Щільність населення в Сибіру становить всього 3 людини на квадратний кілометр. Однак для археологів ця місцевість становить особливий предмет інтересу. Адже завдяки сухому холодному повітрю і вічній мерзлоті багато древніх артефактів здатні зберігатися в первозданному вигляді тисячі років.
1. Шигірский ідол
Під час розкопу болота Західного Сибіру в кінці 19 століття археологи виявили найдавнішу в світі дерев’яна яну скульптуру. Вік ідола складав 11 тисяч років, а це значить, що він вдвічі старше Єгипетських пірамід і на 6 тис. років старша від Стоунхенджа. 2,8-метрова скульптура була вирізана кам’яними знаряддями з 157-річної модрини.
Враховуючи, що ідол пролежавши тисячі років в болоті, він ідеально зберігся. Деякі вважають, незвичайні лінії на ідолі несуть в собі якусь зашифровану інформацію. Інші вважають, що ідол, який раніше був висотою 5,2 м, є прототипом індіанського тотема.
2. Сибірські амазонки
У 1990 році в Алтайських горах археологи виявили 2500-річні останки жінки-воїна. Вчені вважають, що дівчина належала до елітної групи пазирікских воїнів. Її поховали зі щитом, бойовою сокирою, цибулею і стрілами. Давньогрецький учень Гіппократ зазначав, що у скіфів були воїни, звані амазонками. Багато хто вважали, що дівчина належала саме до цим міфічним воїнам. Однак аналіз ДНК спростував ці домисли.
Виявляється, дівчині на момент смерті було 16 років. «Амазонку» поховали в місці, де було безліч символів родючості, таких як черепашки, і різних амулетів. Поруч з нею були останки дев’ять яті коней, що вказує на високе становище, яке займала дівчина. Однак причини смерті «воїна з хвостиками», залишається загадкою.
3. Найдавніша онкологія
Багато вважаютьрак сучасний захворювання. Деякий час тому вчені припустили, що стародавні люди, ведучі активний спосіб життя, харчуються натуральною їжею, не хворіли на рак. Однак цю гіпотезу спростувала знахідка, виявлена у 2014 році: останки чоловіка, який жив у Сибіру в Бронзовому столітті і помер від раку простати.
Хоча раніше були знайдені випадки 6000-літніх доброякісних пухлин, ці 4500-річні останки є найдавнішим на сто відсотків точним випадком раку. Більшість останків чоловіків, знайдених в цьому місці, були виявлені на спині, поряд з ними лежали знаряддя для полювання та риболовлі. Однак «чоловік з раком» відрізнявся від них: він лежав у позі ембріона, а поруч з ним була ложка, покрита цікавими візерунками.
4. Ідол, який поміняв расу
Археологи вважають, що 2400-річний сибірський кам’яний ідол був схильний до «зміні раси» в ранньому Середньовіччі. Усть-Тасєєвский ідол раніше мав великі виступаючі ніздрі, великий відкритий рот, вуса та густу бороду. Експерти считают, що близько 1500 років тому хтось «зробив йому пластику», завдяки чому ідол став більше схожий на азіата, ніж на європейця. Його очі нікого вузькими, а бороду і вуса «збрили».
Археологи вірять, що Усть-Тасєєвский ідол спочатку був висічений у скіфський період, коли на цій території жили європейці. Але в Середні століття в район Ангари прийшло монгольське іго.
5. Кістяні обладунки
Нещодавно археологи розкопали повний набір кістяних обладунків в Сибіру. 900-річна броня була зроблена з кісток невідомого тваринного і похована окремо від власника в лісистій місцевості західної степу недалеко від сучасного Омська. Обладунки відмінно збереглися, вони були закопані на глибині 1,5 м.
6. Найдавніша голка для шиття
В Алтайських горах вчені виявивши найдавнішу голку для шиття. 50000-річна голка була виявлена в Денисовій печері, і нею не користувалися представники Homo sapiens.
7-сантиметрова голка має отвір для нитки, вона зроблена з кістки невідомої птиці. Вона була знайдена на тому ж шарі, що і останки загадкового людиноподібного – Денисовської людини.
7. Окуневська аристократка
У республіці Хакасія археологи виявили останки «аристократки», що належала Окуневській культурі. Експерти вважають представників цієї етнічної групи найбільш близькими до корінним американцям. Останки були знайдені в могилі, датується XXV-XVIII ст. до н. е.
Також в похованні були знайдені останки дитини і безліч скарбів. В могилі присутній 100 орнаментів, зроблених із зубів, кісток і рогів тварин, інструменти, посуд, скрині з кістяними голками, бронзовий ніж і більш 1500 намистин, якими прикрашено похоронне вбрання «аристократки». Гробниця була закрита кам’янської яною плитою з зображенням бика.
8. Трепанація черепа 3000 років тому
У 2015 році в Сибіру був знайдений череп, на якому присутні сліди операції на мозку, яку провели 3000 років тому. Пацієнт помер у віці 30-40 років, а його відкрита тім’яна кістка розрослася, що свідчить про те, що після трепанації пацієнт живий ще якийсь час. Експерти припускають, що він помер від запалення після операції.
9. Мертві левенята Уіна і Уян
У 2015 році дослідники виявили в Сибірській вічній мерзлоті останки двох мертвих левенят. Тварин назвали Уіна і Уян, це були печерні леви, які жили 57 тис. років тому. Вони вимерли 10 тисяч років тому.
Левенятам було всього 1-2 тижню, коли на них обрушилася стеля печери. Біла непрозора рідина, виявлена в їх шлунках, може бути найстарішим молоком на Землі.
10. Пара, яка тримається за руки вже 5 тис. років
У цьому році на берегах Байкалу було виявлено незвичайне поховання. В могилі лежала пара, яка тримається за руки вже 5 тис. років. Скелети, ймовірно, належать важливій людині і його дружини або коханої.
В могилі знайдені кільця з рідкісного білого нефриту, підвіски з оленячих рогів і металевий об’єкт невідомого призначення, який лежав між ніг чоловіка.