Авторські статтіЗдоров'я

А ви знаєте, як правильно дихати?

Дихання – основа нашого життя і безумовний рефлекс. Тому ми не звикли думати про те, як ми це робимо. Та марно — багато хто з нас дихають не зовсім правильно.

Чи завжди ми дихаємо обома ніздрями?

Мало хто знає, що людина дихає найчастіше тільки через одну ніздрю – це відбувається внаслідок зміни носових циклів. Одна з ніздрів є головною, а інша – додатковою, і то права, то ліва виконує роль ведучої. Зміна провідної ніздрі відбувається кожні 4 години, і в ході носового циклу кровоносні судини стискаються у ведучою ніздрі, і розширюються додатковою, збільшуючи або зменшуючи просвіт, через який проходить повітря в носоглотку.

Як дихати правильно

Більшість людей дихають неправильно. Для того, щоб навчити свій організм дихати найбільш оптимально, треба згадати, як ми дихали в дитинстві – при диханні носом верхня частина нашого живота мірно опускалася і піднімалася, і груди залишалися нерухомими.

Діафрагмальне дихання є найбільш оптимальним і природним для людини, але поступово, дорослішаючи, люди псують поставу, яка впливає на правильність дихання, а м’язи діафрагми починають рухатися неправильно, стискаючи і обмежуючи легені.

Для того, щоб навчитися дихати не грудною кліткою, а животом, можна спробувати виконати просту вправу: сісти або стати як можна більш прямо, покласти руку на живіт і дихати, контролюючи її рух. При цьому одному руку можна покласти на грудну клітку і спостерігати, рухається вона. Дихання повинне бути глибоким і здійснюватися тільки через ніс.

Сьогодні відомо про хвороби сучасності – комп’ютерному апное, що виникає через неправильне дихання. За оцінками вчених, їм може страждати до 80% людей, що використовують комп’ютерній комп’ютери. Під час роботи за комп’ютером людина може мимоволі затримувати дихання, концентруючись на важливих для нього деталях. При цьому деякі люди відчувають невелике запаморочення – це і є перші ознаки апное. Обмеження дихання при зосередженій роботі викликає прискорений ритм серцебиття, розширення зіниць і може призводити до ожиріння і навіть діабету. Лікарі рекомендують стежити за своїм диханням під час роботи за комп’ютером.

Скільки можна не дихати?

Прийнято вважати, що людина може обійтися без повітря від 5 до 7 хвилин – далі у клітинах мозку без харчування киснем відбуваються незворотні зміни, що призводять до смерті. Однак на сьогоднішній день світовий рекорд затримки дихання під водою – статичне апное – становить 22 хвилини 30 секунд, і поставив його Горан Чолак.

Всього в світі існує лише четверо людей, які здатні затримувати дихання довше, ніж на 20 хвилин, і всі вони є колишніми рекордсменами. Така дисципліна пов’язана зі смертельною небезпекою, і для того, щоб затримати повітря більше, ніж на 5 хвилин, спортсменам потрібні роки тренувань. Щоб побороти бажання вдихнути повітря, вони намагаються збільшити свій об’єм легенів на 20%.

Цей спорт вимагає максимальної самовіддачі: рекордсмени тренуються нерухомій і динамічній затримці дихання два рази в тиждень, дотримуються особливу дієту з високим вмістом овочів, фруктів і риб’ячого жиру. Також обов’язково тренування в барокамерах, щоб організм звикав до існування без достатньої кількості кисню – кисневого голодування, подібного тому, що відчувають альпіністи в умовах розрідженого повітря на великих висотах.

Непідготовленим людям вкрай не рекомендується намагатися надовго затримувати дихання або потрапляти в умовах кисневого голодування. Справа в тому, що організму потрібно приблизно 250 мілілітрів кисню в хвилину в стані спокою, а при фізичній активності ця цифра збільшується в 10 разів.

Без переходу кисню з повітря у кров, що лагодитися в наших легенів за допомогою альвеол, які контактують із кровоносними капілярами, головний мозок вже через п’ять хвилин перестане нормально функціонувати із-за загибелі нервових клітин. Проблема полягає ще в тому, що при затримці дихання кисню, превращающемуся в CO2 нікуди виходити. Газ починає циркулювати по венах, повідомляючи мозку про необхідність вдихнути, а для організму це супроводжується відчуттям печіння в легенях і спазмами діафрагми.

Чому люди хропуть?

Кожен з нас стикався з ситуацією, коли інший чоловік заважав нам засипати своїм хропінням. Іноді хропіння може досягати гучності на 112 децибел, що голосніше звуку включеної трактора і навіть літакового двигуна. Однак хропуни прокидаються через гучного звуку.

Чому це відбувається? Коли люди сплять, їх м’язи автоматично розслабляються. Те ж відбувається і з піднебінням, внаслідок чого прохід вдихуваного повітря частково перекривається. Внаслідок цього виникає вібрація м’яких тканин піднебіння, що супроводжується голосним звуком.

Також хропіння може виникати з-за набряку м’язів гортані, що призводить до звуження гортані і повітряного проходу. Хропіння може виникати з-за особливостей будови перегородки носа, наприклад, викривлення, а також з-за захворювань носоглотки – збільшення мигдаликів, поліпів і застуд або алергії. Всі ці явища так чи інакше призводять до звуження просвіту, використовуваного для забору повітря. Також у групі ризику люди з надмірною вагою і курці.

Захворювання і шкідливі звички можуть викликати не тільки неприємний для оточуючих хропіння, але і серйозні хвороби. Нещодавно було відкрито згубний вплив хропіння на мозок: вчені виявили, що, так як при хропіння в мозок надходить менше кисню, у пацієнтів, що страждають на хропіння зменшується кількість сірої речовини, що може призвести до зменшення розумових здібностей.

Хропіння може призвести до смертельних захворювань, таких як апное, затримка дихання уві сні. У хропе може бути до 500 зупинок дихання за ніч, тобто, він не буде дихати в сумі близько чотирьох годин, але він не зможе цього згадати. Апное викликає недолік кисню в крові, і люди, страждаючі їм, постійно не висипаються і відчувають втому. При моментах затримки дихання сплять неспокійно крутитися уві сні, але не прокидаються. Відновлення дихання відбувається з гучним хропінням. Поступово недолік кисню призведе до порушень серцевого ритму і зайвого навантаження на головний мозок, що може віклікаті інсульти та інфаркти. З-за всіх цих небезпек хропіння люди здавна намагалися боротися з них: відомі навіть спеціальні машини, які фіксують гучність навколишнього середовища і які будять людину, якщо він захропе.

Чому ми пчихаємо з закритими очима

Цікаво, що багато людей не помічають, що коли вони чхають їх очі автоматично закриваються. Нещодавно вчені провели дослідження із заявою щодо роз’яснення, чому не можна чхнути з відкритими очима. Воно показало, що в процесі чхання, в якому бере участь безліч м язів преса, грудей, діафрагми, голосових зв’язок і горла, створюється такий сильний тиск, що якщо очі не закрити смороду можуть пошкодитися. Швидкість повітря і частинок, що вилітають при чханні з носових проходів, складає більше 150 км/ч. Процес закриття очей контролюється особливою ділянкою мозку. Більш того, вченим вдалося відкрити взаємозв’язок чхання і характеру людини: ті, хто чхають таємно й тихо – є педантами, терплячими і спокійними, а ті, хто, навпаки голосно чхає і розкотисто, є типовими ентузіастами з безліччю друзів і повні ідей. Швидко і не намагаючись стриматися чхають тільки одинаки, рішучі і вимогливі, самостійні і схильні до керівництва.

Навіщо ми позіхаємо?

Дихання іноді пов’язане з деякими незвичайними ефектами, наприклад, з зівання. Навіщо люди позіхають? Функція цього процесу до недавнього часу була достеменно невідома. Різні теорії пояснювали позіхання тім, що воно допомагає диханню, активуючи подачу кисню, однак навчань Роберт Провин поставивши експеримент, в ході якого спростував цю теорію за допомогою того, що давав випробуваним дихати різними сумішами газів.

Ще одна теорія полягає в тому, що позіхання при втоми є певним сигналом, який синхронізує біологічний годинник у групи людей. Саме тому позіхання заразливо, так як має налаштовувати людей на спільний розпорядок дня. Є й гіпотеза про те, що позіхання з їх різкими рухами щелепів викликають посилену циркуляцію крові, допомагають охолодити мозок. Прикладаючи випробуваним на чоло холодний компрес, вчені помітно знизили частоту позіхання. Відомо, що зародки часто позіхають ще в утробі матері: можливо, це допомагає їм розширити свій об’єм легенів і розвиває артикуляцію. Позіхання також володіє впливом, подібним антидепрессанту, позіхання часто супроводжуються відчуттям невеликий розрядки.

Контроль над диханням

Дихання може бути контрольованим і довільним. Зазвичай ми не замислюємося над тим, як саме потрібно вдихати, і що це взагалі потрібно робити, наш організм з легкістю піклується про все сам і ми можемо дихати навіть тоді, коли перебуваємо без свідомості. Однак дихання може збиватися, ми можемо почати задихатися, якщо, наприклад, дуже швидко побіжимо. Це також відбувається безконтрольно, і якщо не усвідомити своє дихання в цей момент, то вирівняти його не вдасться.

Існує і контрольоване дихання, з допомогою якого людина може зберігати спокій, вдихати повітря рівномірно і ритмічно, і з допомогою цього пробігати десятки кілометрів. Один із способів навчитися контролювати дихання – спеціальні техніки карате або вправи йогів – пранаяма.

Де криються небезпеки дихальних вправ

Йоги попереджають, що займатися пранаямой, дихальною йогою, без належної підготовки може бути небезпечно. По-перше, під час практики необхідно тримати спину прямо в певних положеннях, тобто, вже володіти асанами йоги. По-друге, ця дихальна техніка настільки потужна, що може надати сильний вплив на фізичний і емоційний стан організму. До того ж, у місці зайняти повинен бути чисте повітря, і на яке займається накладається цілий ряд обмежень: не можна займатися пранаямой до 18 років, при підвищеному тиску, травмах, хворобах і т. п.

Є й інші дихальні практики, потенційно небезпечні для здоров’я. Приміром, холотропне дихання, пропонує зануритися в змінений стан свідомість за допомогою гіпервентиляції легенів – прискореного дихання, яке може викликати безліч побічних ефектів, наприклад, гіпоксію мозку, і вкрай не рекомендується людям з хронічними серцево-судинними захворюваннями

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України