В кожній родині має бути напоготові аптечка, склад якої визначається потребами членів сім’ї. Стандартні набори невідкладної допомоги містять препарати та засоби для «пересічної» критичної ситуації. Наприклад, антисептик, бинт для обробки рани та накладення пов’язки чи валідол для полегшення стану при серцевому нападі.
Якщо в родині є людина, хвора на діабет, аптечка повинна містити засіб для стабілізації цукру в крові. В алергіка завжди мають бути під рукою антигістамінні ліки. Зазвичай замало уваги приділяється комплектуванню аптечки інструментами, хоча в умовах воєнного стану саме вони можуть врятувати життя.
Складові аптечки, про які зазвичай забувають
Не маючи досвіду реагування на ситуації, які загрожують життю, важко передбачити, які саме інструменти можуть стати у пригоді. В типовій аптечці досить рідко можна знайти ножиці. Вони потрібні, щоб розрізати бинт або ж одяг на людині, яка потребує допомоги. Наприклад, треба дістатися до місця опіку чи рани, а зняти одяг немає можливості.
Ще одним корисним інструментом є звичайна англійська булавка. Вона використовується для фіксації краю бинта при накладанні пов’язки, якщо в бинта немає фіксатора з пластику чи він загубився. Варто покласти до аптечки й пінцет. Ним можна дістати з рани сторонній предмет, витягти кістку з горлянки, позбавитися кліща.
Засоби для обробки та перев’язки ран
До цієї групи належать бинти, вата та лейкопластир. У пригоді може стати готовий пакет перев’язувальних матеріалів. До складу такого пакета входять:
- бинт;
- марлеві подушечки, які накладаються на рану чи місце опіку.
До аптечки першої допомоги також варто додати еластичний бинт. Він потрібен не тільки для перев’язки. Ним можна зафіксувати зламану кінцівку. Також еластичним бинтом обмотується рука чи нога, яка довго перебувала в нерухомому стані.
Засоби для зупинення кровотечі
В разі необхідності кровотечу можна спинити за допомогою шматка тканини, зробивши з нього джгут. Але більш зручні у використанні та ефективніші з погляду швидкості надання допомоги готові інструменти:
- джгут Есмарха;
- турнікет.
Обидва засоби потребують навичок використання. Варто заздалегідь подивитися відео, як саме накладаються джгути та турнікети, та потренуватися, щоб за потреби вчасно і вправно надати першу медичну допомогу постраждалій людині.
Інші корисні інструменти для аптечки
Є речі, якими не укомплектовують стандартні аптечки, але для створення багатофункціонального набору засобів варто звернути на них увагу. Зокрема, у критичній ситуації може знадобитися протиопікова серветка. Вона містить гель, який при контакті з обпеченою шкірою випаровується й зумовлює ефект охолодження. Така серветка знеболює та працює як антисептик.
Може стати у пригоді й гіпотермічний пакет. Всередині нього речовина, яка при контакті з водяною капсулою (вона знаходиться всередині пакету, її треба розбити) виділяє холод. Пакет використовується для знеболення, зняття набряку після ударів та опіків.