10 міфів про артеріальну гіпертонію

Гіпертонія, або підвищений кров’яний тиск – так називають хворобу, яка не дає спокою мільярдів людей на планеті.

Навіть коли буде повністю переможено рак і СНІД, основною проблемою смертності людства залишаться захворювання судин, зокрема, одна з найбільш непримітних і в той час грізних хвороб – гіпертонія.

Артеріальна гіпертонія — це хвороба, при якій тиск в артеріях досягає рівня 140 на 90, а то і вище міліметрів ртутного стовпчика. При цьому в 90-95% випадків причиною гіпертонії є захворювання, яке називають «есенціальна гіпертензія», в інших випадках причиною підвищення тиску можуть бути проблеми з нирками, роботи ендокринної системи, а також гемодинамічні, неврологічні розлади, відома також «гіпертонія вагітних».

Гіпертонія стоїть осібно від інших за своєю підступною непомітністю. При цьому рано чи пізно з цією проблемою стикається кожна друга людина на планеті.

Здавалося б, ця хвороба давно вивчена і засоби її лікування давно відомі – це дієта, довічний прийом бета – адреноблокаторів, діуретиків, блокаторів кальцієвих каналів та інгібіторів АПФ.

У той ж час у народі давно зміцнилися і існують усталені міфи про ці хвороби, які ми сьогодні вирішили розвіяти.

Міф 1: гіпертонія – хвороба людей похилого віку

Це не так. Гіпертонічна хвороба молодшає з кожним роком.

Причиною ставло, по-перше, більший доступ населення до м’ясної і багатою насиченими жирами їжі, адже раніше навіть багатії їли м’ясо не кожен день, як з-за великої кількості пісних днів (у християн їх число доходило до 200 на рік) так і з-за більш банальної причини – відсутність холодильників м’ясо не можна було зберігати тривалий час, і воно швидко псувалося.

Другою причиною гіпертонії стала суміжна з першої – в комерційних цілях люди навчилися консервувати м’ясо, і головним консервантом є вбивча для судин кухонна сіль.

Третьою важливою причиною стало поширення гіподинамії, або зниження рухової активності. Як наслідок, гіпертонія дуже «помолодшала», і тепер навіть 30-річні отримують такий діагноз. На жаль, молоді пацієнти не вважають за потрібне її лікувати, оскільки впевнені, що серйозних наслідків для їх молодого організму гіпертонія принести не може, і не лікуються. Як наслідок, сильно помолодшав і наступний за гіпертонією діагноз «серцева недостатність», яка, якщо не лікувати гіпертонію, майже неминуче настає через 15-20 років. Наслідком цього діагнозу, як правило, буває інсульт або інфаркт.

Прочитайте про те, Як уникнути хвороби Паркінсона

Четвертою важливою причиною є масове поширення в XX-му столітті тютюнових виробів і продуктів з високим вмістом цукру. Наслідком і першого і іншого чинника стало масове погіршення стану судин, викликаних тютюнопалінням та цукровим діабет.

Ось чому, починаючи з 30 років кожному, хто піклується про своє здоров’я, необхідно перевіряти артеріальний тиск хоча б двічі на рік.

Міф 2: гіпертонія – не смертельна хвороба і взагалі нею хворіють майже всі

Це не так. Тривале і стійке підвищення артеріального тиску призводить до порушення функціонування життєво важливих органів – кровоносних судин, в першу чергу — серця, головного мозку, нирок. Знову-таки, найбільш частим наслідком є інсульти, хвороби нирок, інфаркти. В кращому випадку, при легкому перебігу цих хвороб, людина спочатку стає інвалідом, не маючи можливості вести повноцінний спосіб життя, в гіршому його чекає швидка і раптова смерть.

Міф 3. Головна причина гіпертонії – спадковість і стрес

Знову помилка. Звичайно, стреси не можуть позитивно впливати на стан нервової і кровоносної системи і часто є детонаторами запуску різних захворювань. Однак навіть в ідеальних, далеких від стресів умовах гіпертонія нагадає про себе. Також і з спадковістю. Якщо сподіватися на те, що всі ваші родичі, наприклад, потонули, це не означає, що ви можете дозволити собі пересолювати всю їжу, лежати 20 годин на добу, об’їдатися жирним і солоним м ясом і при цьому не померти від інсульту.

Міф 4. Головними симптомами підвищеного артеріального тиску є запаморочення, червоні очі, нудота

Не зовсім так. Такі симптоми означають, що хвороба вже сильно запущена. А першими симптомами гіпертонії є «всього лише» погане самопочуття, слабкість, а ось задишка навіть у стані спокою – це вже не початковий симптом, а швидше ускладнення цієї хвороби. Незначність і слабка вираженість перших симптомів і робить цю хворобу такої підступної, т. к. настає вона дуже непомітно. Тому, знову повторимо – кожна людина, починаючи з 30 років повиннна регулярно двічі на рік вимірювати тиск.

Міф 5. Нормальний тиск – у кожного різне, комусь і при 190/100 непогано

Це міф. Межі коридору рівня артеріального тиску чітко позначені – від 90/60 до 140/90. І навіть якщо людині здається, що вонанормально переносити тиск 190/110, це не означає, що його організм при цьому не руйнується. Відомі випадки, коли навіть інфаркти міокарда проходять безсимптомно – ну, хіба-що людина відчуває слабке нездужання. Однак рубець на міокарді від цього не розсмоктується.

Зазначимо, що при цукровому діабеті небезпечна межа підвищення тиску трохи нижче – 130/80 мм. рт.ст. Якщо ви дізналися, що перераховані підвищені показники артеріального тиску тримаються у вас протягом тривалого часу, вам слід звернути до лікаря і почати стежити за своїм тиском, регулярно беручи терапевтичні заходи по його «триманню в узді».

Міф 6. Якщо у вас хоча б 1 раз підвищився тиск – у вас гіпертонія

Це не так. Окремі випадки підвищення тиску, так ще суміщені з короткочасним стресами або вживанням алкоголю, або різкої підвищеної фізнагрузкой можуть дати такий показник. Лікар кардіолог насамперед запропонує помоніторити ваш тиск, щоб переконатися в його стабільності. І прийме рішення тільки після того, як ви протягом декількох днів регулярно будете фіксувати його за допомогою, і вимірювати його, перебуваючи в спокійному стані.

Міф 7. Лікування – справа фармацевтики і медицини

Прийом ліків, звичайно, дасть ефект. Але наука сама по собі не всесильна, якщо їй не допомагає сама людина – своїм бажанням бути здоровим, і прикладені до цього зусиллями. Зокрема, вам доведеться змінити свій спосіб життя, збільшивши фізичну активність, обмежувати себе в харчових пристрастях. Будь-який успіх у боротьбі практично з будь-якою хворобою – це успіх боротьби двох проти одного: в першу чергу, ВАС, потім вашого лікаря проти третього зайвого вашої хвороби.

Міф 8. Ліки треба приймати лише якщо тиск підвищився.

Це брехня. Одного разу з’явившись, підвищений тиск не зникне і буде підстерігати людини, намагаючись зашкодити йому при кожному зручному випадку – при стресі, зміни атмосферного тиску, перевтомі. Звичайно, існують препарати, здатні різко і відразу знизити тиск. Але якщо регулярно приймати комбінацію призначених лікарем бета-адреноблокаторів, діуретиків різкого стрибка може взагалі не відбутися, а якщо він і відбудеться, то його негативний вплив на організм будемо максимально м’яким і обійдеться без ускладнень.

Міф 9. При гіпертонії можна все

Неправда. І алкоголь і тим більше – заняття спортом цілком припустимі, звичайно, в розумних межах. Наприклад, в США різко знизилося кількість інфарктів після поширення ідеї «бігу від інфаркту».

У той час червоне вино і зовсім є одним із профілактичних засобів, що зміцнюють стінки судин. Не випадково французи і італійці, які славляться регулярним вживанням червоного сухого вина в невеликих дозах, займають останні місця у рейтингу кількості серцево-судинних захворювань у Європі.

Міф 10. Народна медицина – наше «все»

Засоби народної медицини, такі як «чистка судин з допомогою часнику», прийом відвару з шишок або переливання склянки води з одного в інший за 30 разів, звичайно, можуть заспокоїти вашу нервову систему, особливо від думки що ви зробили для себе все, що могли. Однак, доведеться розчарувати — вони навряд чи вплинуть на кінцевий результат і стан ваших судин.

У будь-якому випадку, ваше здоров’я – у ваших руках!

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

4 + 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh