Авторські статті

Українська мова – найстаріша зі слов’янських

“Українська мова – найстаріша зі слов’янських” – російський мовознавець.

Днями заходив до доньки в школу. У коридорі біля кабінету української мови та літератури побачив стенд під назвою “Рідне слово”. На ньому розміщені кілька колонок із інформаційними матеріалами про українських письменників. Остання колонка має назву “Мовні цікавинки”. Вона й привернула мою увагу.

Серед невеличких, в один-два абзаци, заміток про тлумачення деяких слів, про виникнення крилатих висловів увагу, привернув матеріал про походження української мови. З цікавості я її занотував.

Виявляється, у далекому 1880 році відомий російський та польський філолог Михайло Красуський видав наукову розвідку “Древность малороссийского языка”.

Порівнюючи слова, що означають числа від 1 до 12 та 20, 30, 50, 100, 1000, а також більше сотні слів в італійській, грецькій, німецькій, польській, українській мовах науковець дійшов висновку, що “українська мова є старшою не лише за усі слов’янські, не виключаючи й так звану старослов’янську, але й за санскрит, давньо-грецьку, латину та інші арійські (індо-європейські)”.

І як один із прикладів наводить походження та утворення однокореневих слів від слова “ХОДИТИ”: “Від українського слова ходити походить находити, знаходити, а по тому й знахар, або той, що знає де що знайти, як взятися за справу та інше. Звідси нове слово знати, санскритською пишеться gnatum, вимовляється — “джнатум”, означає “знати”. З цього бачимо, що первісне українське з перетворене на g (дж), у латині на g (ґ), в німецькій та англійській на k, в італійській та французькій на с – наприклад conoscere, connaitre (знати). У тому ж, що й знахар та знати походять від знаходити (по польському — znachodzic), неможливо сумніватися”.

Михайло Красуський стверджував, що всі слов’янські народи краще розуміють українську мову, ніж російську. Скажімо, поляку, словакові, чеху, сербові легше спілкуватися із українцем, ніж росіянином.

І зробив доволі цікавий висновок: “…все, що я виклав, здається, не припускає сумніву в тому, що як малороська, так і російська мови розвивалися самостійно”.

Виходить, твердження, що старослов’янська є основою української, білоруської та російської мов, є недоведеним фактом, а лише прагненням царизму та комуністів під систему розвитку мов підвести ідеологічну основу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

5 коментарів

  1. Цікаво чи є почуття самоповаги у редакторів, що “постять” таку несенитницю! Це просто відверто ганбить інет-ресурс, що судячи за гаслом, має претензії на суту “українськість” та профанує добру за намірами ідею шанувати українське! Шановні добродії ну є ж принаймні вікіпедія, де багато лінгвистичних питань висвітлено цілком науково та доступно для сприйняття.Так явище ізоглоси сатем-кентум (щодо долі приголосних заднього ряду у ВСІХ слов’янських (а не тількі в укр.)та інших мовах сатем (балтських, іранських, індоарійських)є загальновідомим та добре доведеним – тобто ніяке “первісне” укр. “З” нікуди не перетворювалося!Радше навпаки! Перехід давніх “Г”, “К” тощо відбувся у мовах сатем відповідно у “з”, “с”, “Ц” тощо (тобто є певною іновацією відносно первісного стану, більш збеоеженого як раз у англ., італ. та інших кентум мовах. Звісно ж дієслово знати НЕ ПОХОДИТЬ від з-на-ходити (із складним префіксом). За абсурдністю викладені “роздуми під грушею” взагалі близькі до відомого “відкриття”, що Норвегія походить від “Наверхия”(рос.) тому що “наверху” мапи! Ну а те, що це розміщено у школі взагалі ЛЯЧНО!

  2. у даному блюдопису чітко червоною стрічкою підкреслено “розділяй та властвуй”! якщо ж поєднати усі 3 мови – білоруську, малоруську та великоруську можна ПОБАЧИТИ набагато більше ніж тільки через призму “української”! доречі україн на Русі було дуже-дуже багато – від Адріатики до Тихого океану! вивчайте своє й іншим НЕ цурайтесь!

  3. Дійсно цікавинка…хоча загалом прогнозована. Подібні висновки робили й інші російські вчені-мовознавці.

    Варто більше уваги приділяти стендам 😉

    1. Молодой человек,оскорблять ето не присталоумноу человеку.По роду соей деятельности сдесь в испании могу сказать,что болгары меня не понимают на украиском языке а на русском понимают может потому что когдато учили или проходили.Ето касается сербов и хорватов,руумыны вообще ни взуб ногой.Так что автору могу сказать, не гневите народы а лучше пообщайтесь с другими народами для того чтобы писать всякую глупость.Сам я со Львова и родился и вырос в етом чудном городе,ето для автора.Щиро дякую,мое шануванечко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

eight + 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.