглоб, інші ж залишаються інтактними.

Захворювання, що супроводжуються розвитком артритів:

 • Ревматоїдний артрит.
 • Ревматизм.
 • Системний червоний вовчак.
 • Подагра.
 • Хвороба Стілла.
 • Псоріаз.
 • Гемохроматоз.
 • Пурпура.

Крім цього, в окрему групу виділяють реактивні артрити, що виникають як ускладнення інфекційних захворювань: кишкових інфекцій, хламідіозу, гонореї, сифілісу, мікоплазмозу, грипу та інших вірусних інфекцій.

Запальні зміни при артриті в першу чергу зачіпають синовіальну оболонку (розвивається синовіт) і синовіальну рідину. Кількість останньої збільшується, чим пояснюється припухлість запалених суглобів. Хрящова тканина, що вистилає суглобові поверхні кісток, також страждає – на ній поступово утворюються ерозивні дефекти, оголюють кістка.

ЩО ТАКЕ АРТРОЗ?

Артроз – це незапальне захворювання, патологічні зміни в суглобі при ньому викликані дистрофією хрящів, що покривають суглобні поверхні кісток. Хоча нерідко саме тривалий запальний процес сприяє витончення і пошкодження хрящової тканини.

Розвивається артроз переважно у літніх людей, що пов’язано з віковим зношуванням хрящів і остеопорозом, який відображається негативно на стані всієї опорно-рухової системи. Проте захворювання може виникнути і в молодому віці, наприклад, у спортсменів, у працівників професій, пов’язаних з впливом на суглоби надмірних навантажень, у людей, страждаючих ожирінням.

Всі прояви артрозу, що турбують хворих, розвиваються через стоншування і дистрофічних змін хрящів, їх неможливість повноцінно виконувати амортизаційну функцію, оголення і тертя один об одного кісток, що утворюють суглоб, розростання кісткової тканини (такі нарости називають остеофітами), зменшення кількості синовіальної рідини, яка повинна обмивати суглобові поверхні.

СИМПТОМИ АРТРОЗУ І АРТРИТУ: ВІДМІННОСТІ

Артрит і артроз можуть розвинутися в будь-якому суглобі, проте в більшості випадків простежується певна закономірність у локалізації патологічного процесу при кожному з цих захворювань:

 • Артроз найчастіше уражаються великі суглоби ніг (тазостегнові, колінні, гомілковостопні), рідше суглоби у підстав великих пальців щабель і дистальні суглоби пальців рук. Крім цього, артроз може розвинутися і в міжхребцевих зчленуваннях. Всі перераховані суглоби протягом життя відчувають найбільші навантаження, чим і пояснюється частині виникнення в них деструктивних процесів.
 • Для артриту, навпаки, характерна «летючість» ураження суглобів. Сьогодні запалюється променевозап’ястний суглоб, завтра колінний і т. д. Крім того, запалитися можуть відразу кілька несиметричних суглобів, що для артрозу зовсім не владі значною.

Крім особливостей локалізації патологічного процесу артроз та артрит мають серйозні відмінності в симптоматиці:

 • Для артриту характерні болі в суглобі, які виникають переважно у спокої і в нічний час. Вранці такі хворі, як правило, відчувають виражену скутість в руках і ногах. Після розроблення уражених зчленувань біль і скутість зменшується. При артрозі біль, навпаки, посилюється при рухах, а після відпочинку практично повністю зникає.
 • Відрізняється і зовнішній вигляд хворих суглобів. При артриті вони збільшуються в розмірах (опухають), червоніють, стають гарячими на дотик. При артрозі на початкових стадіях розвитку захворювання уражений суглоб виглядає цілком нормально, в подальшому можлива його деформація за рахунок розростання остеофітів і видозміни кісток, які зчленовуються в суглобі. Ще одна особливість артрозу – це хрускіт в ураженому суглобі, при артриті він не спостерігається.

Також варто відзначити, що при артриті хворі відзначають значне погіршення самопочуття, зниження ваги, періодичне підвищення температури тіла і поява інших симптомів основного захворювання. Хворих же артрозом турбує тільки погано працює і дуже болючий суглоб.

ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ДІАГНОСТИКА АРТРОЗУ І АРТРИТУ

Щоб поставити точній діагноз (артроз або артрит у хворого) і призначити правильне лікування, лікарі відправляють пацієнта на обстеження, яке зазвичай включає:

 • Загальний аналіз крові і сечі.
 • Біохімічний аналіз крові.
 • Ревмопроби.
 • Рентген ураженого суглоба.
 • У спірних випадках МРТ дослідження синовіальної рідини.

ВІДМІННОСТІ В ЛІКУВАННІ АРТРИТУ ТА АРТРОЗУ

Оскільки артроз та артрит мають різні причини і механізми розвитку, підхід до їх лікування кардинально відрізняється.

При артриті лікарям важливо виявити причину запалення суглоба і по можливості усунути її. На це скеровуються всі лікувальні заходи. Так, при артритах інфекційної природи хворим призначають антибіотики. Якщо запалення суглоба викликано аутоімунним процесом, гормони і цитостатики. При подагрі застосовують специфічні препарати, що впливають на утворення сечової кислоти і т. д.

При артрозі основні цілі лікування – це відновлення хрящової тканини і повернення рухливості суглобу. Тому хворим призначають хондропротектори, гіалуронову кислоту, сеанси фізіопроцедур і мануальної терапії, курси лікувальної фізкультури.

Для знеболювання і при артрозі, і при артриті застосовують нестероїдні протизапальні засоби всередину і зовнішньо (у вигляді мазей). При запаленні суглобів ці препарати не тільки добре знеболюють, але і сприяють зменшенню ознак запалення (набряку, скутості, почервоніння тощо).

І при артрозі, і при артриті може проводитись як консервативна терапія, так і оперативне лікування (малоінвазивні операції, протезування суглоба) – все залежить від ступеня порушення функції ураженого зчленування і фінансових можливостей пацієнта

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.