Артрит і артроз: в чому різниця?

Артрит і артроз – це назви двох різних захворювань суглобів. Відрізняються вони між собою причинами розвитку, особливостями патологічних змін, що відбуваються в суглобах, симптомами і лікуванням.

ЩО ТАКЕ АРТРИТ?

Артрит – це запалення одного або декількох суглобів, яке, найчастіше є проявом більш великих і серйозних патологічних змін в організмі, наприклад, аутоімунних або інфекційних процесів або метаболічних порушень. Рідше артрит виникає внаслідок травм, в таких випадках запалюється саме травмований суглоб, інші ж залишаються інтактними.

Захворювання, що супроводжуються розвитком артритів:

 • Ревматоїдний артрит.
 • Ревматизм.
 • Системний червоний вовчак.
 • Подагра.
 • Хвороба Стілла.
 • Псоріаз.
 • Гемохроматоз.
 • Пурпура.

Крім цього, в окрему групу виділяють реактивні артрити, що виникають як ускладнення інфекційних захворювань: кишкових інфекцій, хламідіозу, гонореї, сифілісу, мікоплазмозу, грипу та інших вірусних інфекцій.

Запальні зміни при артриті в першу чергу зачіпають синовіальну оболонку (розвивається синовіт) і синовіальну рідину. Кількість останньої збільшується, чим пояснюється припухлість запалених суглобів. Хрящова тканина, що вистилає суглобові поверхні кісток, також страждає – на ній поступово утворюються ерозивні дефекти, оголюють кістка.

ЩО ТАКЕ АРТРОЗ?

Артроз – це незапальне захворювання, патологічні зміни в суглобі при ньому викликані дистрофією хрящів, що покривають суглобні поверхні кісток. Хоча нерідко саме тривалий запальний процес сприяє витончення і пошкодження хрящової тканини.

Розвивається артроз переважно у літніх людей, що пов’язано з віковим зношуванням хрящів і остеопорозом, який відображається негативно на стані всієї опорно-рухової системи. Проте захворювання може виникнути і в молодому віці, наприклад, у спортсменів, у працівників професій, пов’язаних з впливом на суглоби надмірних навантажень, у людей, страждаючих ожирінням.

Всі прояви артрозу, що турбують хворих, розвиваються через стоншування і дистрофічних змін хрящів, їх неможливість повноцінно виконувати амортизаційну функцію, оголення і тертя один об одного кісток, що утворюють суглоб, розростання кісткової тканини (такі нарости називають остеофітами), зменшення кількості синовіальної рідини, яка повинна обмивати суглобові поверхні.

СИМПТОМИ АРТРОЗУ І АРТРИТУ: ВІДМІННОСТІ

Артрит і артроз можуть розвинутися в будь-якому суглобі, проте в більшості випадків простежується певна закономірність у локалізації патологічного процесу при кожному з цих захворювань:

 • Артроз найчастіше уражаються великі суглоби ніг (тазостегнові, колінні, гомілковостопні), рідше суглоби у підстав великих пальців щабель і дистальні суглоби пальців рук. Крім цього, артроз може розвинутися і в міжхребцевих зчленуваннях. Всі перераховані суглоби протягом життя відчувають найбільші навантаження, чим і пояснюється частині виникнення в них деструктивних процесів.
 • Для артриту, навпаки, характерна «летючість» ураження суглобів. Сьогодні запалюється променевозап’ястний суглоб, завтра колінний і т. д. Крім того, запалитися можуть відразу кілька несиметричних суглобів, що для артрозу зовсім не владі значною.

Крім особливостей локалізації патологічного процесу артроз та артрит мають серйозні відмінності в симптоматиці:

 • Для артриту характерні болі в суглобі, які виникають переважно у спокої і в нічний час. Вранці такі хворі, як правило, відчувають виражену скутість в руках і ногах. Після розроблення уражених зчленувань біль і скутість зменшується. При артрозі біль, навпаки, посилюється при рухах, а після відпочинку практично повністю зникає.
 • Відрізняється і зовнішній вигляд хворих суглобів. При артриті вони збільшуються в розмірах (опухають), червоніють, стають гарячими на дотик. При артрозі на початкових стадіях розвитку захворювання уражений суглоб виглядає цілком нормально, в подальшому можлива його деформація за рахунок розростання остеофітів і видозміни кісток, які зчленовуються в суглобі. Ще одна особливість артрозу – це хрускіт в ураженому суглобі, при артриті він не спостерігається.

Також варто відзначити, що при артриті хворі відзначають значне погіршення самопочуття, зниження ваги, періодичне підвищення температури тіла і поява інших симптомів основного захворювання. Хворих же артрозом турбує тільки погано працює і дуже болючий суглоб.

ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ДІАГНОСТИКА АРТРОЗУ І АРТРИТУ

Щоб поставити точній діагноз (артроз або артрит у хворого) і призначити правильне лікування, лікарі відправляють пацієнта на обстеження, яке зазвичай включає:

 • Загальний аналіз крові і сечі.
 • Біохімічний аналіз крові.
 • Ревмопроби.
 • Рентген ураженого суглоба.
 • У спірних випадках МРТ дослідження синовіальної рідини.

ВІДМІННОСТІ В ЛІКУВАННІ АРТРИТУ ТА АРТРОЗУ

Оскільки артроз та артрит мають різні причини і механізми розвитку, підхід до їх лікування кардинально відрізняється.

При артриті лікарям важливо виявити причину запалення суглоба і по можливості усунути її. На це скеровуються всі лікувальні заходи. Так, при артритах інфекційної природи хворим призначають антибіотики. Якщо запалення суглоба викликано аутоімунним процесом, гормони і цитостатики. При подагрі застосовують специфічні препарати, що впливають на утворення сечової кислоти і т. д.

При артрозі основні цілі лікування – це відновлення хрящової тканини і повернення рухливості суглобу. Тому хворим призначають хондропротектори, гіалуронову кислоту, сеанси фізіопроцедур і мануальної терапії, курси лікувальної фізкультури.

Для знеболювання і при артрозі, і при артриті застосовують нестероїдні протизапальні засоби всередину і зовнішньо (у вигляді мазей). При запаленні суглобів ці препарати не тільки добре знеболюють, але і сприяють зменшенню ознак запалення (набряку, скутості, почервоніння тощо).

І при артрозі, і при артриті може проводитись як консервативна терапія, так і оперативне лікування (малоінвазивні операції, протезування суглоба) – все залежить від ступеня порушення функції ураженого зчленування і фінансових можливостей пацієнта

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twenty + twelve =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh