А ви знаєте, чому в США люди перуть не вдома, а в пральнях?

В американських фільмах і серіалах фігурують пральні, якими місцеві жителі користуються завидною постійністю: там вони не лише стирають, але і знайомляться. Звідки це пішло? Чим не догодили пральні машини?

Послуги з прання і прасування білизни є на Заході ще в кінці XIX століття. Це було недешевим задоволенням: роботи виконувалися спеціально найнятим персоналом, а доставка замовлення здійснювалася поштою. Про те, щоб прийти куди-то попрати білизну самому, мови не йшло.

У роки Великої депресії виникла необхідність в дешевих пральнях для широких верств населення. Перша громадська пральня, заснована на принципі самообслуговування, була відкрита в 1934 році в місті Форт-Уерт в Техасі. Хоча спочатку у пральні було всього чотири електричні пральні машини, вона швидко стала популярною і сповна окупила витрати власника.

«Пральній палац», 1924 рік.

В таких коробках люди отримували білизна з пралень в Нью-Йорку. 1929 рік

Ресторан у Нью-Йорку, 1948 рік.

Висока потреба суспільства в публічних пральнях і відносно низькі витрати на їх відкриття зумовили масове виникнення пралень самообслуговування в 30-40-і роки. Хоча по мірі підвищення рівня життя багато американці починають придбавати власні пральні машини, практика використання суспільних пралень широко поширена в США до цих пір. У чому причина?

По-перше, американцям близька ідея економії: економії води, електроенергії і простору в будинках. Послуги пральні коштують дешево, сплатити прання можна або монетами, або спеціальними платіжними картками.

По-друге, багато орендодавців забороняють встановлювати пральну машину людям, які знімають у них житло. Власники нерухомості побоюються протікання і коротких замикань. Тому основні клієнти суспільних пралень — ті, хто не може прати в орендованому житлі. Однак і цілком заможні американці періодично користуються послугами пралень, приходячи сюди кілька разів на рік випрати великі речі: ковдри, подушки, покривала та ін.

По-третє, сучасні громадські пральні створюють досить високий рівень комфорту для клієнтів. Крім пральних машин там передбачені сушильні машини, апарати для прасування та інші пристосування, істотно полегшують процес. Останнім годиною в пральнях можна зустріти телевізори, безкоштовний Wi-Fi і кавові автом, що дозволяють клієнтам приємно провести годину. Як правило, переважна більшість американських общественных пралень працює цілодобово, розташовуючись у підвалах багатоквартирних будинків або в безпосередній близькості від супермаркетів, тобто користуватися ними можуть навіть дуже зайняті люди.

По-четверте, як зазначають соціологи, ліфт — це ще й своєрідне місце для релаксації і медитації, дозволяє американцям на якийсь час відключитися від насущних проблем.

Нарешті, не варто забувати, що пральний бізнес — індустрія, в якій обертаються серйозні гроші. Так, за офіційними даними на 2011 рік, у США близько 35 000 суспільних пралень, сумарний дохід яких досягає 5 млрд доларів на рік.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

20 + 7 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh