10 способів маніпуляції нашою думкою, до яких вдаються в ЗМІ і у соцмережах

Майже 30 років тому відомий інтелектуал Ноам Хомський написав про способи, які використовують ЗМІ, щоб маніпулювати думкою людей. Пройшли роки, з’явився інтернет і соціальні мережі, і тепер медіа ще успішніше впливають на нас. І далеко не завжди цей вплив позитивний.

Відволікти увагу

Відволікання уваги – улюблений прийом ЗМІ. Важлива інформація тоне в морі дрібних сюжетів. Інтернет проблему не розв’язав – ми постійно відволікаємося на смішні картинки і «історії з життя». Але сьогодні у нас хоча б є вибір, досить правильно розставити фільтри в соцмережах. А «незначні новини» зустрічати з гумором.

Створити проблему з нічого

Штучна або перебільшена проблема іноді викликає неабияку реакцію суспільства. У 2016 році в публікації NASA говорилося, що якби астрологія була точною наукою, то знаки зодіаку змістилися б. Наприклад, знак Діви став би знаком Лева. Журнал Cosmopolitan підніс це як наукове відкриття і заявив, що 80% людей доведеться змінити знак зодіаку. Стаття поширювалася так швидко, що NASA довелося виступити зі спростуванням.

Стратегія поступовості

Щоб сформувати потрібну думку, можна публікувати матеріали на будь-яку тему не відразу, а поступово. Так часом створюються необхідні образи людини, явища або продукції. Наприклад, в ЗМІ різних країн активно просуваються продукти харчування або повсякденні товари певних марок. Мабуть, найяскравішим прикладом використання ЗМІ для лобіювання інтересів великих концернів є популяризація тютюнопаління в середині XX століття.

Стратегія відкладання

Щоб вплинути на прийняття непопулярних рішень, можна уявити їх «хворобливими, але необхідними» і домогтися сьогодні згоди громадян на їх здійснення завтра. Жертви в майбутньому сприймаються легше, ніж  сьогоднішні. Прикладом тому можуть служити резонансні референдуми про незалежність останніх років або багаторічні диктаторські режими в країнах, що розвиваються, засновані на пропаганді та авторитаризмі.

Сюсюкання з народом

Реклама користується мовою, аргументами, символами і особливо інтонаціями, розрахованими на дітей. Такий тон спілкування знижує критичність сприйняття. Говорячи з нами, бренди нерідко звертаються на «ти», використовують наказовий спосіб і звертаються до найпростішим почуттів і поривів. А ЗМІ використовують заступницький тон, адже вони явно знають більше, ніж ми з вами.

Більше емоцій, ніж роздумів

Емоції і новини йдуть рука в руку, але не можна сказати, що це добре. Емоції заважають об’єктивному сприйняттю фактів і блокують раціональний аналіз. Це часто призводить до спотвореного сприйняття реальності. Багато в чому через це термін «інформаційна війна» не тільки не забутий, але і знаходиться на слуху. Користувачам з усього світу залишається тільки придумувати, як не опинитися в неї втягнутими.

Тримати людей в невігластві

Суспільство, яке не розуміє, як саме ним управляють, вигідне державі і ЗМІ. А нерозуміння криється в нестачі освіти. Хомський вважав, що рівень доступного знання для еліти і для звичайних людей істотно різниться. Але час не стоїть на місці, і наша цифрова ера дає можливість реалізувати себе незалежно від походження. І рівень освіти може на це ніяк не вплинути.

Спонукати маси захоплюватися посередністю

ЗМІ не соромляться впроваджувати в маси думку, що модно бути дурним, вульгарним і невихованим. Звідси з’являються шоу, сіткоми і фільми з десятків епізодів, гумор «нижче пояса» і жовта бульварна преса. Це працює не тільки на розслаблення, а й на відволікання уваги суспільства від глобальних проблем.

Посилювати почуття провини

Зробити так, щоб люди вважали, що вони винні в локальних і глобальних бідах через нестачу інтелекту, здібностей або зусиль. Зміцнюється думка, що люди несуть відповідальність за війни, розв’язані урядами. У 2014 році вірусний ефект мало фото хлопчика, що лежить між могилами батьків. Кадр видавався за фото з гарячої точки. Але насправді зображення було частиною фотопроекту, присвяченого любові до близьких, і знімалося в іншій країні. Автор знімка був шокований тим, як його фотографію використовували в інтернеті.

Знати про людей більше, ніж вони про себе

ЗМІ нерідко намагаються знати все про всіх, і це часом переходить усі межі. У 2005 році британський таблоїд News of the World попався на прослуховуванні знаменитостей, політиків і навіть членів королівського дому Великобританії. Дані, отримані таким огидним способом, використовували для написання резонансних ексклюзивних статей. Судові процеси за участю знаменитостей і простих громадян привели до закриття видання і виплати великих компенсацій.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

7 + eight =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh