14 грудня – обов’язковий спомин святого Йоана від Хреста, покровителя містиків

Народився Йоан від Хреста (1545–1591) в Іспанії, мав двох старших братів. Батько походив із заможної родини, яка відкинула сина, коли той одружився зі вбогою Каталіною Альварес. Недовго після народження Йоана його батько і брат померли, і мати, шукаючи прожитку, перебралася з синами до більшого міста. Йоан служив при храмі та працював в лікарні, аби мати кошти на навчання в єзуїтській школі. Полюбляв читати, мав хист до поезії.

Закінчивши школу, вступив в Орден Кармелітів, узявши ім’я Йоан від святого Матея. Переживав кризу, оскільки Орден не задовільняв його духовних потреб. 1564 року розпочав навчання в Саламанці, а невдовзі отримав пресвітерські свячення.

Зустрівши 1567 року Терезу від Ісуса, кармелітку, з нею заповзявся до реформи ордену. 1568 року постала перша реформована спільнота в Дуруело, яка складалася з трьох ченців. Йоан, прагнучи страждання, узяв ім’я Йоан від Хреста. Жив у вбогих умовах, суворій аскезі, у глибокій молитві, проповідував у навколишніх селах. 1571 року очолив реформований монастир в Алькалі, паралельно служачи сповідником для сестер кармеліток.

1577 року кармеліти, які вбачали в Йоані бунтівника, ув’язнили його та перевезли в Толедо. 9 місяців він перебував у монастирському карцері, де й написав «Духовну пісню» й «Добре знаю джерело». Йоанові також належать тексти «Сходження на гору Кармель», «Живе полум’я любові», незавершена «Ніч темна» й численні листи.

Утікши з в’язниці, він активно впроваджував реформу і служив настоятелем. Проте наприкінці життя, оскаржений у бунтарстві та принижений через нові конфлікти з очільниками ордену, жив самотнім ченцем, покинутий усіма.

Йоан від Хреста відійшов до вічності 14 грудня 1591 року. Канонізували його 1726 року, а 1926 проголосили Вчителем Церкви.

Зображають святого в кармелітському вбранні. Атрибути – розп’яття, розгорнута книга, лілія.

Покровитель кармелітів босих, людей споглядального життя, богословів, містиків, іспанських поетів.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

three × one =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh