23 річниця дня народження для неба єпископа Яна Ценського

Сьогодні Львівська архідієцезія РКЦ в 23-тю річницю від дня народження для неба єпископа Яна Ценського, вшановує пам’ять священичого та єпископського млужіння цьго видатного Золочівського душпастиря  і таємного єпископа радянських часів.

З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі коротку біографію цієї виняткової і заслуженої постаті.

Ян Ценський (пол. Jan Cie?ski z Cieni i z Okna herbu Pomian) народився у Пеняках,  Бродівського району Львівської області — маєтку свого славетного діда Володимира Дідушицького — в сім’ї Марії та відомого галицького польського політика Тадеуша Ценського. У 1925 році, після смерті батька, став останнім дідичем села Вікна на Покутті.

Як і належить сину великого землевласника, закінчив Рільничу академію у Дублянах (Akademia Rolnicza w Dublanach). Маючи намір піти по стопах батька, записався на правничий факультет Університету Яна Казимира, проте у 1933 році вирішив обрати духовну стежку і вступив до львівської духовної семінарії РКЦ.

26 червня 1938 (у віці 33 років) Ян Ценський був висвячений на священника львівським архієпископом-митрополитом Болеславом Твардовським.

Протягом 1938 — 1945 років був вікарієм, а з 26 листопада 1945 і до смерті — адміністратором та душпастирем парафії Успіння Пресвятої Богородиці у Золочеві — однієї з небагатьох діючих у ті часи релігійних спільнот. На його богослужіння ходило також багато українських греко-католиків та православних вірян.

30 червня 1967 року, під час перебування у Ґнєзні (Польща), Ян Ценський таємно був висвячений на єпископа-помічника львівської архідієцезії примасом Польщі кардиналом Стефаном Вишинським у його приватній каплиці. Кардинал Вишинський повідомив про це Святішого Отця Павла VI у листі від 10 жовтня 1968 року, але без вказання прізвища висвяченого єпископа, яке було назване Папі Римському усно о. прелатом Болеславом Філіпяком. Перебуваючи у статусі таємного єпископа, о. Ян Ценський висвятив двох священиків латинського обряду, у тому числі майбутнього єпископа Леона Малого, а також чотирьох греко-католицьких пресвітерів. Майже до самої смерті владика Ян залишався єдиним єпископом латинського обряду в Україні.

Помер 26 грудня 1992 року у Золочеві. 30 грудня похований на цвинтарі в Золочеві, де прослужив майже все своє життя. На відзнаку 10-ї річниці з дня смерті владики в храмі встановлено дзвін «Ян Ценський» із його зображенням.

Джерело: catholicnews.org.ua

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

10 − eight =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh