Ідея про безумовний основний дохід з’явилася ще в минулому столітті. Кожен місяць ви просто так отримуєте певну суму грошей, щоб витрачати їх на свій розсуд.
Голос українською розповідає, в яких країнах і містах вже сьогодні громадянам платять гроші просто так і що це змінює в світі.
Фінляндія
За рішенням урядової організації з 2017 року відразу до 2 000 безробітних жителів Фінляндії у віці від 25 до 58 років отримують щомісяця 560 євро. Одержувачі обрані випадковим чином і позбавляються всіх соціальних допомог, але продовжать отримувати гроші, якщо знайдуть роботу. При позитивних результатах число учасників збільшиться в наступному році. Експеримент триватиме 2 роки.
Середня зарплата у Фінляндії — 2 202 євро.
Ліворно, Італія
З 1 червня 2016 року за рішенням мера 100 найбідніших сімей міста отримують безумовний основний дохід у розмірі 517 євро щомісяця. З січня 2017 року ще 100 сімей були включені в проект. На думку мера, такий підхід — це вихід зі складної багатоетапної системи розподілу соціальних пільг. Неаполь і Рагуза спостерігають за експериментом, плануючи запровадити схожі програми.
Середня зарплата в Ліворно — 1 480 євро.
Кенія
Завдяки некомерційної організації GiveDirectly 6 000 сільських жителів Кенії будуть отримувати щомісячно $ 22 протягом наступних 12 років. Для місцевого населення це величезна сума: 45 % з них ніколи не тримали в руках такі гроші. Багато учасників експерименту розповіли, що витратили гроші на ремонт будинків, купівлю питної води, худоби, передали гроші на розвиток шкіл.
Середня зарплата в містах Кенії — $ 291.
Утрехт, Нідерланди
З травня 2017 року 250 жителів Утрехта будуть отримувати від держави щомісяця 960 євро протягом 2 років. Учасники експерименту розділені на 6 груп, у яких розмір виплат прив’язаний певним вимогам, пов’язаним з роботою. Наприклад, учасники однієї групи можуть отримати додаткові 150 євро, якщо займуться волонтерством. Якщо експеримент виявиться вдалим, ще кілька міст планують підтримати проект.
Середня зарплата в Утрехті — 2 227 євро.
Маріка, Бразилія
За рішенням міра Маріки 150 000 жителів муніципалітету отримують щомісяця $ 30 незалежно від їх статусу на біржі праці. Малозабезпечені сім’ї отримують додатково $ 28. При позитивних результатах виплати підвищаться.
Середня зарплата для штату Ріо-де-Жанейро, куди входить Маріка, — $ 642.
Індія
Уряд Індії в 2017 році збирається знову запустити експериментальний проект, який ще 7 років тому показав відмінні результати. Тоді 6 000 жителів сіл завдяки підтримки UNICEF протягом 18 місяців отримували невеликі виплати в розмірі кількох доларів. Проект сильно вплинув на життя сімей недоторканних, подарувавши їм фактично свободу, незалежність і можливість змінити своє життя в майбутньому. Недоторканні визнані маргіналами і рабами від народження в Індії. Вони виконують важку роботу, їм заборонено відвідувати храми і вчитися, спілкуватися з представниками інших каст.
Середня зарплата в містах Індії — $ 535.
Онтаріо, Канада
З травня 2017 року відразу 4 000 чоловік від 18 до 64 років з низьким рівнем доходу з 3 об’єктів Онтаріо будуть отримувати базовий дохід від уряду, що формується у співвідношенні з їх поточним заробітком. Наприклад, якщо людина в рік заробляє $ 10 тис., то базовий дохід складе $ 11 989, і в сумі за рік людина отримає $ 21 989. Люди з інвалідністю отримують додатково $ 500 в місяць.
Середня зарплата в Онтаріо — $ 2 216.
Уганда
З 2017 року некомерційна організація Eight в одному з сіл виплачує 50 родинам щотижня по $ 8. Експеримент триватиме 2 роки і стане основою для документального фільму про вплив безумовного основного доходу на якість життя в невеликих поселеннях.
Середня зарплата в містах Уганди — $ 168.
Окленд, США
З січня 2017 року 100 сімей отримують щомісяця до $ 2 000 від венчурного фонду Y Combinator. Сім’ї були визначені методом випадкової вибірки. Учасники можуть відмовитися від роботи, стати волонтерами і навіть виїхати з країни. Організатори планують включити в експеримент ще 900 сімей. Базовий дохід буде виплачуватися до кінця 2021 року.
Середня зарплата в Окленді — $ 3 215.
Перші результати:
- Багато використовують гроші, щоб поліпшити якість життя: ремонтують житло, вкладають у навчання, покращують якість харчування.
- Частина коштів йде на придбання ліків та оплату медичних послуг.
- Малозабезпечені сім’ї використовують нову статтю доходу на благо дітей: купують одяг і більше продуктів, оплачують витрати на школу і транспорт.
- Люди почали повертати борги, впав попит на короткострокові позики і кредити.
- Люди не відмовляються працювати, за винятком осіб похилого віку, яким ці гроші дали можливість більше відпочивати і поправити здоров’я.
- Більшість учасників експериментів зізнаються, що наявність постійного регулярного доходу, не прив’язаного до роботи, допомагає їм краще планувати майбутнє і приймати більш ризиковані, але вигідні рішення у теперішньому.