Війна в Україні вплинула на всі аспекти життя громадян, зокрема й на питання необхідності легалізованих освітніх документів для використання за кордоном. Багато українців змушені залишати свої домівки та шукати можливості навчання або працевлаштування в іншій країні. У таких умовах апостилювання освітніх документів стає актуальним, адже дозволяє підтвердити легітимність дипломів, атестатів та інших освітніх сертифікатів на міжнародному рівні. Юристи компанії OGP дослідили як змінилися умови апостилювання освітніх документів під час війни, які нововведення запроваджено для полегшення цієї процедури, а також які проблеми виникають у громадян, що потребують підтвердження своїх освітніх документів за кордоном.
Перш за все варто зазначити, що апостиль — це спеціальний штамп, який засвідчує легітимність документів для їх використання в країнах, що є учасниками Гаазької конвенції 1961 року. Апостилювання освітніх документів (атестатів, дипломів тощо) є обов’язковою процедурою для тих, хто планує продовжити навчання або працювати за кордоном. Це дозволяє іноземним установам впевнитися у вірогідності виданих в Україні документів. МОН проставляє апостиль на таких документах: атестати, дипломи (включно з додатками), довідки та навчальні плани, сертифікати та посвідчення про підвищення кваліфікації, дипломи про присвоєння вчених звань тощо. Крім вищезазначених документів, можна також замовити та отримати довідки “Про систему оцінювання в Україні”, “Про підтвердження педагогічної освіти” та інші.
У зв’язку з воєнним станом на території України багато державних органів, в тому числі й МОН адаптували надання певних адміністративних послуг до умов сьогодення. Це стосується і процедури апостилювання, зокрема МОН запровадило можливість подання документів дистанційно, на додаток, це можна зробити перебуваючи в іншій країні, також документи може подати інша особа без довіреності. Подача документів онлайн дозволяє уникнути черг і скоротити час обробки запиту. Великою перевагою є те, що існує можливість замовити доставлення апостильованого документа поштою. У зв’язку з війною МОН пропонує опцію відправки документів за кордон через міжнародні поштові сервіси.
Під час воєнного стану при апостилюванні освітніх документів може виникнути низка проблем:
1) Втрата оригіналів документів. Через військові дії багато людей втратили свої документи. В таких випадках можна звернутися до навчального закладу або архіву для отримання дублікатів.
2) Відсутність доступу до державних установ. У тимчасово окупованих та прифронтових зонах робота державних установ може бути призупинена.
3) Труднощі з поштовою доставкою. Через обмеження в роботі поштових служб апостильовані документи можуть затримуватися або втрачатися під час доставки.
Процедура дистанційної подачі документів є досить комфортною для українців, які знаходяться в інших країнах, однак краще мінімізувати ризики з поштовою доставкою оригіналів документів шляхом звернення до компетентних юристів.
Апостилювання освітніх документів залишається важливою процедурою для українців, які шукають можливості навчання або працевлаштування за кордоном під час війни. Впровадження електронних сервісів та спрощення процедур є позитивними кроками з боку держави, що дозволяють громадянам швидше та зручніше розв’язувати питання легалізації документів. Дотримання нових правил та використання доступних сервісів може суттєво полегшити процес апостилювання освітніх документів навіть у складних умовах воєнного часу.
Підготовлено юристами OGP.UA