Авторські статтіЗдоров'я

Аптечка мандрівника: 14 препаратів, які завжди треба мати з собою!

Попереду літо, і напевно багато хто вже знають, де проведуть відпустку. Хтось поїде грітися і засмагати на море, хтось давно хотів вибратися з екскурсією до пам ” ятника древніх цивілізацій, а хтось мріє познайомитися з кухнею екзотичної країни. Збираючи валізу, ми як правило більше думаємо про те, що будемо у відпустці носити, як розважатися і чим займатися, а не ті, як лікуватися від застуди в тридцятиградусну спечу або боротися з наслідками отруєння.

Перспектива провести відпустку, не вилазячи з номеру, здатна порадувати дуже небагатьох. Щоб у далекій екзотичній країні з незвичною їжею, водою і кліматом від довгоочікуваного відпустки отримати максимум приємних вражень при мінімальних втратах для гаманця і здоров’я, варто заздалегідь потурбуватися про аптечку.

Повірте, краще витратити час і купити всі необхідні ліки в рідній країні, ніж потім намагатися розібратися в асортименті аптек, і «витягувати» необхідні препарати, наприклад, в Азії, адже в різних країнах торгові назви можуть відрізнятися до невпізнання.

Щоб пояснити, що вам потрібно в аптеці іншої країни, потрібно знати найменування діючої речовини препарату. Назва діючої речовини зазвичай збігається з МНН — міжнародною непатентованою назвою, затвердженою Всесвітньою Організацією охорони Здоров’я.

Міжнародні непатентовані назви ліків видаються ВООЗ у вигляді таблиць англійською, французькою та іспанською мовами, а також (як прийнято у медиків більшості країн), на латині, оскільки це допомагає фармацевтам з різних мовних груп краще розуміти один одного. Завдяки цьому, практично будь-яких ліків, призначеному лікарем у вашій країні, можна підібрати аналог в аптеці за кордоном.

Зрозуміло, що в багатьох з перерахованих ліків зазначена діюча речовина не є єдиним компонентом — у складі можуть бути і допоміжні. Також важливо розуміти, що з ліків допоможе краще в конкретному випадку (наприклад, якщо від незнайомих страв «прихопить живіт»).

Нижче ми розглянємо аптечку мандрівника більш докладно, а також розповімо, які з найпопулярніших у нас ліків ві за кордоном точно не знайдете, які вам ні за що не продадуть без рецепта, та з якими не пустять на борт літака.

При зборі аптечки є кілька важливих правил

  • Якщо ви приймаєте які-небудь ліки постійно, то беріть їх з запасом, на випадок, якщо за непередбачених обставин ви затримаєтеся в іншій країні.
  • Слід подбати про документи, що підтверджують, що ви приймаєте деякі ліки. Деякі країни, наприклад, Польща, вимагають рецепт і виписку з медичної карти у тих, кому потрібно регулярно робити ін’єкції інсуліну.
  • Якщо ліки мають психотропною дією чи є сильнодіючим (у тому числі знеболюючі) – також не забудьте захопити рецепт — інакше при посадці в літак можуть виникнути проблеми.
  • Якщо у вас є хронічні захворювання, які давно не нагадували про себе – візьміть ліки для зняття загострень – на незвичні умови організм може відреагувати самим різним чином.
  • До всіх ліків, які берете з собою, треба захопити з собою інструкцію. Якщо ви берете ліки без коробочки — переконайтеся, що назви ліків виразно читаються на всіх пакетиках і блістерах.
  • Якщо берете ліки з домашньої аптечки — перевірте термін придатності: прострочені ліки можуть змінювати свої властивості і володіти менш вираженим терапевтичним ефектом. Ліки, що потребують особливих умов зберігання, краще покласти у термопакет.
  • Форму ліки краще віддати перевагу тверду або порошкоподібну (з рідинами можуть виникнути проблеми при огляді в аеропорту). Взагалі, якщо у вас виникає думка, що у митника що-то з вашої аптечки може викликати інтерес — беріть з собою інструкцію, коробочку і навіть рецепт від лікаря (якщо такий є).
  • Беріть тільки ті препарати, якими вмієте користуватися і до прийому яких у вас точно немає протипоказань.
  • Ретельно вивчіть список речовин, заборонених до ввезення в країну, куди ви збираєтеся їхати: ті, що вільно продається у нас, може бути заборонено в іншій країні, і навіть простий сироп від кашлю може призвести до неприємностей на митниці.
  • Крім того, слід пам ” ятати, що підхід до лікування сильно відрізняється в різних країнах, а в деяких популярні у нас препарати і зовсім не вважаються ліками.

Що беремо з собою на випадок температури

По-перше, градусник. Варто пам ” ятати, що зниження температури — це симптоматичне лікування, і якщо ви відчуваєте, що температура підвищена незначно — прийом жарознижуючих лише зашкодить організму справлятися з «нештатною ситуацією своїми силами. Допустимою для самолікування вважається температура від 38,5 до 40 градусів.

У кожного на випадок застуди є свої «улюблені» препарати – «Колдрекс», «Тера Флю», «Тайленол», «Панадол», «Ефералган», «Ринзасип», «Антигрипін». В принципі, тут розрізняються тільки торгові назви: у всіх цих жарознижуючих, як правило, активний компонент один: парацетамол (лат. Paracetamolum). Жарознижуючі препарати на основі парацетамолу не слід застосовувати більше 3 днів.

Жарознижуючий і знеболюючий ефект роблять і препарати, в основу яких парацетамол не входити, наприклад, «Нурофен», «Аспірин», «Анальгін», «Оциллококцинум».

Що стосується «Нурофена» – тут діючою речовиною є ібупрофен (лат. Ibuprofenium). Ібупрофен у поєднані з парацетамолом, міститься також у таких препаратах, як «Ібуклін», «Некст», ««Ібуфен» та ін.

Аспірин (лат. Acidum acetylsalicylicum), вважається універсальним жарознижуючим і знеболюючим препаратом. Аспірин може випускатися в різних формах – шипучою, в суміші з вітаміном с, з анальгіном, парацетамолом і ін Аспірин ви легко знайдете в аптеках різних країн.

До складу комбінованих препаратів від застуди і грипу може входити і Анальгін (лат. Metamizolum natrium), який ми «любимо» використовувати, швидше, як знеболювальне, ніж як жарознижуючий. Якщо ви звикли в разі болю приймати анальгін, то слід пам ” ятати, що ставлення фармацевтів до цього препарату дуже неоднозначне, і в багатьох країнах світу він заборонений.

Так, наприклад, у Фінляндії вас не пустять з препаратами для лікування грипу «Таміфлю» або «Флустоп» (діюча речовина oseltamivir), які у нас продаються цілком вільно.

Існують і альтернативні препарати, що не містять нічого з перерахованого вище або містять дуже малі дози діючих речовин, що, однак, не применшує їх ефективності. Зокрема, Оциллококцинум (лат. Oscillococcinum), препарат, що входити в асортимент аптек понад 50 країн світу і вважається безпечним навіть для вагітних.

Біль

Для зняття спазмів гладкої мускулатури беремо «Но-шпа», діюча речовина якої дротаверин (лат Drotaverinum). Цей препарат підходить також при спазмах у животі, в результаті отруєння.

Якщо ви звикли до «Спазмалгону», то, незважаючи на те, що він спазмолітик — його основна діюча речовина таж, що і у анальгіну, і на полицях зарубіжних аптек ви його аналог навряд чи знайдете.
«Цитрамон», який багато хто приймають від головного болю — не що інше, як аспірин в суміші з кофеїном і парацетамолом, хоча в даний час це найменування не відповідає якому-небудь конкретного складу препарату.

