Життя

Три непрості зміни точки зору, які зроблять ваше життя в три рази простіше

Чи замислювалися ви про те, наскільки наше щастя залежить від нашого погляду на життя? Ми не можемо контролювати всі наші життєві обставини, зате можемо змінити своє ставлення до них, і тут вам допоможуть ці 3 способи…

Нещодавно я брала інтерв’ю у господаря мотелю в Майамі для кампанії з підтримки нашого недавнього бестселерів за версією New York Times, книги «Повернення до щастя». «Чи подобається вам ваша робота?», — запитала я її. На мій подив, на її обличчі тут же засяяла сонячна усмішка, і на кілька миттєвостей вона навіть втратила дар мови. Після того, як вона спустилася з небес на землю, вона відповіла мені: «Ви навіть не уявляєте, наскільки я її люблю! Кожен день мені вдається зробити щасливішим кілька десятків наших гостей, і у мене залишається досить часу на моїх двох чудових дітей».

А потім я всього через півгодини зустріла в холі все того ж мотелю ‘ ю із шести чоловік. Вони просто сиділи на диванчиках, розповідаючи один одному різні історії, весело сміючись, і по черзі зачитуючи уривки з книги. Їх очевидна радість і насолоду всім, що вони бачили навколо, і товариством один одного були більш, ніж очевидні, і я запитала їх, звідки вони приїхали в сонячну Флориду. «Та ні, ми нізвідки не приїжджали, ми місцеві», — відповів батько сімейства. «Цієї ночі наш будинок згорів дотла, але, на щастя, нам всім дивом вдалося з нього вибратися. І, як на мене, це робить сьогоднішній день просто чудовим».

Нехай історії цих людей допоможуть вам прокинутися від сну, в якому велика частина людей перебуває протягом всієї своєї життя.

Нехай вони нагадають вам про те, що в більшості своїй ми самі створюємо історію свого життя — своїми власними думками і поглядом на ті, що з нами відбувається. Реальність, створювана нами навколо себе, є прямою похідною того, що ми думаємо про себе день у день. І коли ми починаємо краще думати про своє життя, ми починаємо краще жити — незважаючи на всі складнощі та випробування, які можуть зустрітися на нашому шляху.

Нашою метою є зовсім не порятунок від усіх наших негативних думок, почуттів і життєвих ситуацій. Це неможливо, та й не потрібно. Нашою метою є зміна нашого ставлення до них, щоб надалі ми могли більш ефективно реагувати на них.

Саме про це я і хочу сьогодні з вами поговорити: про трьох змінах у вашому погляді на життя — трьох змінах, домогтися яких не так-то просто, але які стояти кожної краплі зусиль і старань, які ві на них витратите. Повторю ще раз — коли ми думаємо про наших життєвих обставин, ми живемо краще, незважаючи на них.

1. Сприймайте ваші фантазії тім, чим вони є насправді.

«Одна з моїх 10-літніх пацієнтів, хвора рідкісним і агресивним видом раку, незабаром буде лягати на чергову операцію (вже 14 за три останні роки). Я ні разу не бачила, щоб вона ставала похмурою або скаржилася на життя — навіть після всіх цих операцій і медичних процедур, через які їй довелося пройти. І хоча, якщо чесно, шанси на одужання дуже малі, я вважаю, що її ставлення до життя, прийняття того, що з нею сталося, і вміння повністю жити сьогоднішнім днем — основні причини того, що вона живе повноцінним, справжнім життям, незважаючи на хворобу. Вона зберігає позитивний настрій, і націлена взяти від життя все, що можна. Вона сміється, грає, і спілкується з друзями та родиною. Вона поставила перед собою реальні, розумні цілі на майбутній рік, і вже почала працювати над ними. Те, що я кожен день бачу цю дівчинку, яка змогла пройти через все, що випало на її долю, і продовжує прокидатися щоранку, очікуючи від життя чогось хорошого, стало головним причиною, по якій я записалася на ваші курси і купила вашу нову книгу».

Те, що ви тільки що прочитали — перший рядки повідомлення, отриманого цим вранці від нашої нової клієнтки, і, як з’ясувалося, читачки по імені Мішель. Зрозуміло, що воно привернуло мою увагу, і я попросила дозволу поділитися ним з вами.

Ось що Мішель написала далі: «Моє спілкування з цією неймовірною маленькою дівчинкою відкрило мені очі на те, скільки шкідливих і провідних до саморуйнування фантазій я тримала в голові весь цей час. Я зрозуміла, що у мене насправді чудова життя — наприклад, мені неймовірно пощастило бути живою і здоровою — і все ж я майже щодня вечорами сиділа вдома, думаючи, що це не так. Я зовсім не обов’язково весь час робила це свідомо, або йшла в ці фантазії з головою, але я робила це. Я постійно витрачала свій час і сили на фантазії про ті, як моє життя «винна» бути інший, не такий, як зараз — як все має бути простіше, краще, приємніше, і так далі. І саме ці фантазії постійно отруювали моє життя, псували настрій і забирали здатність йти вперед, до тих речей, які для мене дійсно важливі».

Ого! Прочитавши це, я зрозуміла, що цей уривок може послужити для нас відмінним нагадуванням про те, що нам варто частіше спускатися з хмар на землю.

І якщо чесно, правда в тому, що більшість з нас рано чи пізно приходять до аналогічних висновків. Чим дорослішими ми стаємо, і чим більше бачимо трагедій і страждань в реальному світі, тим більше ми усвідомлюємо, як нам все-таки пощастило, і як наші порожні і нездійсненні фантазії заважають нам насолоджуватися своїм щастям. Більш того, дуже можливо, що на якомусь етапі вашого життя ви дофантазувались до головного болю або розбитого серця. Всі ми це робили — в тій чи іншій мірі…

Ми наповнюємо своє життя непотрібним стресу через фантазій.

Ми вічно відкладаємо на потім те, що реально і корисно — через фантазій.

Ми злимося на інших, на собі, і навіть на весь світ — через фантазій.

Ми випускаємо з уваги безліч самих спокійних і приємних моментів нашого життя — через фантазій.

І тому сьогодні, тут і зараз киньте собі виклик — постарайтеся прожити цей день, бачачи і приймаючи життя такий, яка вона є.

Робіть те, що повинні, не йдучи при цьому у світ фантазій, не боячись найгіршого, не шкодуючи про те, що тільки може статися, і не скаржачись на те, як вам важко. Живіть справжнім, робіть по одному кроку вперед за раз, і завжди викладуйся на всі 100%.

А якщо ви не знаєте, з чого почати, просто озирніться навколо, і будьте вдячні прямо зараз…

За ваше здоров’я.

Вашу сім’я ю.

Ваших друзів.

Вашу роботу.

Ваш будинок.

Пам ” ятайте, ніщо не триває вічно, так насолоджуйтеся ж їм, поки воно є. А для цього перш за все відставте в сторону ваші фантазії, дивіться на світ широко розкритими очима, і направляйте всі ваші зусилля на ті, що у вас вже є, і ті, що ви здатні отримати, варто лише простягнути руку.

2. Погляньте на ношу, яку ви на себе взяли, і звільнитися від неї.

Двадцять років тому, коли ми з Марком ще вчилися в інституті, наш професор психології дала нам урок, який ми, думаю, ніколи не забудемо. В останній день перед випуском нашої групи вона постала перед дошкою лекційній аудиторії, щоб дати нам один останній урок — як вона сказала сама «життєво важливий урок про силу погляду на життя та способу мислення». Коли вона взяла склянку води і підняла його над своєю головою, всі чекали якогось варіанту старої метафори про наполовину порожній і наполовину повному склянці. Але замість цього наш професор з посмішкою на обличчі запитала: «Як ви думаєте, скільки переважати ця склянка води»?

Студенти почали навперебій викрикувати відповіді — від кількох десятків грамів до півкілограма.

Після того, як вона вислухала всі варіанти, згідно киваючи на них головою, вона відповіла: «Справа в тому, що для мене точну вагу цього склянки не так вже і важливий. Все залежить від того, як довго я його утримую. Якщо я буду тримати його всього хвилину-дві, він здасться мені досить легким. Якщо я буду утримувати його годину, дві, моя рука втомиться, і він здасться мені куди важче. Якби я спробувала утримувати його цілий день, через кілька годин мою руку, швидше за все, просто зведе судомою, вона пограбовано, і стакан впаде на підлогу. Як ви бачите, в кожному випадку точній вага склянки не змінюється, але чим довше я його утримую, тим важче він мені здається».

І коли більшість студентів згідно кивнули головою на її слова, вона продовжила: «Ваші тривоги, страхи, розчарування і повні стресу думки дуже схожі на цей стакан води. Якщо думати про них потроху, і лише час від часу, це не загрожує вам майже нічим поганим. Подумайте про них трохи довше, і почнете відчувати помітну біль. Думайте про них весь день безперервно, і відчуєте себе повністю паралізованим, і нездатним на якусь осмислену діяльність, поки ви їх не залишите».

Подумайте про те, як це співвідноситься з вашим життям.

Якщо ви останнім часом відчуваєте, що з працею справляєтеся вагою того, що тяжкою ношею лежить на вашому розумі, це чітко і недвозначно говорити вам, що настав час поставити склянку на стіл.

Настав час відпустити те, що лежить на вас нестерпним тягарем…

Не буду брехати — це буде дуже і дуже непросто. Одним з найбільш складних життєвих уроків було, є, і залишається набуття вміння змінювати свій погляд на події і відпускати те, що ти на вас і заважає вам рухатися вперед — будь то вина, гнів, любов або втрата. Зміни завжди непрості, і вони завжди болючі — адже вам доводиться битися і за ті, щоб утримати щось біля себе, і за ті, щоб це «щось» відпустити. Але скинути з себе тягне назад тягар — часто єдиний спосіб просунутися вперед. Це очищає вас від токсичної прихильності до минулого, і допомагає вам зробити даний більш позитивним.

Ви повинні звільнити собі в емоційному плані від багато чого, що колись було для вас дуже і дуже значущим, щоб, нарешті, перестати жити в минулому, і позбутися від болю, яку вона вам приносити.

3. Зрозумійте, що багато чого з того, що здається вам значущим, просто відволікає вашу увагу від дійсно важливих речей.

Один з найбільш приємних аспектів нашої роботи — це отримання «зворотного зв’язку» від людей, яким вона пішла на користь тім чі іншім способом. Мабуть, найкращим прикладом того, про що я зараз кажу, можна вважати лист, отриманий нами від однієї з наших читачок імені Хоуп.

Хоуп розповіла нам, як наша книга допомогла їй зберегти здоровий глузд і оптимізм протягом всього хворобливого і важкого процесу відновлення після серйозної автокатастрофи.

Вся історія Хоуп була захоплюючою і натхненно. Але одна строчка в її листі змусила нас зупинитися, і перечитати його знову і знову:

«Найщасливішим моментом мого життя було, є, і, напевно залишиться ту коротку мить, коли я, лежачі напівроздавленою під багатотонної машиною, зрозуміла, що мій чоловік і 9-річний син встигли звідти вибратися, і з ними все в порядку».

Це дуже і дуже чудовий і життєстверджуючий погляд на життя, особливо в таких складних обставинах.

Годиною саме найстрашніші моменти нашого життя дають нам можливість вперше за довгі роки зрозуміти, що для нас справді важливо. У разі Хоуп це були її чоловік і син.

В іншій частині свого листа Хоуп розповіла нам, як після тієї аварії вони стали проводити набагато більше часу разом, допомагаючи їй відновитися, і займаючись чимось пробачимо, але по-своєму чудовим — розповідаючи один одному історії, обмінюючись жартами, і просто насолоджуючись товариством один одного:

«Та аварія змусила мене зрозуміти, скільки часу і енергії ми витрачали кожен день на речі, які опинилися в кінцевому підсумку зовсім неважливими, але які заважали нам більше спілкуватися і проводити час разом».

