Авторські статтіЗдоров'я

17 дуже корисних практик для розвитку та оптимізації роботи мозку

Як відомо, мозок людини складається з мільярдів нервових клітин, які з’єднані між собою і утворюють найдосконаліший механізм у світі. Вчені схильні вважати, що ми використовуємо мозок не на всі 100% її потужностей, і що у нього є деякі резервні сховища на випадок, якщо доведеться втрати нервових клітин (і втрачені в зв’язку з цим функції) екстрено заповнювати. Не варто думати, що мільярди нервових клітин – це багато, а раз є запасні клітини, то можна і розслабитися. Природа не любить надмірностей, і непотрібного здатна позбавлятися.

Людина сучасна досить добре обізнана у тому, про що наші предки лише здогадувалися. Вчені досі не можуть прийти до єдиної думки про те, чи справді функції півкуль настільки «ексклюзивні» (логічна ліве — творча право), однак, як би там не було – всі вони більш-менш згодні в одному: тренування мозку дійсно працює і покращує повсякденне життя. Чим більше розвинений мозок – тим швидше ми аналізуємо інформацію і приймаємо рішення, реагуємо на стрес, мислимо критично, і, в цілому, тим більше здатні контролювати своє життя. В умовах величезного потоку інформації на перше місце виходить здатність, в першу чергу, до систематизації і аналізування, вміння оперувати даними.

Завдяки моментального доступу до будь-якої інформації сьогодні у людини є всі можливості для розвитку. Питання, як ефективно користуватися цим, як і раніше залишається відкритим. І, на щастя, сьогодні тренування мозку (інтелекту, пам’яті) – тема майже наздоганяюча за популярністю захоплення тренуванням м язів тіла.

Розвивати мозок – це означає ставити його в нетипові і незвичні для ситуації з метою вироблення нових алгоритмів у відповідь на нову інформацію. Процес «накачування» мозку вчені описують так: між нейронами утворюються нові синапси, кора головного мозку стає товщі і більш звивистою), речовину мозку проростає новими капілярами, аксони починають швидше проводити нервові сигнали, таким чином, функціональні зв’язки між окремими структурами мозку зміцнюються. На цьому принципі і грунтується більшість прийомів «фітнесу для розуму», які дозволяють, висловлюючись мовою комп’ютерників, прокачати себе і зробити свій розум більш живим і швидким.

Отже,17 корисних практик для розвитку та оптимізації роботи вашого мозку.

1.Геть із зони комфорту. Якщо м’язи люблять точність дій, задану кількість повторів, чіткий розклад і мінімум імпровізації, то мозок віддає перевагу все з точністю до навпаки: йому нестерпні рутинна робота, відсутність вражень, звична обстановка. Існує і зворотній зв’язок: чим менше треновані м’язи – тим важче приступити до тренувань, ніж менш активний мозок – тим більше він чинити опір новому. Тому — чим важче зважитися на будь-які зміни у своєму житті (нехай навіть по дрібницях) — тим більше ви цього потребуєте насправді.

2.Намагайтеся щодня поповнювати свої знання. Є така приказка: «Знання, які не поповнюються, убожіють з кожним днем». І тут можна посперечатися — як слабшають м’язи, не навантажуються фізичними вправами, так і мозок, «занедбаний» його власником, розслабляється і старіє. Змушуйте його трудитися запамятовувати нові слова і терміни, дізнаватися дати подій та історії великих імен. Займайтеся дослідженнями. Відомий той факт, що люди, чий мозок досить активно працював протягом життя (наприклад, вони були зайняті інтелектуальною працею), менше схильні до старечої деменції та іншим вельми сумних проявів вікових особливостей: порушень пам’яті, інтелекту і психіки. Вчитися, вчитися і ще раз вчитися – запорука довгого, продуктивного і цікавого життя.

