Авторські статтіЗдоров'я

10 міфів про артеріальну гіпертонію

Гіпертонія, або підвищений кров’яний тиск – так називають хворобу, яка не дає спокою мільярдів людей на планеті.

Навіть коли буде повністю переможено рак і СНІД, основною проблемою смертності людства залишаться захворювання судин, зокрема, одна з найбільш непримітних і в той час грізних хвороб – гіпертонія.

Артеріальна гіпертонія — це хвороба, при якій тиск в артеріях досягає рівня 140 на 90, а то і вище міліметрів ртутного стовпчика. При цьому в 90-95% випадків причиною гіпертонії є захворювання, яке називають «есенціальна гіпертензія», в інших випадках причиною підвищення тиску можуть бути проблеми з нирками, роботи ендокринної системи, а також гемодинамічні, неврологічні розлади, відома також «гіпертонія вагітних».

Гіпертонія стоїть осібно від інших за своєю підступною непомітністю. При цьому рано чи пізно з цією проблемою стикається кожна друга людина на планеті.

Здавалося б, ця хвороба давно вивчена і засоби її лікування давно відомі – це дієта, довічний прийом бета – адреноблокаторів, діуретиків, блокаторів кальцієвих каналів та інгібіторів АПФ.

У той ж час у народі давно зміцнилися і існують усталені міфи про ці хвороби, які ми сьогодні вирішили розвіяти.

Міф 1: гіпертонія – хвороба людей похилого віку

Це не так. Гіпертонічна хвороба молодшає з кожним роком.

Причиною ставло, по-перше, більший доступ населення до м’ясної і багатою насиченими жирами їжі, адже раніше навіть багатії їли м’ясо не кожен день, як з-за великої кількості пісних днів (у християн їх число доходило до 200 на рік) так і з-за більш банальної причини – відсутність холодильників м’ясо не можна було зберігати тривалий час, і воно швидко псувалося.

Другою причиною гіпертонії стала суміжна з першої – в комерційних цілях люди навчилися консервувати м’ясо, і головним консервантом є вбивча для судин кухонна сіль.

Третьою важливою причиною стало поширення гіподинамії, або зниження рухової активності. Як наслідок, гіпертонія дуже «помолодшала», і тепер навіть 30-річні отримують такий діагноз. На жаль, молоді пацієнти не вважають за потрібне її лікувати, оскільки впевнені, що серйозних наслідків для їх молодого організму гіпертонія принести не може, і не лікуються. Як наслідок, сильно помолодшав і наступний за гіпертонією діагноз «серцева недостатність», яка, якщо не лікувати гіпертонію, майже неминуче настає через 15-20 років. Наслідком цього діагнозу, як правило, буває інсульт або інфаркт.

Прочитайте про те, Як уникнути хвороби Паркінсона

Четвертою важливою причиною є масове поширення в XX-му столітті тютюнових виробів і продуктів з високим вмістом цукру. Наслідком і першого і іншого чинника стало масове погіршення стану судин, викликаних тютюнопалінням та цукровим діабет.

Ось чому, починаючи з 30 років кожному, хто піклується про своє здоров’я, необхідно перевіряти артеріальний тиск хоча б двічі на рік.

Міф 2: гіпертонія – не смертельна хвороба і взагалі нею хворіють майже всі

Це не так. Тривале і стійке підвищення артеріального тиску призводить до порушення функціонування життєво важливих органів – кровоносних судин, в першу чергу — серця, головного мозку, нирок. Знову-таки, найбільш частим наслідком є інсульти, хвороби нирок, інфаркти. В кращому випадку, при легкому перебігу цих хвороб, людина спочатку стає інвалідом, не маючи можливості вести повноцінний спосіб життя, в гіршому його чекає швидка і раптова смерть.

Міф 3. Головна причина гіпертонії – спадковість і стрес

Знову помилка. Звичайно, стреси не можуть позитивно впливати на стан нервової і кровоносної системи і часто є детонаторами запуску різних захворювань. Однак навіть в ідеальних, далеких від стресів умовах гіпертонія нагадає про себе. Також і з спадковістю. Якщо сподіватися на те, що всі ваші родичі, наприклад, потонули, це не означає, що ви можете дозволити собі пересолювати всю їжу, лежати 20 годин на добу, об’їдатися жирним і солоним м ясом і при цьому не померти від інсульту.

Міф 4. Головними симптомами підвищеного артеріального тиску є запаморочення, червоні очі, нудота

Не зовсім так. Такі симптоми означають, що хвороба вже сильно запущена. А першими симптомами гіпертонії є «всього лише» погане самопочуття, слабкість, а ось задишка навіть у стані спокою – це вже не початковий симптом, а швидше ускладнення цієї хвороби. Незначність і слабка вираженість перших симптомів і робить цю хворобу такої підступної, т. к. настає вона дуже непомітно. Тому, знову повторимо – кожна людина, починаючи з 30 років повиннна регулярно двічі на рік вимірювати тиск.

Міф 5. Нормальний тиск – у кожного різне, комусь і при 190/100 непогано

Це міф. Межі коридору рівня артеріального тиску чітко позначені – від 90/60 до 140/90. І навіть якщо людині здається, що вонанормально переносити тиск 190/110, це не означає, що його організм при цьому не руйнується. Відомі випадки, коли навіть інфаркти міокарда проходять безсимптомно – ну, хіба-що людина відчуває слабке нездужання. Однак рубець на міокарді від цього не розсмоктується.

Зазначимо, що при цукровому діабеті небезпечна межа підвищення тиску трохи нижче – 130/80 мм. рт.ст. Якщо ви дізналися, що перераховані підвищені показники артеріального тиску тримаються у вас протягом тривалого часу, вам слід звернути до лікаря і почати стежити за своїм тиском, регулярно беручи терапевтичні заходи по його «триманню в узді».

Міф 6. Якщо у вас хоча б 1 раз підвищився тиск – у вас гіпертонія

Це не так. Окремі випадки підвищення тиску, так ще суміщені з короткочасним стресами або вживанням алкоголю, або різкої підвищеної фізнагрузкой можуть дати такий показник. Лікар кардіолог насамперед запропонує помоніторити ваш тиск, щоб переконатися в його стабільності. І прийме рішення тільки після того, як ви протягом декількох днів регулярно будете фіксувати його за допомогою, і вимірювати його, перебуваючи в спокійному стані.

Міф 7. Лікування – справа фармацевтики і медицини

Прийом ліків, звичайно, дасть ефект. Але наука сама по собі не всесильна, якщо їй не допомагає сама людина – своїм бажанням бути здоровим, і прикладені до цього зусиллями. Зокрема, вам доведеться змінити свій спосіб життя, збільшивши фізичну активність, обмежувати себе в харчових пристрастях. Будь-який успіх у боротьбі практично з будь-якою хворобою – це успіх боротьби двох проти одного: в першу чергу, ВАС, потім вашого лікаря проти третього зайвого вашої хвороби.

Міф 8. Ліки треба приймати лише якщо тиск підвищився.

Це брехня. Одного разу з’явившись, підвищений тиск не зникне і буде підстерігати людини, намагаючись зашкодити йому при кожному зручному випадку – при стресі, зміни атмосферного тиску, перевтомі. Звичайно, існують препарати, здатні різко і відразу знизити тиск. Але якщо регулярно приймати комбінацію призначених лікарем бета-адреноблокаторів, діуретиків різкого стрибка може взагалі не відбутися, а якщо він і відбудеться, то його негативний вплив на організм будемо максимально м’яким і обійдеться без ускладнень.

Міф 9. При гіпертонії можна все

Неправда. І алкоголь і тим більше – заняття спортом цілком припустимі, звичайно, в розумних межах. Наприклад, в США різко знизилося кількість інфарктів після поширення ідеї «бігу від інфаркту».

У той час червоне вино і зовсім є одним із профілактичних засобів, що зміцнюють стінки судин. Не випадково французи і італійці, які славляться регулярним вживанням червоного сухого вина в невеликих дозах, займають останні місця у рейтингу кількості серцево-судинних захворювань у Європі.

Міф 10. Народна медицина – наше «все»

Засоби народної медицини, такі як «чистка судин з допомогою часнику», прийом відвару з шишок або переливання склянки води з одного в інший за 30 разів, звичайно, можуть заспокоїти вашу нервову систему, особливо від думки що ви зробили для себе все, що могли. Однак, доведеться розчарувати — вони навряд чи вплинуть на кінцевий результат і стан ваших судин.

У будь-якому випадку, ваше здоров’я – у ваших руках!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України