Важко прочитати історію, подібну історії Хоуп, і не запитати себе: «А до чого варто змінити ставлення мені? Що з того, що здається мені цінним, не більше, ніж шум, що відволікає мене від дійсно важливих речей? На що мені варто перестати витрачати свій час і енергію?»

Більшість з нас життя обдаровує безліччю можливостей змістити фокус своєї уваги з безглуздих і непотрібних речей, зробивши свій погляд на свої нинішні обставини куди більш осмисленим і реалістичним. Наприклад, ви можете перестати день у день порівнювати себе з іншими людьми, заздрячи тому, що є у них, і чого немає у вас. А ще ви можете перестати стратити себе за зроблені у минулому помилки — помилки, які вам вже ніяк не виправити. А може бути, як Хоуп, ви перестанете відволікатися на маловажні речі, які заважають вам приділяти більше уваги самим важливим для вас людям.

Починайте кожен день з ритуалу зміни погляду на світ

Якщо ви згодні з тим, що викладено вище, я раджу вам спробувати хоча б трішки змінити свій погляд на світ щоранку протягом наступного тижня (що буду робити і я сама) — просто для того, щоб задавати позитивний настрій кожному вашому дню. Пам’ять пам’ятаєте, коли ви починаєте день, відчуваючи себе зібраним і повним сил, ви, як правило, пронесете це відчуття через весь день до самого вечора, і цей образ думок буде впливати на кожен ваш вчинок і розмова. Це особливо корисно, коли ми перебуваємо в складних життєвих обставинах, або намагаємося розібратися з непростою ситуацією в особистих відносинах.

Як ми вже обговорювали, ми далеко не завжди можемо змінити кожну життєву ситуацію, зате ми завжди можемо змінити свою реакцію на неї. Саме тому ранкова доза любові і позитиву здатна творити чудеса! Ось як це працює:

Прочитайте про себе або вголос) ці твердження:

Нехай я буду щасливою.

Нехай я буду здоровим.

Нехай я буду безпечним.

Нехай я буду спокійним.

Нехай я буду коханою.

А тепер повторіть це ще як мінімум два рази. Переконайте себе в тому, що ви абсолютно серйозні, і справді бажаєте собі всього цього.

А тепер повторіть ті ж саме, але не для себе, а для когось, кого ви любите (наприклад, для вашої мами):

Нехай моя мама буде щаслива.

Нехай моя мама буде здорова.

Нехай моя мама буде в безпеці.

Нехай моя мама буде спокійна.

Нехай моя мама буде кохана.

Повторіть це ще раз. Нехай ці слова проникнути у вашу свідомість. Прийміть їх. Уявіть їх як можна яскравіше.

Ну а тепер найскладніше. Подумайте про когось, з ким у вас не найкращі стосунки, і зробіть те ж саме щодо нього (нехай, наприклад, це буде хтось по імені Михаїл:

Хай Михайло буде щасливий.

Хай Михайло буде здоровий.

Хай Михайло буде в безпеці.

Хай Михайло буде спокійний.

Хай Михайло буде любимо.

Пам’ять пам’ятаєте, коли ви зосереджуєте свою увагу на чомусь конкретному, цього «чогось» у вашому житті стає більше. У перший ранок, коли я робила цей ритуал, і дійшла до його останньої частини (назвавши ім’я своєї біологічної матері, з якою у мене натягнуті відносини), я відчула, як по моєму обличчю течуть сльози. Але я продовжувала це робити день у день, і після того, як я займалася цим ритуалом вже цілий місяць, я з подивом зрозуміла, що відчуваю себе набагато краще — так, ніби з моїх грудей скотився величезний камінь. Я зрозуміла, що її непряме присутність в моєму житті вже не доводити мене до сліз, і в моїй душі знаходиться куди більше любові і для себе, і для інших.

Мій погляд на світ змінився. І ваш теж зміниться. Вірте в це.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України