Поради лікарів, як лікувати випадання і знайти першопричину
«Ми втрачаємо від 50 до 100 волосин на день, — каже нью-йоркський дерматолог Франческа Фуско, доктор медицини, який спеціалізується на випаданні волосся. — Це просто волосся, що проходять через свої цикли, а на їх місці ростуть нові». Така кількість втрачених волосся ніяк не позначається на зовнішньому вигляді. А ось більше вже призводить до утворення залисин і викликає тривогу, так як свідчить про порушення.
«Проблема випадіння у жінок сьогодні стає все більш і більш поширений в світі, — каже Гарі Гольденберг, доктор медичних наук, доцент кафедри клінічної дерматології в Медичній школі Ікан на горі Синай в Нью-Йорку. — Вона впливає на самооцінку, заважає у відносинах з іншими людьми і навіть викликає депресію».
Щоб вирішити її, потрібно для початку дізнатися, чому волосся випадає.
1. Телогеновая алопеція
Так зване телогенове випадання волосся — це тимчасовий стан. Воно може виникнути після вагітності, хірургічної операції, різкого зниження ваги або сильного стресу. У цей період волосся швидше, ніж зазвичай, переходять з фазі росту у фазу спокою, а потім швидко переходять у фазу випадання, тобто телогену. Жінки з телогеновим «відливом» зазвичай помічають випадання волосся через шість тижнів — три місяці після стресового події. Випадання волосся у цьому випадку циклічно. На піку циклу може залишитися на гребінці страхітливо величезний жмут волосся. Медичні тести не показують цю проблему.
Лікування: просто чекати, поки втрата волосся не сповільниться. Потім все повернеться на круги своя. «Зазвичай всі проходити саме, але у деяких жінок цей стан стає хронічним, — говорить доктор Гольденберг. — Їм рекомендується серйозно зайнятися питанням зниження рівня стресу у своєму житті. Також завжди корисно приймати вітаміни і добавки для росту волосся, наприклад, біотин або інші форми вітаміну В».
2. Спадкове випадання волосся
За даними Американської академії дерматології (AAD), генетичне випадання або витончення волосся відомо як андрогенна алопеція і є найбільш поширеною причиною випадання волосся. Ген може бути успадкований від матері або батька. Проблема розвивається повільно. Може початися приблизно у віці 20 років, у жінок зазвичай починається з стоншування чубчика. Цю проблему можна діагностувати, зробивши аналіз крові і біопсію шкіри голови.
Лікування: неможливо повністю запобігти спадкове випадання волосся, але можна уповільнити його, використовуючи міноксидил — єдиний схвалений FDA інгредієнт, що перешкоджає випаданню волосся. Його наносять на шкіру голови двічі на день. Протипоказів при вагітності та годуванні груддю.
3. Вогнищева алопеція
Вона є аутоімунним захворювання, при якому імунна система атакує волосяні фолікули. Ця проблема торкнулася вже понад 7 млн осіб у Сполучених Штатах. Не залежить від статі, віку та національності. Точна причина невідома. Її розвитку сприяє стрес. Симптоми проявляються в трьох формах. Найчастіше викликає округлі, гладкі ділянки облисіння шкіри голови, брів або ніг. Деякі пацієнти повідомляли, що перед появою облисіння вони відчували що-то в цій області — поколювання або роздратування. Для діагностування роблять аналіз крові, гормональний тест і огляд лікаря.
Лікування: у даному випадку лікар-трихолог призначить курсові лікування, яке відновить зростання волосся.
4. Побічні ефекти від ліків
У деяких ліків, таких як препарати, що знижують рівень холестерину, ліки від кров’яного тиску, варфарин (антикоагулянт), ліки від псоріазу, протисудомні препарати і протиаритмічні препарати, випадання волосся є побічним ефектом, каже експерт по здоров’ю жінок Дженніфер Ширше, доктор медицини.
Відбувається це приблизно через три місяці після початку прийому ліків.
Лікування: перейти на інше ліки, або доповнити, щоб мінімізувати цей побічний ефект.
5. Проблеми з щитовидною залозою
Проблеми зі щитовидною залозою часто зустрічаються у жінок віком ближче до 50 років. Щитовидна залоза — маленький орган у формі метелика, знаходиться біля основи шиї. Вона відповідає за вироблення гормону, від якого залежить рівень метаболізму, а отже, і зростання волосся, шкіри та нігтів. Гіпотиреоз (занадто мало гормону) викликає безліч симптомів: збільшення ваги, втома, запори, депресію, труднощі з концентрацією уваги. Волосся, нігті і шкіра стають більш ламкими. Гіпертиреоз (занадто багато гормону) зустрічається рідше, він викликає втрату ваги, прискорене серцебиття, нервозність, дратівливість, діарею, вологу шкіру і м’язову слабкість. І той, і інший впливають на волосяні фолікули і призводять до випадання волосся. Діагностується аналізом крові на тиреотропний гормон (ТТГ). Надлишок ТТГ зазвичай вказує на гіпотиреоз, низький рівень вказує на гіпертиреоз.
Лікування: усунення дисбалансу щитовидної залози в першу чергу. Та супутня терапія для відновлення гормонального балансу.
6. Залізодефіцитна анемія
Дефіцит заліза здається незвичайною причиною випадіння волосся, але жінки можуть абсолютно втратити волосся на цьому тлі. Хворобливі місячні, недостатньо багата залізом їжа, схильність до дефіциту заліза. При анемії організм не виробляє достатню кількість гемоглобіну, білка, який транспортує кисень до тканин. Кількість червоних кров’яних тілець швидко падає. Анемія зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків.
Вона викликає сильну втому, слабкість і блідість шкіри, труднощі з концентрацією уваги, головні болі, холодні руки і ноги. Будь-яка напруга і легкий стрес може викликати задишку. Для діагностики залізодефіцитної анемії необхідний аналіз крові для вимірювання рівня феритину, білка, який накопичує залізо в організмі. Лікар також може перевірити рівень гематокріту в крові, який показує, яка частина крові складається з еритроцитів.
Лікування: додати в раціон продукти, багаті залізом, такі як яловичина, свинина, риба, листова зелень, збагачені злаки і боби, переважно разом з продуктами, багатими на вітамін С, який покращує засвоєння заліза. Жінкам необхідно щонайменше 18 мг заліза на день і 8 мг після менопаузи.
7. Синдром полікістозних яєчників
5 млн жінок у США страждають синдромом полікістозних яєчників. Це може початися вже в 11 років, воно викликане гормональним дисбалансом, при якому яєчники виробляють занадто багато чоловічих гормонів, що часто викликає безпліддя.
Симптоми — ріст волосся на обличчі, нерегулярні місячні, прищі і кісти на яєчниках. Пр цьому випадання волосся на голові. Потрібно зробити аналіз крові на рівень тестостерону і DHEAS (дегідроепіандростерон), побічного продукту тестостерону.
Лікування: у більшості випадків його лікують протизаплідними таблетками, такими як ясмин, який містить потужний антиандроген, який блокує тестостерон. Якщо ви не можете використовувати протизаплідні таблетки, лікар може призначити спіронолактон (альдактон), який також блокує чоловічі гормони.
8. Псоріаз, лупа та інші захворювання шкіри голови
Нездорова шкіра голови може викликати запалення, а воно в свою чергу викликає випадання волосся. Особливо небезпечні такі захворювання: себорейний дерматит (лупа), псоріаз, грибкові інфекції, стригучий лишай. «Якщо у вас вже є запалення, свербіж, облисіння або випадання волосся, зверніться до дерматолога, не чекаючи посилення проблеми», — говорить доктор Голденберг.
Лікування: для кожного стану потрібен рецепт: лікувальний шампунь від лупи, медикаменти, світлова терапія при псоріазі або ж оральні протигрибкові засоби від стригучого позбавляю.
9. Зловживання стайлінгом
Надмірне миття, укладання, агресивна сушка феном, стайлінг і фарбування можуть пошкодити наші волосся, привести до випадання. Дізнатися, що облисіння — це просто результат частого впливу на волосся, можна, якщо придивитися до корінця випав волосини. Якщо там немає цибулини, значить, він просто зламався, а не випав.
Лікування: перестаньте перегрівати волосся, встановіть фен на холодний режим. Перестаньте тимчасово використовувати гелі і лаки для волосся. Відмовтеся від фарбування на якийсь час.
10. Низькобілкове харчування
Якщо ви недавно стали веганом або вегетаріанцем і не додали достатню кількість рослинних білків в свій раціон, то нестача білка призведе до випадання волосся через 2-3 місяці. Крім випадіння волосся дефіцит білка може викликати здуття живота, ламкість нігтів, втома і слабкість. Аналіз крові на білок показує, в цьому причина випадіння волосся.
Лікування: почати вживати більшу кількість білка, це зупинить випадання. Якщо ви рішуче проти м яса, яєць і риби, які є відмінними джерелами білка, тоді вам потрібно дуже багато включити в раціон тофу, бобових, горіхів і темпі.
11. Менопауза
В менопаузу організм виробляє менше гормонів естрогену і прогестерону. У кожній менопауза протікає по-різному, але ві можете помітити такі симптоми, як припливи, проблеми зі сном, примхливість, дратівливість, біль під час сексу і депресія. Випадання волосся також може стати однією з симптомів, так як під час менопаузи змінюється гормональний фон і впливає на стан шкіри голови і цикли оновлення волосся.
Лікування: у цей час важливо дбайливо ставитися до собі та своїм волоссю. Унікати укладання з гарячим феном або праскою. Використовувати м’які які шампуні і кондиціонери без додавання хімікатів. Пити багато води і по максимуму зволожувати шкіру і волосся.
12. Втрата ваги
Різка значна втрата ваги може спровокувати випадання волосся, зазвичай із-за нестачі в організмі певних поживних речовин. Швидкою втратою ваги вважається втрата більше 5% від вашої ваги протягом шести місяців до року). Якщо ж ви не сиділи на дієтах, а вага ставши сильно знижуватися, провокуючи випадання волосся, то за аналізом крові можна побачити причину, що це — просте недоїдання, проблеми зі щитовидною залозою, целіакія або психологічний розлад зразок депресії.
Лікування: вітаміни.