Поради

7 головних причин цукрового діабету

На сьогоднішній день на нашій планеті живуть понад 150 мільйонів людей з цукровим діабетом. Невтішна статистика змусила медиків вважати його не тільки хворобою, скільки особливістю обміну речовин, яка диктує певний спосіб життя. Якщо вам поставили цей діагноз – не здавайтеся!

Навчившись контролювати свій стан за допомогою ліків, дієти і правильного поведінки, ви зможете жити, як всі звичайні люди.

Що таке цукровий діабет?

Цукровий діабет – ендокринне захворювання, що викликається недоліком інсуліну в організмі або зниженням ефективності його дії. При цьому порушується обмін речовин, підвищується рівень цукру в крові, а його надлишок виводиться з сечею. Лікарі виділяють два типи цукрового діабету:

  • інсулінозалежний, або юнацький діабет
  • інсулінонезалежний, або діабет зрілих людей

Діабет 1 типу

Як правило, діабет 1 типу розвивається в дитинстві або в юності. Найнебезпечніший вік – 20-29 років, коли одну з головних причин у виникненні захворювання надають провокуючі фактори, серед яких на першому плані – стреси і психологічні проблеми, а також вживання алкоголю і наркотиків.

До групи ризику входять ті, хто важив при народженні більше 4,5 кг, страждає ожирінням або ендокринними розладами, а також молоді люди, чиї батьки або найближчі родичі – діабетики.

Причиною запуску діабету стають інфекційні захворювання, перенесені в дитячому віці. Наприклад, британські вчені помітили, що більшість їхніх співвітчизників, які страждають на діабет 1 типу, народилися, коли в країні бушувала епідемія грипу.

Вторгаючись в підшлункову залозу, підступні віруси виводять з ладу «конвеєр» з виробництва інсуліну. Його недолік компенсують регулярними ін’єкціями, і в такій ситуації життя людини починає залежати лише від них.

7 главных причин сахарного диабета

Діабет 2 типу

У діабету 2 типу не тільки інший час відліку, а й інші причини. Він розвивається зазвичай в зрілому віці – після 40 років. Інсулін виробляється в достатній кількості (а іноді і в надлишку), але організм його не засвоює. Вводити препарати інсуліну немає сенсу, і в хід йдуть такі кошти, як знижують рівень цукру таблетки та ін.

В останні роки діабет зрілого віку все частіше зустрічається у зовсім молодих людей з надмірною вагою.

7 ГОЛОВНИХ ПРИЧИН цукрового діабету

1 ПРИЧИНА: ПЕРЕЇДАННЯ і нерегулярне харчування

Організм подає нам два сигнали про голод. Перший дзвінок надходить з шлунка, коли остання порція в ньому їжі переходить в кишечник. Хоча кров ще насичена поживними речовинами, апетит вже прокидається.

Сівши за стіл саме в цей час, ви наїдаєтеся невеликою порцією. Саме такий режим харчування виключає переїдання і до певної міри захищає від діабету.

Якщо ви звикли пригнічувати перші напади, то відчуття голоду притупляється, а незабаром і зовсім перестає виникати. Організм сповіщає про необхідність перекусити другим дзвінком, коли в крові вже не залишається нічого, щоб підтримувати сили. Оскільки поклик «голодної» крові набагато сильніший, ніж сигнали переповненого шлунка, легко втратити почуття міри і перетворити прийом їжі в «свято живота». Різкі перепади рівня глюкози «ламають» фізіологічний графік роботи підшлункової залози, запаси інсуліну виснажуються, створюючи передумови розвитку діабету.

Рекомендації. Виробіть звичку їсти 5 разів на день строго по годинах. Не встигли пообідати? Почніть вечерю з шматочка шоколадки, кількох ложок варення або морозива. Це прискорить насичення крові глюкозою і притупить почуття голоду. Не чекайте, що воно зникне після того, як ви з’їсте свою звичайну порцію. Будьте готові відмовитися від добавки і встати з-за столу, не дивлячись на бажання продовжити трапезу.

7 главных причин сахарного диабета

2 ПРИЧИНА: ЇЖА НА НІЧ

Темний час доби – час відпочинку підшлункової залози. Примушуючи її до «понаднормової» роботи, ви виснажує запаси інсуліну.

Рекомендації. Відволіктися від думок про їжу допоможе 10-секундна розтяжка. Встаньте лицем до стіни, зробіть вдих і підніміть руки вгору так, щоб долоні лягли на вертикальну поверхню. Не відриваючи їх від стіни, відійдіть назад, наскільки це можливо.

За статистикою, у тих, хто стежить за своєю фігурою, цукровий діабет зустрічається в 12 разів рідше. Повні люди схильні до цього недугу в більшій мірі, так як жир не дає інсуліну пробитися до рецепторів клітин.
Зробіть видих, розведіть пальці, підніміть таз і вигніть спину. Зберігайте це положення ю секунд, все сильніше напружуючи м’язи. Дихання не затримуйте. Наблизьтесь до опори і опустіть руки, повністю розслабляючись. Повторіть кілька разів.

3 ПРИЧИНА: рафінований цукор

Довгий час люди вживали цукор тільки в складі рослинних продуктів, потім – твердий, слабо-очищений. Такий цукор містив цінні домішки, які уповільнювали його розщеплення: сам цей процес проходив поступово і був необтяжливий для організму.

З кінця XIX століття і до цього дня в раціон більшості входить сніжно-білий рафінад. Після очищення в ньому не залишається зовсім нічого, крім солодощі і калорій. Шкода від щоденних 2 шматків цукру, які ми за звичкою кладемо в чай ​​або каву, можна нейтралізувати 8 днями посту! Кожні 25 г зайвого цукру – це 10 г жиру. Звичка підсолоджувати все, а що не можна – підсолити – прямий шлях до діабету.

Рекомендації. Віддавайте перевагу коричневому (нерафінованому) цукру, а також складним вуглеводам рослинного походження: крохмалю, який засвоюється організмом поступово, і клітковині, що перешкоджає різкого збільшення вмісту глюкози в крові.

 

4 ПРИЧИНА: ПОВЫШЕННАЯ ПОТРЕБНОСТЬ В СЛАДКОМ

Кто-то обходится вовсе без сахара, а кто-то кладет в чашку с чаем целых 3 кусочка… Разницу во вкусовых пристрастиях ученые объясняют неодинаковой активностью гена, программирующего настройку рецепторов языка. Чем тоньше восприятие, тем меньше потребность в сладком (людям с обостренными вкусовыми ощущениями сладости кажутся чересчур приторными) и ниже риск диабета. Женщины от природы менее чувствительны к сладкому вкусу, потому и становятся лакомками.

Рекомендации. Замените сахар фруктозой. Пейте свежевыжатые фруктовые и овощные соки, которые сохраняют естественную сладость плодов.

5 ПРИЧИНА: Надмірна вага

У тих, хто стежить за своєю фігурою, «солодкий недуга» зустрічається в 12 разів рідше. Жир заважає інсуліну пробитися до рецепторів клітин. Щоб прорвати блокаду, підшлункова залоза починає виробляти все більше і більше гормону, його концентрація в крові зростає, але це ні до чого не призводить. В результаті гормональний «конвеєр» виснажується!

Рекомендації. Не намагайтеся схуднути в рекордні терміни. Якщо ви втрачаєте близько 2 кг на тиждень, значить, худнете саме за рахунок спалювання жиру. При більш значних втратах замість жирової розпадається м’язова тканина.

Слід обмежити споживання солодощів, тортів, здобних булочок і каш з додаванням цукру – приблизно 30% містяться в них вуглеводів організм переводить в жирові запаси, – а також яловичини, баранини, вершкового масла, вершків, сметани і білого хліба. І ще раз нагадаємо про користь зеленого чаю. Іспанські ендокринологи Луїс Есковар і Мануель Агйлар підрахували: чашка цього напою спалює 100-150 ккал, що дозволяє за рік скинути до 10 кг!

