Змії, акули, білі ведмеді, леопарди – цих тварин, мабуть, мало хто хотів б мати в якості домашніх вихованців. Однак є місця на нашій планеті, де люди ділять сусідство з усіма цими дикими звірами. Дивно, що це непогано працює. Може, нам не варто так вже боятися наших чотирилапих друзів?
1. Леопарди в Мумбаї
У місцях, що оточують Національний парк Санджей Ганді, що розташований у центрі Мумбаї, налічується близько 35 леопардів. Така щільність популяції може призвести до того, що вони змінять спосіб життя і об’єднаються в прайд, переставши бути одинаками. Цікаво, що місцеві леопарді не завжди жили в мирі з людьми, проте після введення певних схем врегулювання, ризик бути з’їденим леопардом зведений до мінімуму.
2. Білі ведмеді в Гудзоновій затоці
Колишня військова база, місто Черчілл на березі Гудзонової затоки, Канада, – мабуть, одне з небагатьох місць на Землі, де кількість білих ведмедів перевищує кількість людей. Через місто регулярно проходять натовпи мігруючих ведмедів. І це не завжди можна вирішити мирним способом. Спеціально для таких випадків розроблена програма, що дозволяє ізолювати агресивних ведмедів від людей або перевозити в інше місце, не заподіявши ні людям, ні тваринам шкоди. Існують навіть спеціальні «в язниці для білих ведмедів», де вони утримуються, поки в затоці не зійде лід, і вони не зможуть піти полювати на тюленів.
3. Бурі ведмеді в Туреччині
В Ризі, в північно-східній Туреччині, популяція бурих ведмедів створювала проблеми пасічникам, у яких ласуні крали мед з вуликів. Замість того щоб позбутися ведмедів, місцеві жителі стали ставити вулики там, де ведмедям до них було не дістатися, наприклад, печери в скелях або в ущелинах. Пізніше група ентузіастів створила платформу, на якій пасічники вільно могли вирощувати бджіл, не боячись, що ведмеді залізуть у вулик.
4. Бегемоти в Зімбабве
Бегемоти – одні з найнебезпечніших тварин в Африці. У них величезні щелепи, а також існує свій особливий кодекс спілкування, який нічого не підозрюють людям порушити простіше простого. Однак це не зупинило Карен Паолільо і її чоловіка від того, щоб створити заповідник для бегемотів. Якщо б не ці самовіддані люди бегемоти могли б вимерти.
5. Гримучі змії в Коннектикуті
Остання річ, яку ви чекаєте від гримучих змій, – це те що вони можуть вимерти. Проте справа йде саме так. Жителі Гластонбері, Коннектикут, Даг Фрейзер і Вільям Ріппл почали кампанію з порятунку гримучих змій. Вони навчили людей, як безболісно для обох сторін вирішити інциденти зі зміями, і навіть переконали їх створити резервацію для цих тварин. Сьогодні Гластонбері – одне з небагатьох місць, де люди живуть в гармонії з гримучими зміями.
6. Тигри в Моханпірі
Як ніби міських леопардів їм було мало, індійці ще й завели кілька міських тигрів. Багато сіл, які облюбували собі тигри, не захищені від нападів цих тварин. Однак мешканці не нарікають. Навпаки, вони вдячні тиграм. Справа в тому, що тигри все ж рідко нападають на людей, але зате вони врятовують посіви місцевих жителів від диких кабанів.
7. Вовки в Банфі
В Банф, Канада, час від часу заходять вовки. Справа в тому, що місто знаходиться на території Національного парку. І місцева влада не можуть дозволити жителям ображати тварин. Натомість вони створили умови, в яких люди можуть жити у світі з звірами. Ті райони, у яких вовки нападають на свою здобич, оточені. Цікаво, що тварини, схоже, розуміють, що до них ставляться доброзичливо, і не нападають ні на людей, ні навіть на їх вихованців.
8. Леви в Масаї-Мара
Воїни масаї за традицією вбивали левів, так як ці тварини проникали на територію племені і нападали на жителів. Із-за розвитку місцевості і появи браконьєрства леві опинилися під загрозою зникнення, та ряд організацій провівши роботу з масаї, щоб знизити винищення цих тварин. Сьогодні воїни масаї захисники левів: вони допомагають збирати зразки ДНК і відстежують пересування звірів. Так вбивці левів перетворилися в їх рятівників.
9. Акули на Соломонових островах
Не кожен день стикаєшся з акулою лицем до лиця – якщо тільки ви не підводний мисливець на острові Санта-Каталіна. У своїх щоденних запливах мисливці не тільки бачать акул, але і підпливають близько до них без будь-якого захисту. Справа в тому, що вони навчилися використовувати мову тіла, щоб повідомляти акулам, що вони неїстівні і не представляють небезпеки, тому тварини не атакують.
10. Бджоли по всьому світу
Багато хто недооцінює, який сенс у плані кооперації людини і тварини мають бюджоли. Незважаючи на те, що рій розлючених бджіл може запросто вбити людину, люди довіряють їм і видобувають з їх допомогою мед..