Уперше правоекстремістські настрої в Австрії були проаналізовані більш детально. Результати, що стосуються іммігрантів і теорії змови, викликають тривогу.
З кінця квітня по кінець травня вперше був проведений більш ретельний аналіз поширеності правоекстремістських настроїв в Австрії.
Центр документації австрійського опору (DÖW) зважив і опитав репрезентативну вибірку з 2 198 осіб і в середу представив результати дослідження. Згідно з дослідженням, соціальний потенціал суб’єктів, які дотримуються авторитарних, расистських, антисемітських і пов’язаних із ними поглядів, величезний.
Більшість респондентів вважають необхідною “всеосяжну рееміграцію”, тобто примусове виселення іммігрантів. Крім того, більшість іноді почуваються “чужими у власній країні” через мусульман, які живуть в Австрії (насправді їх лише 8,3 %). Більшість також вважає, що “небезпечні люди” мають утримуватися у в’язниці до вчинення ними кримінальних злочинів.
Чи може людина стати “хорошим австрійцем”, якщо в неї немає австрійських предків?
16 відсотків однозначно відповіли “ні” або “скоріше ні”. 32 відсотки вважають, що критика Австрії – це ще одне “ні”.
Тільки 38 % вважають, що іммігранти корисні для економіки, 32 % не згодні або скоріше не згодні. Із твердженням, що мусульманам не слід дозволяти іммігрувати, повністю або якоюсь мірою згодні 29 %. “Всеосяжну рееміграцію” відкидають тільки 27 відсотків, тоді як за неї виступають рівно 50 відсотків.
Запитання про те, кого австрійці не хотіли б мати як сусідів, є гарною ілюстрацією цього.
38 відсотків не хотіли б жити по сусідству з циганами, 36 відсотків – з мусульманами. За ними з деяким відривом ідуть іммігранти (17 відсотків), трансґендери (16 відсотків), євреї (10 відсотків), гомосексуалісти (вісім відсотків) і люди з іншим кольором шкіри (сім відсотків). Ці показники майже вдвічі вищі серед респондентів із яскраво вираженими правоекстремістськими поглядами.
Коли мова заходить про антисемітизм, 23 відсотки вважають, що вплив євреїв занадто великий, а 42 відсотки вважають, що політика Ізраїлю в Палестині порівнянна з політикою нацистів під час Другої світової війни. Серед тих, хто дотримується яскраво виражених правоекстремістських поглядів, 52 і 60 відсотків навіть становлять більшість. Щодо націонал-соціалізму: дванадцять і 39 відсотків респондентів відповідно вважають, що нацистська епоха мала й “хороші сторони”.
Сприйнятливість до міфів про змови дуже поширена. 51 % вважає, що засоби масової інформації систематично обманюють населення. 47 % вважають, що австрійське населення заміщується іммігрантами. 29 відсотків вважають, що пандемія коронавірусу була лише інсценована.
Однак, за словами авторів, результати дослідження не є приводом для тривоги. “Навіть якщо можна виокремити групу людей з яскраво вираженими правоекстремістськими настроями, більшість респондентів все одно дотримуються демократичних поглядів”, – йдеться в резюме. Однак деякі результати також викликають сумніви з погляду демократичної політики для населення загалом, наприклад, коли 29 % із майже 2 200 респондентів вважають, що мусульманам не можна іммігрувати до Австрії, 38 % не хочуть жити поруч із рома і сінті, а 42 % вважають, що політика Ізраїлю в Палестині є такою самою ж поганою, як і політика нацистів під час Другої світової війни, що може бути витлумачено судами як кримінальний злочин згідно із Законом про денацифікацію”.
За матеріалами: https://www.heute.at/