Копенгаген
Місто Андерсена і Русалочки, Копенгаген може спочатку здатися дещо манірним. Насправді, він набагато багатогранніший. Тут сучасність дивно органічно поєднується з історією та минулим, а вигляд міста дихає затишком і комфортом. Старовинні різнокольорові будиночки, набережні та парки — Копенгаген закохує в себе з першого погляду!
Почніть знайомство з містом з однієї з найдовших пішохідних вулиць в Європі — Строгет. Тут розташувалися десятки магазинів і сувенірних лавок всіх видів і мастей. Погуляйте по району Нюхавн, самому колоритному зі столичних районів, улюбленим місцем творчих особистостей і мандрівників, знаменитому своїми строкатими будиночками біля води. І, звичайно, не пропустіть шанс потрапити в знамениту Христіанію — справжню хіпі-столицю Данії. А один з вечорів обов’язково присвятіть походу в казковий Тіволі — улюблений парк розваг самої королеви.
Долучатися до нічного життя датської столиці найкраще в Вестербро. Саме в цьому районі, на вулиці Істедгаде, зосереджена основна маса кафе, барів та інших розважальних закладів Копенгагена. А відпочити від шуму і нічних тусовок можна в Остербро, наприклад, відвідавши знаменитий «будинок Русалочки» або просто прогулюючись по пірсу з чашкою ароматної кави в руках, розглядаючи на воді яхти і катери.
Неодмінно оціните і місцеву кухню та її «короля» — данський смерреброд. Під цим хитромудрим словом криється звичайний бутерброд з тією лише різницею, що у данців цей нехитрий перекус має вигляд багатоповерхової конструкції з безлічі шарів і їдять його як самостійну страву. Про всенародну любов до бутербродів говорить той факт, що в Данії є понад 700 способів його приготування, так що вперед!
І, звичайно, не забувайте про їжу для розуму, благо Копенгаген не обділений музеями та іншими пізнавальними місцями на будь-який смак: Національний музей Данії, Гліптотека Карлсберга з приголомшливою колекцією артефактів Середземномор’я, а ще музей Ріплі, де зібрані всякі незвичайності, і будинок-музей знаменитого казкаря Ганса Крістіана Андерсена.
Берген
Друге за величиною місто Норвегії за красою і багатством культурної спадщини не поступитися навіть столиці — Осло. Саме звідси пролягає шлях до найкрасивіших фіордів країни.
По-домашньому затишний Берген цікаво досліджувати не поспішаючи. Почати варто з Брюгген, в однойменному кварталі відвідати Музей Ганзейського союзу і Залу Гензейских зборів. Цінителі прекрасного напевно оцінять зібрання живопису в місцевих галереї і Музеї мистецтв, а також унікальне зібрання предметів народних промислів у Музеї декоративно-прикладного мистецтва.
Цікава буде і старовинна дерев’яна церква Фантофт, і Музей Старого Бергена (під відкритим небом), де зібрано понад 40 дерев’яних будівель, що ілюструють архітектуру міста XVIII-XIX століть. А маєтки Дамсгорд і Альвеєн наочно продемонструють, яким було садибне життя норвезької знаті три століття тому.
Якщо ж у місті вам стане тісно, вирушайте на природу. В околицях міста прокладені маршрути для піших туристів, так і для велосипедистів.
Обов’язково приділіть час, щоб вивчити Берген з гастрономічного боку! Кухня Норвегії традиційно багата рибними стравами, а тому саме їм і варто віддати перевагу. Наприклад, чудову рибу подають в крамниці Hav fersk fisk og skalldyr на Рибному ринку (адреса: Strandgaten 81). Бергенський рибний бургер можна покуштувати в Strandkaien fisk — головної рибної крамниці міста, що на Strandkaien 18, а просто затишно і атмосферно посидіти і розслабитися ви зможете в кафе Folk & R?vere за Sparebanksgaten 4, заодно послухаєте живі виступи музичних груп. А ось традиційне норвезьке блюдо лабскаус (тушкована солонина з овочами) в кращих традиціях ви зможете продегустувати у закладі Pingvinen на Vaskerelven 14.
Гельсінкі
Мабуть, сама «нестолична» столиця — це Гельсінкі, головне місто Фінляндії. Тут ви не знайдете ні галасливих натовпів, як у великих мегаполісах, ні божевільного ритму життя. Гельсінкі — виключно мирний і тихий. Але ні в якому разі не нудний!
Ви краще зрозумієте це місто, якщо вивчите його вдумливо і без поспіху. Найцікавіші пам’ятки столиці зосереджені в її центрі, в районі вокзалу і порту Катаянокка. Дослідіть таємничі підземелля замку Свеаборг, покатайтеся на колесі огляду, щоб з висоти помилуватися панорамою міста, відвідаєте величний Кафедральний собор (не забудьте загадати бажання на п’ятій сходинці його сходів — кажуть, збувається!) і собор Туоміокіркко. А хочете — посидьте над книгою в Університетській бібліотеці на площі Сенаатінторі, заснованої ще Олександром Першим.
Далеко від шуму і натовпу вас чекає район Тееле — оплот місцевої інтелігенції. Тут буде цікавий пам’ятник фінському композиторові Сібеліусу, виконаний у вигляді гігантського органу, і Церква в скелі з одним з кращих в країні органів.
Окремий пункт — фінська кухня. Вона славиться на весь світ тим, що в її стравах збережений природний смак і колір інгредієнтів, а страви варіюються залежно від сезону. Тут варто спробувати Graavi lohi (веселкова форель у власному соку), раків і Lohikeitto (лососевий суп з молоком, картоплею і цибулею). З м’ясних страв — Poronkaristys (тонкі скибочки пров’яленої оленини) та м’ясо по-карельські в горщику. З незвичайних страв фінської кухні варто відзначити калакукко — закритий пиріг у формі хліба з начинкою з риби і свинячого сала. Одним словом, Фінляндія не дасть вам занудьгувати!
Осло
Найстарша столиця Північної Європи — прекрасний варіант для мандрівки в будь-який час року. Осло приваблює туристів з усього світу не тільки красою, але і багатою історичною і культурною спадщиною.
Почати знайомство з норвезької столицею можна з Карл-Юханс-Гаті — головної вулиці, що перетинає місто, на якій туляться всілякі лавки і магазинчики місцевих умільців, а також галереї художників та інших «ручних справ майстрів». Вуличні музиканти і актори тільки додають колориту.
Неодмінно спустіться в порт, де біля причалів розмірено погойдуються човни і яхти, а на місці колишньої верфі тепер приймають гостей кав’ярні, бари і ресторанчики.
Після веселої Карл-Юханс-Гаті загляньте в фортецю Акерсхус овіяна легендами та переказами фортифікаційна споруда XIII-XVIII століть, живий шматочок норвезькій історії. А для насичення розуму радимо музейний острів Бюгде і парк скульптур Вігелана, знаменитого норвезького скульптора.
Відкрити Осло з іншого боку, «неміське», вам допоможе Нурмарк, територія зелених насаджень з лісами і озерами, пішохідними маршрутами і навіть лижною трасою.
Стокгольм
Шведська столиця має всі шанси на звання самого казкового міста Скандинавії (ну, або одного з самих). Вузенькі бруківчаті вулички Старого Міста, на яких того й гляди почуєш цокіт копит і шум карет, затишні винні підвальчики та бронзові фонтани в затишних двориках — атмосфера казки тут таїться в кожній дрібниці.
А ще Стокгольм — це скандинавська Венеція! Тут по каналах курсують справжні парові пароплави, на яких так приємно оглядати місто або ж відправитися ще далі — за місто, на Острів Королеви (по-шведськи — Дроттнінгхольм). Тут вартий уваги чудовий палацовий комплекс, старовинний палацовий театр, де можна зазирнути за лаштунки і побувати в гримерках акторів, а ще красиві пейзажі і парки, які подарують вам незабутні враження.
У Старому Місті — Гамла Стані — обов’язково сходіть в гавань. Там помилуйтеся на стоячі біля причалів пароплави і катери, погодуйте чайок, що кружляють над щоглами, та інших водоплавних птахів, яких на каналах Стокгольма безліч. А якщо пощастить, то ви побачите, як в місто заходять білосніжні гіганти-лайнери — видовище вражаюче! Від Гамла Стана пройдіться на острівець Skeppsholmen — подивитися на своєрідну морську комуну» шведів, які перебралися зі столичних квартир і живуть тепер на старих баржах, буксирах і яхтах. Тут же «прописані» кілька справжніх вітрильників, що здійснюють регулярні подорожі по Стокгольмського архіпелагу. А коли нагуляетесь по причалу, підніміться на пагорб — там вас чекає цікавий Східний музей.
Будучи в Стокгольмі, не забудьте побувати хоча б у кількох його соборах і храмах, дуже різні і по-своєму гарні вони у шведів! Ми радимо віддати перевагу церкві Святого Енгельбректа з дивовижними настінними розписами і атмосферою середньовічного замку, церкви Ріддархольмен, єдиної в місті середньовічної монастирської церкви, яка служила усипальницею монаршої сім’ї аж до 1950 року (тут уваги заслуговує колекція чудових гербів кавалерів ордена Серафимів), а також церкви Хедвіги Елеонори, в якій проводяться концерти органної музики ( у храмі діють аж чотири органи) і Hogalidskyrkan, виконану в традиційній стриманій скандинавської манері.
Ще одна «фішка» столиці — єднання з природою. Парків, великих і маленьких, у Стокгольмі багато і різних. Неодмінно приділіть день, щоб побувати в екологічному парку Какнес і заодно заглянути в Музей етнографії неподалік, погуляйте по стежках ландшафтного парку Хага і, звичайно, не пропустіть сад Розендаль і Юргорден-парк (поруч з Музеєм північних країн), де можна не тільки погуляти серед дикої (ну, майже дикої) природи, але і влаштувати пікнік в яблуневому саду.