3.Вчіться говорити. Почувши в черговий раз від знайомого: «Як справи?», «що нового?», придумуйте кожен раз нові фрази – відмовтеся від стереотипів у спілкуванні, що називається, «порвіть шаблон» нудного співрозмовника. Зрозуміло, не забуваючи про ввічливість. Якщо ви підходите до всьому сказаному творчо, з різних сторін, то тим самим стимулюєте пам’ять і центр мовлення в мозку – ліву скроневу область зон Верніке і Брока.

Розповідайте історії або заведіть відеоблог. Освойте сторітеллінг. Сьогодні у нас на службі є маса технологій, тому не варто придумувати відмовки — краще пошукайте можливості для розвитку. Адже кожному і нас є, чим поділитися з іншими людьми. Якщо ви не любите камеру — просто більше спілкуйтеся і читайте одне одному вголос. Пам’ять пам’ятаєте ту знамениту фразу з кінофільму: «Не все втрачено і життя не скінчилося, поки у тебе є друг і пара історій, які можна розповісти.»

4.Розвивайте органи почуттів. Розширюйте спектр своїх відчуттів. Пересувайтеся по власній квартирі або приймайте душ із закритими очима. Намагайтеся на дотик визначати вартість монет, що лежать у вас в кишені. Спробуйте освоїти шрифт Брайля – систему читання та письма для сліпих. Незважаючи на те, що такі вправи виглядають досить дивно, ви змусите інтенсивно «нагріватися» нові сенсорні області мозку, які зазвичай мало задіяні або зовсім не працюють, і тим самим забезпечите хорошу гімнастику для розвитку і росту нейронів. Або влаштовуйте з домашніми дні спілкування мовою жестів. Звичайно, якщо це здасться їм достатня хорошою і цікавою ідеєю.

5.Займіться музикою. Чи математикою. Нейрофізіологи, досліджуючи принципи роботи та активації різних ділянок головного мозку, прийшли до висновку, що деякі відділи активізуються у відповідь на дії, здавалося б, абсолютно різні за своєю суттю. Наприклад, під час розв’язування математичних завдань та прослуховування музики можна зареєструвати сходжу активність у медіальній орбітофронтальній корі головного мозку. Вирішуйте кожен день задачки з математики, а якщо ви хоч щось розумієте в музиці, намагайтеся розвивати смак у бік складних її форм. Можливо, це дозволить вам краще розуміти і математику. Сьогодні у науковців є всі підстави вважати, що музика втягує в роботу більше відділів та областей головного мозку, ніж будь-яке інше заняття.

6.Ходіть різними маршрутами. Навіть, якщо незвична дорога позику більше часу — це стане чимось цікавим. У шведів є приказка: «Повертаючись однією і тією ж дорогою поступово перетворюєшся на привида». І вони абсолютно праві: мозок не любить одні і ті ж маршрути. Подорожуйте при будь-якій можливості, ходіть по музеях і виставках, і кожен відпустку намагайтеся проводити на новому місці. Як показують останні дослідження фізіологів, це розвиває просторову пам’ять і навіть сприяє збільшенню розмірів гіпокампу.

7.Вчіть мови. Навіть, якщо ви не збираєтеся їхати в іншу країну, використовуйте вивчення іноземної мови як вправи для розвитку мозку. Ви ж не вважаєте годину, присвячений спорту, витраченим даремно. Так само і з мовами. Дані, отримані вченими, свідчать, що мозок при вивченні мов зростає, причому в самому буквальному сенсі слова. Зростають його окремі області гіпокамп і деякі ділянки кори великих півкуль. Але і це ще не все: у білінгвів і мозок поліглотів так добре «нагострюється» на роботу з новою інформацією, що вони стають здатними до більшої багатозадачності і вміють без праці паралельно вирішувати в умі кілька різних проблем. Скажемо більше: тим, хто знайшов час вивчити (нехай і на розмовному рівні) будь-яку мову, крім рідної, покладена в середньому п’ятирічна «відстрочка» від деменції, що викликається синдромом Альцгеймера. До речі, на сьогоднішній день профілактичний ефект, який лагодить вивчення мов, набагато сильніше будь-яких лікарських способів терапії цієї недуги.

8.Обманюйте свій мозок. Наш мозок любить, коли ми здатні перехитрити його. Робіть звичні справи несподіваним способом, Міняйте руки місцями, намагайтеся чистити зуби, писати, малювати, друкувати на клавіатурі тримати ложку і лівою рукою. Якщо ви лівша – то навпаки. Вищий пілотаж — комп’ютерна миша. У той час, як ви робите звичні речі незвичним способом, відбувається активація моторної кори — («переноситься» з лівого півкулі мозку в праві), що благотворно впливає на ваші здібності. Ця практика дуже корисна для гармонізації роботи півкуль мозку і побудови нових зв’язків між ними. Існують навіть такі прийоми, як створення для себе штучних фізичних незручностей, наприклад — ходити по будинку в капці на одній нозі і в туфлі на підборах — на інший, а через деякий час міняти їх місцями.

9.Привчайте себе до аеробим тренуванням. Якщо говорити про зовсім вже важких речі, то існують патологічні процеси (багато з яких викликані в тому числі і гіподинамією), які в прямому сенсі слова вбивають функціонують клітинні структури мозку. Зрозуміло, це відбувається аж ніяк не одним днем (якщо мова не йде про травму або інсульт). Зароджуючись в порівняно молодому віці, помітними симптоми у зменшення мозкової діяльності стають уже в досить зрілому віці. Що ми можемо зробити сьогодні для майбутнього собі? Давати мозку достатня кисню. Помірна гімнастика, хоча б 150 хвилин на тиждень (або 75 хвилин високої фізичного навантаження), плюс щоденне ходіння пішки не менше 500 метрів. Ця практика збільшує обсяг кору головного мозку у фронтальній і парієтальних областях, які відповідальні за пам’ять, увагу й перемикання з одного завдання на інше. Відомо, що аеробні тренування здатні поправити справи з функціонуванням мозку навіть у літніх людей всього за рік! Ось схема, яку склали американські вчені на підставі аналізу даних томографії піддослідних підлітків і літніх людей:

І погодьтеся: куди легше привчити себе до фізичної активності, поки ви ще в повному розквіті сил. І хоча мозок не любить звичок, а любить різноманітність, аеробних навантажень це не стосується. Ролики, велосипед, біг, прогулянки бадьорим кроком — ті корисні звички, які варто придбати.

10.Займайтеся чимось «неможливим» для себе. Якщо вірити досить популярній теорії півкуль і того, що одна з них відповідає за логіку, інша — за творчість, то міняйте їх іноді місцями, змушуйте реалізовуватися однаково. Звичайно, вчені ще в 2013 році опублікували результати досліджень, які говорять про те, що все значно тонше й складніше: ліве з правимо півкулі більше залежать один від одного, ніж це було прийнято вважати раніше, і майже у всіх складних процесах вони працюють разом. І немає насправді людей з недорозвиненою ліваю або перерозвинутою правию півкулею, якщо, звичайно, мова йде про фізіологічну норму. Але стереотип про «технарів» і «гуманітаріїв» як і раніше дуже сильний, і це дійсно часто спрацьовує. Ви можете, вважаючи себе стовідсотковим логіком, «технарем», думати, що у вас ніколи не вийде, наприклад, танцювати, малювати або фотографувати. А дарма: можливо, це відкриє перед вами нові професійні горизонти. Відомий факт, що геніальні ідеї і рішення часто виникають у людей, які не знають правил (і, отже, не дотримуються загальноприйнятих табу) в незнайомій для них галузі знань. А адже саме такі ідеї часто відкривають нові перспективи в технологіях.

11.Розвивайте креативність. Це може стати в нагоді де завгодно — від творчих рішень у побуті до кар’єр кур’єри і бізнесу. Стів Джобс говорив: «Креативність – це просто створення зв’язків між речами. Коли творчих людей питають, як вони щось досягли, вони відчувають себе трохи винуватими, тому що вони не нічого насправді не досягли, а просто помітили». Вправи на розвиток креативності виглядають дивно, але, запевняємо вас — мозок при їх виконанні дійсно напружується на повну котушку. Ось одна з таких вправ. Беремо аркуш паперу і малюємо хрестики. Для початку достатньо 6 у висоту і 9 в довжину. Також можна роздрукувати цю картинку:

Тепер налаштовуємося на творчу хвилю, беремо ручку і починаємо хрестики перетворювати в картинки і невеликі замальовки. Повторюватися не можна, і обов’язковою умовою є використання саме цього елемента.

Завдання може виглядати і по-іншому, наприклад, ось так:

Або так:

Подібні бланки для розвитку креативності можна знайте в інтернеті, в самих різних варіантах. Крім того, робити це з кимось наввипередки буває дуже весело. Взагалі, мозок дуже любити драйв.

12.Ведіть щоденник. По-перше, ведення щоденника допоможе привести в порядок справи, а по-друге, краще розібратися в собі. Причому, чим буде красномовніше опис всього пережитого за день — описуйте звуки, запахи, тактильні відчуття — тим більше буде користі для мозку. Крім того, це також допомагає швидко розвинути творчі здібності. Ще в 20-ті роки минулого століття вчені, докладно вивчивши біографії більше трьохсот історичних геніїв (таких, як сер Ісаак Ньютон, Томас Джефферсон, Йоганн Себастьян Бах), виявили разючі збіги звичках цих людей. Однією з ознак генія вчені назвали схильність красномовно описати свої почуття і думки в щоденник, у віршах, листах до друзів і рідних. Пізніше вчені з’єднання ясували: це одна з найбільш корисних звичок для розвитку творчих та інтелектуальних здібностей. Також відомо, що майже всі люди, які досягли успіху в житті, ведуть щоденник в тій чи іншій формі. Більшість цих людей не були народжені геніальними. Альо смороду малі звичку до дій, що сприяє розвитку. Вчені кажуть: все, що вам потрібно, щоб стати геніальним — це базовий пакет програм на вашому комп’ютерній комп’ютері і бібліотека.

13.Практикуйте зміни. Будь-яка нова обстановка змушує наш мозок адаптуватися до неї і знаходити нові рішення. Звички стомлюють мозок, а новизна стимулює сенсорні входи (шляху) мозку, тим самим роблячи життя більш яскравим і незабутнім. Мозок любити часті зміни. Частіше робіть перестановку будинки, міняйте імідж, зачіску і духи. Не бійтеся носити яскраві екстравагантні речі. Мозок любити нові ситуації, влаштуйте йому це. Частіше робіть перестановку в будинку і на робочому місці, хоча б раз в місяць переставляйте речі, міняйте місцями кухонне начиння, пробуйте готувати екзотичними рецептами.

14.Розвивайте робочу пам’ять. Нейрофізіологи та психологи крім довготривалої і короткочасної пам’яті виділяють ще й так звану робочу, в якій зберігається та обробляється інформація про те, що ми робимо прямо зараз. Взагалі, робоча пам’ять – це вид короткочасної пам’яті, але її можна порівняти з кешем процесора, який ще називають сверхоперативной пам яттю – у нього теж завантажуються дані, які потрібні безпосередньо для поточного завдання. Багато вчених считают робочу пам’ять джерелом так званого рухомого інтелекту, який відповідає за всі розумові та виконавчі процеси нашого мозку. Робоча пам’ять забезпечує нашу ефективність в умовах, коли ми завалені потоком входять завдань: розрахунків, спілкування з клієнтами, відповідей на листи, дзвінків, і дрібних рішень. За робочу пам’ять відповідає дорсолатеральная префронтальна кора. Результати найновіших досліджень свідчать, що хороші показники робочої пам’яті куди більш корисні на шляху з кар’єр єрних сходах, ніж сухий індекс IQ. Ємність робочої пам’яті обмежена. Зазвичай там зберігається одноразово лише 7 ±2 елементів. Її вміст постійно оновлюється, що дозволяє співвідносити собі інформацію, в тій годину, як наша увага зосереджена на інших промовах, наприклад, ми можемо готувати обід, розмовляючи по телефону. Є думка, що так званий синдром дефіциту уваги (СДУГ) у дітей пов’язаність язаний з порушенням роботи саме цього виду пам’яті. Вісь одна з вправ з її розвитку. Вимовляєте назва кольору, якою написані ці слова:

Для розвитку робочої пам’яті також дуже корисно вирішувати нескладні математичні задачки, складати або множити числа в розумі або є ятовувати послідовності слів і символів.

15. Робіть дивні вправи. Деякі з них нам добре відомі з дитинства, але якщо ви спробуєте зробити це зараз, то зрозумієте, як це захоплююче.

Вправи «Вухо-ніс». Це дуже забавно виглядає, але варто того. Лівою рукою беремося за кінчик носа, а правою — за протилежне вухо, тобто ліве. Одночасно відпустіть вухо і ніс, хлопніть в долоні, поміняйте положення рук «з точністю до навпаки». Ви зрозумієте, що в дитинстві виходило краще.

Вправи «Дзеркальне малювання». Покладіть на стіл чистий аркуш паперу, візьміть в кожну руку по олівцю. Спробуйте намалювати вазу. Або вивести одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки або писати букви. При виконанні цієї вправи ви відчуєте розслаблення очей і рук, тому що при одночасній роботі обох півкуль поліпшується ефективність роботи всього мозку.

Вправи «Алфавіт». Дивіться на подвійні ряди букв, де під кожною буквою алфавіту написані букви Л, П або Ст. Тепер найцікавіше. Верхню літеру ви промовляєте, а нижню позначаєте рухом. Л — ліва рука піднімається в ліву сторону, П — права рука піднімається в праву сторону, — обидві руки піднімаються вгору. Вправи виконується в послідовності від першої літери до останньої, потім від останньої букви до першої.

А Б В Г Д

Л П П О Л

Е Ж З І ДО

У Л П О Л

Л М Н О П

Л П Л П

Р С Т У Ф

В П Л П В

Х Ц Ч Ш Я

Л У П Л

Тримаємо парі — це буде неймовірно весело. До речі, мозок любити, коли ми робимо все з позитивним настроєм.

16.Розвивайте дрібну моторику. Вченими була переконливо доведена зв’язок пальцевої моторики і мовної функції. З анатомічної точки зору, близько третини всієї площі рухової проекції кори головного мозку займає проекція кисті руки, розташована дуже близько від мовної зони. Вісь чому розвиток мовлення нерозривно пов’язаність язане з розвитком дрібної моторики у дітей і підлітків. Іншими словами, для того, щоб розвинути мозок, зовсім необов’язково займатися тільки читанням або вивченням яких-небудь промов. Іноді, щоб виростити якомога більше нейронів, досить придумати собі хобі, пов’язаність язане з моторикою: навчитеся на зв’язати, плести з бісеру, вишивати або створювати орігамі.

17.І, нарешті, пальцовка. Деякі вправи для мозку і його розвитку певних галузей здаються дивними, але повірте: ваш мозок буде вдячний такий зарядці. Пальцовка, або пальчикова гімнастика — неймовірно корисна практика. Вона часто застосовується в педагогіці та реабілітації. Практикується вона і йогами, в співтоваристві яких подібні маніпуляції носять назву «мудрі». В даному відео описуються чотири вправи для розвитку дрібної моторики та підвищення концентрації.

Просто намагайтеся це повторити. Якщо ви гітарист або граєте на піаніно – напевно, вам це вдасться з більшою легкістю. Іншим — терпіння і успіхів

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України