Для зняття болю також підійдуть препарати на основі ібупрофену (лат.Ibuprofenium), які описані вище і володіють серед іншого жарознижуючим ефектом.

Якщо в поїздці у вас розболівся зуб — найкраще підійде ліки, діючою речовиною є німесулід (лат.Nimesulidum). У нас це препарати, найбільш відомі, як «Найс»або «Німесил».

Препарати, що містять кодеїн (лат.Codeinum), який входить до складу багатьох популярних в Росії ліків «Пенталгін», «Нурофен плюс», «Каффетин», «Седалгін», «Седал-М», «Солпадеїн», «Терпинкод», «Коделак», сироп від кашлю «Кофекс», «Заспокійлива мікстура Бехтерєва» та ін Деякі з цих препаратів з 2012 року відпускаються за рецептами, але навіть з рецептом ви не зможете пройти з ними митницю в ОАЕ, оскільки кодеїн вважається там наркотичною речовиною. Також заборонено ввозити деякі «наші» знеболюючі на територію Німеччини.

Якщо заболить горло

Сильно різати горло може і в тридцятиградусну спеку, і швидше за все, причиною тому будуть бактерії, що неконтрольовано розмножилися на слизовій. У цих випадках добре допомагають місцеві антисептики, такі, як: «Фарингосепт», «Стрепсілс», «Гексорал», «Септолете» та ін.

Багато з таких препаратів містять анестетики, що допоможе швидко зняти біль, а також різні ефірні масла, парі яких мають асептичним ефектом. Якщо ви віддаєте перевагу повністю рослинні компоненти, то хорошим засобом в цих випадках будуть пастилки шавлії, основою яких є екстракт однойменного рослини (лат S?lvia officin?lis).

При сильному болі в горлі та гортані ефективним будуть ліки у формі спрею: «Тантум-верде», «Тэнфлекс», «Оралсепт» (основна діюча речовина бензидамін, лат. Benzydamine)

Важливо знати, що деякі сиропи від кашлю часто не проходять перевірку на митниці, оскільки містять заборонені речовини. Зокрема, для ввезення в Таїланд заборонені ліки, що містять ефедрин (лат.Ephedrinum). Наприклад, ця речовина входить до складу всім знайомого з дитинства сиропу «Бронхолітин».

Проблема з ввезенням сиропів від кашлю може полягати не стільки в складі речовини, скільки в його формі: рідини в скляній тарі можуть викликати підозру у співробітників митниці.

Від нежиті

Вважається, що ніс – найлегший шлях для ГРВІ в організм. Тому до того, в якості профілактики зараження в місцях великого скупчення людей, наприклад, в аеропорту і літаку, змастіть ніздрі оксоліновою маззю.

У разі, якщо нежить вже з’явився, треба розуміти, що він буває різний. Якщо з носа тече «вода» — це означає, що судини слизової розширені. Причиною може бути як алергія, так і агресивна реакція слизової носа на інфекцію, спроби швидко її вирвати. У цьому випадку підійдуть як не можна краще Нафтізін, Санорін, Нафазол, діючою речовиною яких є нафтизин (лат. Naphazolinum).

Схожим ефектом володіє і Ксилометазолін (лат. Xylomethazolinum), який є основою складу препаратів Отривін,.

Якщо нежить стала густою і в’язкою, має жовтуватий відтінок, за обсягом виділення невеликі, то дуже гарні будуть в цьому плані Піносол (Pinosol), який має антисептичну і протинабрякову дію, при цьому повністю складаючись з масел, і Эвкасепт (Eucasept). Масляні краплі в ніс розріджують слизовий секрет і сприяють його виведенню з носа. Крім того, пари ефірних масел проникають в гайморові пазухи і здатні чинити антисептичну дію що актуально для людей, схильних до гаймориту.

Слід розуміти, що ефірні олії досить агресивні по впливу, і можуть самі по собі викликати алергію.

Якщо «прихопить живіт»

Причиною може бути як реакція органів травлення на незнайому їжу, так і харчове отруєння (інфекція).

Щоб уникнути неприємних наслідків після знайомства з місцевою кухнею, варто захопити в поїздку «Мезим» або «Фестал», діючою речовиною яких є панкреатин (Pancreatin) які допоможуть підшлунковій залозі з ферментами, іншими словами, поліпшать травлення. Для тих, у кого є хронічні проблеми з підшлунковою і хто вже знайомий з проявами загострень і неполадок у її роботі, підійде більш потужний препарат «Креон».

Якщо вас здолає пронос, бігти в аптеку буде вкрай незручно. Тому подбайте про те, щоб на такий випадок під рукою завжди був ентеросорбент, готовий у найкоротші терміни зв’язку зв’язати і вивести з організму патогенну мікрофлору і токсичні речовини, що потрапили в нього з недоброякісною водою або їжею.

При харчовому отруєнні рекомендується промити шлунок слабким розчином марганцівки, а потім прийняти ентеросорбенти, які виведуть отрути, мікроби і токсини з організму.

Найпоширенішим ентеросорбентом є «Активоване вугілля» (англ. Activated charcoal). До речі, він добре допомагає і при симптомах похмілля і важких станах на шлунку після «вчорашнього» або якщо ви малі «незастя» скуштувати непоєднуваних продуктів. Часто активоване вугілля продається у блістерах, без коробочки та інструкції, тому все, що треба про нього знати  – це 1 таблетка на 10 кг ваги. Приймати активоване вугілля систематично не рекомендується, так як разом з шкідливою мікрофлорою він може вивести і корисну.

Ще одним недоліком активованого вугілля є можливість подряпати його частинками слизову шлунка, тому можна вдатися до препаратів, більш сучасним і складним.

Інші енетеросорбенти: «Полісорб» (на основі колоїдного діоксиду кремнію (лат. Silicii dioxydum colloidale), також відомий під назвою «Біле вугілля»; «Ентерос-гель» (активна речовина поліметилсилоксана полігидрат, від лат.Polymethylsiloxani polyhydras).

Якщо після прийому ентеросорбентів симптоми отруєння зберігаються і супроводжуються температурою, то це схоже на ротавірусну інфекцію, або, як її ще називають, кишковий грип – якщо вас лякає така перспектива, радимо взяти з собою в дорогу кишкові антибіотики, наприклад, «Стопдиар» або «Энтерофурил», діючою речовиною яких є ніфуроксазид (лат. Nifuroxazidum).

До речі, в Європі без рецепта лікаря антибіотики не купити, тому якщо ви вирішили «призначити» антибіотик собі самі — беріть його з дому.

Також швидко зупинити діарею допоможе «Імодіум», або «Лоперамід» (лат. Loperamidum), але тут слід знати, що лоперамід не можна приймати при явному отруєнні, оскільки він тільки «зупиняє» токсини і отрути всередині.

Від здуття живота допоможе «Еспумізан», він же «Симектикон» (лат. Simethiconum), а у разі запору виручить «Дюфолак» (активна речовина лактулоза, лат. Lactulosum).

Для відновлення водно-електролітного балансу, який неминуче порушується при сильних нападах блювоти і діареї, рекомендується приймати «Регідрон», оскільки проста вода не здатна заповнити в крові натрій і кальцій в колишній кількості.

Для відновлення мікрофлори кишечника підійдуть препарати, що містять дружні нашому кишечнику біфідобактерії: «Лінекс», «Біфіформ» і т. д.

Алергія

Навіть якщо у вас ніколи ні на що не було алергії, на всяк випадок візьміть в поїздку пачку таблеток, наприклад, «Кларитина» або «Лоратадину» (це один і той же препарат, лат. Loratadinum), «Дезлоратадину» (лат. Desloratadinum), він же «Еріус», або більш серйозного препарату — «Супрастину» (діюча речовина хлорпирамин, лат. Chloropyraminum). Особливо це актуально, якщо ви відправляєтеся в екзотичні країни — навряд-чи можна заздалегідь знати, як відреагує організм на ті екзотичні фрукти або пилок рослин.

Ознакою алергії можна вважати «крапель» з носа без ознак застуди (алергічний риніт), почервоніння очей, першіння в горлі і роздратування на шкірі при контакті з алергеном. Причому ці симптоми можуть з’ явитися як всі разом, так і окремо.

Для шкіри, схильної до алергічних реакцій, добре підходить крем «Акридерм» (діюча речовина бетаметазон, лат. Betamethasonum), або його торгові аналоги — «Белодерм» або «Дипроспан».

Препарати від заколисування

Найбільш популярними засобом від заколисування вважається препарат «Драміна» діюча речовина дименгідринат, лат.Dimenhydrinatum), аналог якого називається «Авиаморин».

Не варто плутати цей препарат з організації маркою кошти від заколисування «Авіа-море», який являє собою комплексний гомеопатичний засіб і за складом більше схожий на «Коккулин» (лат.Cocculine), який також є гомеопатичним засобом.

При циститі

На жаль, ця вкрай неприємна реакція на інфекцію сечового міхура або різку зміну клімату, може зіпсувати всю відпустку.

Дуже виручити в цьому випадку зможе «Монурал» він же «Фосфоміцин» (лат. Phosphomycinum), аналоги якого мають торгові назви «Урофосфабол», «Уромонурал» та ін Якщо ваш організм схильний до прояву циститу, візьміть ліки з дому: оскільки це антибіотик, за кордоном ви його, скоріше за все, не купите.

Антисептик

Навколо нас повно бактерій, крім тих, що спокійно живуть і розмножуються на нашій шкірі, в подорожі є ризик «познайомитись» та з новими, зовсім не такими доброзичливими їх видами. Тому скрізь і завжди майте при собі пляшечку гелю-антисептика або хоча б вологі антибактеріальні серветки. Особливо це актуально в жарких країнах. полоснути руки перед їжею і після громадського транспорту, і багатьох бактеріальних загроз можна буде уникнути. Також дуже знадобляться «Хлоргексидин» або «Мірамістин», якими можна промити рану або садно. Особливо це актуально, якщо ви віддаєте перевагу активний відпочинок. До речі, дуже зручні антисептики у формі спрею.

Що ще можна передбачити

  • Заздалегідь дізнатися телефони екстрених служб в тій країні, куди збираєтеся;
  • Зробити необхідні щеплення (якщо це потрібно);
  • «Назубок» вивчити послідовність дій у випадку потрапляння в екстремальну ситуацію (укус змії або комахи, перша допомога при травми тощо);
  • На випадок травм: бинт (еластичний), мазь при ударах і розтягненнях;
  • На випадок довгих прогулянок: мазь від набряків на ногах, пластир від мозолів;
  • На випадок активного відпочинку з навантаженнями: Серцево-судинний засіб (за рекомендацією лікаря), плюс все вищевказане;
  • Пам ” ятайте, що невеликий батончик шоколаду і пляшка питної води в сумці дуже виручають, адже сили під час довгих прогулянок можуть прірви різко;
  • Якщо ви летите в жарку країну: обов’язково візьміть репелент від комах і засіб, що знімає свербіння від укусів;
  • Якщо ви летите в горі: потужне сонцезахисний засіб (SPF більш 30), крем-кріопротектор (Sun+Anti-cold protection), і зволожуючі краплі;
  • На випадок «екзотичного туризму»: бар’єр внутрішньокар’єрні (тільки бар’єр внутрішньокар’єрні!!) контрацептиви.

Аптечка мандрівника займе не так вже й багато місця у вашій валізі, але додасть набагато більшого спокою і впевненості в будь-якій «нештатній» ситуації зі здоров ям.

Гарної вам відпустки!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України