7 главных причин сахарного диабета

6 ПРИЧИНА: гра на нервах

Гірка образа або несподівана радість підвищують вміст глюкози в крові, а важкий стрес може привести до появи цукру в сечі, що є головним симптомом діабету. У нормі цей процес нетривалий: підшлункова залоза реагує на нього виділенням інсуліну, і рівень цукру стає нормальним. Здоровому організму такі епізодичні перепади не страшні. Але коли настрій на нулі і справа не ладиться, так і хочеться влаштувати собі – «солодке життя».

Через якийсь час після «цукрової ейфорії» у ласунів виникає щось на зразок «цукрової депресії». Вони відчувають слабкість, помилкове відчуття голоду, а настрій різко падає. Рука мимоволі тягнеться за черговою солодкою добавкою. У такій ситуації підшлункова залоза з часом може вичерпати свої резерви і капітулювати перед діабетом.

Рекомендації. Не намагайтеся «підсолодити» засмучення. Адреналін, який організм виробляє в стані стресу, не дає інсуліну нормалізувати рівень глюкози в крові. У людей, яким в порядку експерименту давали випити на голодний шлунок трохи цукрового сиропу, протягом 2-3 годин наднирники виділяли адреналіну вдвічі більше проти норми. Якщо його зміст вже було підвищено через переживання, прийом солодощів цілком може запустити механізм діабету.

7 ПРИЧИНА: Шкідливі звички

Алкоголь, швидко проникає в клітини підшлункової залози, на перших порах збільшує вироблення інсуліну. Рівень цукру в крові падає, вона стає «голодною», в результаті чого з’являється апетит, навіть якщо шлунок наповнений. Повторні узливання і переїдання призводять до того, що з часом функція підшлункової залози знижується, ніж відразу ж поспішає скористатися діабет.

Рекомендації. Безпечну дозу, яку здорові люди можуть приймати 1-2 рази на тиждень, а хворі на діабет – по великих святах, складають 250 г пива або келих білого або червоного вина.

Потрібно відмовитися від сигарет, особливо в поєднанні з алкоголем. Спирт має властивості універсального розчинника: під його впливом токсичні речовини, що містяться в тютюні, затримуються в організмі набагато довше.

Обережніше з кавою! Кількість кофеїну, що міститься в чашці ароматного напою, знижує чутливість клітин до інсуліну на 15%. Людям, які схильні до діабету або вже страждають цим захворюванням, фахівці рекомендують зовсім відмовитися від кави і міцного чаю, а всім іншим – випивати не більше 2-3 чашок в день.

7 главных причин сахарного диабета

Профілактика цукрового діабету

Щоб попередити розвиток важкої недуги, необхідно подбати про ефективну профілактику.

1. Перше, що треба зробити, це оцінити ступінь ризику за такими параметрами:

Вік 40 років і більше. Саме на цей період припадає появою симптомів діабету, які можуть протікати

  • приховано;
  • спадковість;
  • Зайва вага;
  • Неправильне харчування та малорухливий спосіб життя;
  • Шкідливі звички, стреси, погана екологія.

2. Правильне харчування

У раціоні харчування повинні бути присутніми джерела повноцінного білка: нежирне м’ясо, риба, молоко, кисломолочні продукти.

Вживання сметани, вершкового масла, жирного сиру, ковбаси з сосисками треба скоротити до мінімуму.

Якщо ви перебуваєте в групі ризику, то від цукру цукерок, випічки, морозива, солодкої газованої води краще взагалі відмовитися. Харчування має бути дробовим 5-6 разів на добу з невеликими порціями їжі.

3. Активний спосіб життя

Не забувайте виконувати фізичні вправи, більше гуляйте на свіжому повітрі, якщо є можливість, займайтеся на тренажері або робіть «піші прогулянки» по дому.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України