Мексиканські археологи в ацтекській піраміді Уїцілопочтлі в стародавньому місті Теночтітлан на території сучасного Мехіко виявили довгий тунель. Він веде до двох закритих камер, розташованих на центральній площадці круглої форми.
Тунель має довжину 8,2 метра, 0,5 метра в ширину і 1,5 метра у висоту. Вхід в прохід закривала тритонна плита, яку підняли в 2013 році. У приховуваному нею просторі вчені виявили золоті прикраси, кістки орлів і останки двох обезголовлених дітей 5-7 років, a також закритий обломками і камінням вузький прохід.
На думку археологів, вони виявили ознаки ритуальних жертвоприношень стародавніх ацтеків, a камери можуть бути місцем кремації мертвих ацтекських правителів. У 1325-1521 рокі індіанці спалювали прах своїх древніх вождів. Так, в одному з звітів іспанських завойовників прямо вказується на кремацію, здійснену у 1521 році.
Відкрити вхід у камери вчені планують в 2016 році. Вперше ці порожнисті камери, розташовані під величезним кам’яним монолітом ацтекського бога землі Тлальтекутли, археологи виявили в 2007 році за допомогою радарного дослідження.
Раніше археологи не знаходили спаленого праху правителів ацтеків. Відкриття може стати першою знахідкою подібних поховань королів зниклої цивілізації. Це важливо для культурної спадщини Мексики, яка досі намагається отримати корону Монтесума (останнього імператора ацтеків) і щит воєначальника Ауисотля з Всесвітнього музею у Відні.
Піраміда Уїцилопочтлі (Темпл Майор) являє собою комплекс храмових споруд у столиці ацтеків Теночтітлані. Висота піраміди досягала 60 метрів, на її вершині розташовувалися храми бога сонця і війни Уїцілопочтлі і бога дощу і родючості Тлалока.
Піраміда зведена приблизно в 1325 році і через двісті років стала культовим центром держави ацтеків. Більша частина комплексу Темпл Майор була розграбована і знищена іспанськими завойовниками в 1521 році. До теперішнього часу збереглися останки нижньої частини Уїцілопочтлі, розкопками яких займаються археологи.