А ви знаєте, як правильно дихати?

Дихання – основа нашого життя і безумовний рефлекс. Тому ми не звикли думати про те, як ми це робимо. Та марно — багато хто з нас дихають не зовсім правильно.

Чи завжди ми дихаємо обома ніздрями?

Мало хто знає, що людина дихає найчастіше тільки через одну ніздрю – це відбувається внаслідок зміни носових циклів. Одна з ніздрів є головною, а інша – додатковою, і то права, то ліва виконує роль ведучої. Зміна провідної ніздрі відбувається кожні 4 години, і в ході носового циклу кровоносні судини стискаються у ведучою ніздрі, і розширюються додатковою, збільшуючи або зменшуючи просвіт, через який проходить повітря в носоглотку.

Як дихати правильно

Більшість людей дихають неправильно. Для того, щоб навчити свій організм дихати найбільш оптимально, треба згадати, як ми дихали в дитинстві – при диханні носом верхня частина нашого живота мірно опускалася і піднімалася, і груди залишалися нерухомими.

Діафрагмальне дихання є найбільш оптимальним і природним для людини, але поступово, дорослішаючи, люди псують поставу, яка впливає на правильність дихання, а м’язи діафрагми починають рухатися неправильно, стискаючи і обмежуючи легені.

Для того, щоб навчитися дихати не грудною кліткою, а животом, можна спробувати виконати просту вправу: сісти або стати як можна більш прямо, покласти руку на живіт і дихати, контролюючи її рух. При цьому одному руку можна покласти на грудну клітку і спостерігати, рухається вона. Дихання повинне бути глибоким і здійснюватися тільки через ніс.

Сьогодні відомо про хвороби сучасності – комп’ютерному апное, що виникає через неправильне дихання. За оцінками вчених, їм може страждати до 80% людей, що використовують комп’ютерній комп’ютери. Під час роботи за комп’ютером людина може мимоволі затримувати дихання, концентруючись на важливих для нього деталях. При цьому деякі люди відчувають невелике запаморочення – це і є перші ознаки апное. Обмеження дихання при зосередженій роботі викликає прискорений ритм серцебиття, розширення зіниць і може призводити до ожиріння і навіть діабету. Лікарі рекомендують стежити за своїм диханням під час роботи за комп’ютером.

Скільки можна не дихати?

Прийнято вважати, що людина може обійтися без повітря від 5 до 7 хвилин – далі у клітинах мозку без харчування киснем відбуваються незворотні зміни, що призводять до смерті. Однак на сьогоднішній день світовий рекорд затримки дихання під водою – статичне апное – становить 22 хвилини 30 секунд, і поставив його Горан Чолак.

Всього в світі існує лише четверо людей, які здатні затримувати дихання довше, ніж на 20 хвилин, і всі вони є колишніми рекордсменами. Така дисципліна пов’язана зі смертельною небезпекою, і для того, щоб затримати повітря більше, ніж на 5 хвилин, спортсменам потрібні роки тренувань. Щоб побороти бажання вдихнути повітря, вони намагаються збільшити свій об’єм легенів на 20%.

Цей спорт вимагає максимальної самовіддачі: рекордсмени тренуються нерухомій і динамічній затримці дихання два рази в тиждень, дотримуються особливу дієту з високим вмістом овочів, фруктів і риб’ячого жиру. Також обов’язково тренування в барокамерах, щоб організм звикав до існування без достатньої кількості кисню – кисневого голодування, подібного тому, що відчувають альпіністи в умовах розрідженого повітря на великих висотах.

Непідготовленим людям вкрай не рекомендується намагатися надовго затримувати дихання або потрапляти в умовах кисневого голодування. Справа в тому, що організму потрібно приблизно 250 мілілітрів кисню в хвилину в стані спокою, а при фізичній активності ця цифра збільшується в 10 разів.

Без переходу кисню з повітря у кров, що лагодитися в наших легенів за допомогою альвеол, які контактують із кровоносними капілярами, головний мозок вже через п’ять хвилин перестане нормально функціонувати із-за загибелі нервових клітин. Проблема полягає ще в тому, що при затримці дихання кисню, превращающемуся в CO2 нікуди виходити. Газ починає циркулювати по венах, повідомляючи мозку про необхідність вдихнути, а для організму це супроводжується відчуттям печіння в легенях і спазмами діафрагми.

Чому люди хропуть?

Кожен з нас стикався з ситуацією, коли інший чоловік заважав нам засипати своїм хропінням. Іноді хропіння може досягати гучності на 112 децибел, що голосніше звуку включеної трактора і навіть літакового двигуна. Однак хропуни прокидаються через гучного звуку.

Чому це відбувається? Коли люди сплять, їх м’язи автоматично розслабляються. Те ж відбувається і з піднебінням, внаслідок чого прохід вдихуваного повітря частково перекривається. Внаслідок цього виникає вібрація м’яких тканин піднебіння, що супроводжується голосним звуком.

Також хропіння може виникати з-за набряку м’язів гортані, що призводить до звуження гортані і повітряного проходу. Хропіння може виникати з-за особливостей будови перегородки носа, наприклад, викривлення, а також з-за захворювань носоглотки – збільшення мигдаликів, поліпів і застуд або алергії. Всі ці явища так чи інакше призводять до звуження просвіту, використовуваного для забору повітря. Також у групі ризику люди з надмірною вагою і курці.

Захворювання і шкідливі звички можуть викликати не тільки неприємний для оточуючих хропіння, але і серйозні хвороби. Нещодавно було відкрито згубний вплив хропіння на мозок: вчені виявили, що, так як при хропіння в мозок надходить менше кисню, у пацієнтів, що страждають на хропіння зменшується кількість сірої речовини, що може призвести до зменшення розумових здібностей.

Хропіння може призвести до смертельних захворювань, таких як апное, затримка дихання уві сні. У хропе може бути до 500 зупинок дихання за ніч, тобто, він не буде дихати в сумі близько чотирьох годин, але він не зможе цього згадати. Апное викликає недолік кисню в крові, і люди, страждаючі їм, постійно не висипаються і відчувають втому. При моментах затримки дихання сплять неспокійно крутитися уві сні, але не прокидаються. Відновлення дихання відбувається з гучним хропінням. Поступово недолік кисню призведе до порушень серцевого ритму і зайвого навантаження на головний мозок, що може віклікаті інсульти та інфаркти. З-за всіх цих небезпек хропіння люди здавна намагалися боротися з них: відомі навіть спеціальні машини, які фіксують гучність навколишнього середовища і які будять людину, якщо він захропе.

Чому ми пчихаємо з закритими очима

Цікаво, що багато людей не помічають, що коли вони чхають їх очі автоматично закриваються. Нещодавно вчені провели дослідження із заявою щодо роз’яснення, чому не можна чхнути з відкритими очима. Воно показало, що в процесі чхання, в якому бере участь безліч м язів преса, грудей, діафрагми, голосових зв’язок і горла, створюється такий сильний тиск, що якщо очі не закрити смороду можуть пошкодитися. Швидкість повітря і частинок, що вилітають при чханні з носових проходів, складає більше 150 км/ч. Процес закриття очей контролюється особливою ділянкою мозку. Більш того, вченим вдалося відкрити взаємозв’язок чхання і характеру людини: ті, хто чхають таємно й тихо – є педантами, терплячими і спокійними, а ті, хто, навпаки голосно чхає і розкотисто, є типовими ентузіастами з безліччю друзів і повні ідей. Швидко і не намагаючись стриматися чхають тільки одинаки, рішучі і вимогливі, самостійні і схильні до керівництва.

Навіщо ми позіхаємо?

Дихання іноді пов’язане з деякими незвичайними ефектами, наприклад, з зівання. Навіщо люди позіхають? Функція цього процесу до недавнього часу була достеменно невідома. Різні теорії пояснювали позіхання тім, що воно допомагає диханню, активуючи подачу кисню, однак навчань Роберт Провин поставивши експеримент, в ході якого спростував цю теорію за допомогою того, що давав випробуваним дихати різними сумішами газів.

Ще одна теорія полягає в тому, що позіхання при втоми є певним сигналом, який синхронізує біологічний годинник у групи людей. Саме тому позіхання заразливо, так як має налаштовувати людей на спільний розпорядок дня. Є й гіпотеза про те, що позіхання з їх різкими рухами щелепів викликають посилену циркуляцію крові, допомагають охолодити мозок. Прикладаючи випробуваним на чоло холодний компрес, вчені помітно знизили частоту позіхання. Відомо, що зародки часто позіхають ще в утробі матері: можливо, це допомагає їм розширити свій об’єм легенів і розвиває артикуляцію. Позіхання також володіє впливом, подібним антидепрессанту, позіхання часто супроводжуються відчуттям невеликий розрядки.

Контроль над диханням

Дихання може бути контрольованим і довільним. Зазвичай ми не замислюємося над тим, як саме потрібно вдихати, і що це взагалі потрібно робити, наш організм з легкістю піклується про все сам і ми можемо дихати навіть тоді, коли перебуваємо без свідомості. Однак дихання може збиватися, ми можемо почати задихатися, якщо, наприклад, дуже швидко побіжимо. Це також відбувається безконтрольно, і якщо не усвідомити своє дихання в цей момент, то вирівняти його не вдасться.

Існує і контрольоване дихання, з допомогою якого людина може зберігати спокій, вдихати повітря рівномірно і ритмічно, і з допомогою цього пробігати десятки кілометрів. Один із способів навчитися контролювати дихання – спеціальні техніки карате або вправи йогів – пранаяма.

Де криються небезпеки дихальних вправ

Йоги попереджають, що займатися пранаямой, дихальною йогою, без належної підготовки може бути небезпечно. По-перше, під час практики необхідно тримати спину прямо в певних положеннях, тобто, вже володіти асанами йоги. По-друге, ця дихальна техніка настільки потужна, що може надати сильний вплив на фізичний і емоційний стан організму. До того ж, у місці зайняти повинен бути чисте повітря, і на яке займається накладається цілий ряд обмежень: не можна займатися пранаямой до 18 років, при підвищеному тиску, травмах, хворобах і т. п.

Є й інші дихальні практики, потенційно небезпечні для здоров’я. Приміром, холотропне дихання, пропонує зануритися в змінений стан свідомість за допомогою гіпервентиляції легенів – прискореного дихання, яке може викликати безліч побічних ефектів, наприклад, гіпоксію мозку, і вкрай не рекомендується людям з хронічними серцево-судинними захворюваннями

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

four + 15 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh