Війна РФ проти України

На Рамштайні-5 закріплено курс на довгострокову підтримку України, – Міністр оборони України Резніков Олексій

Завершився дуже насичений і плідний візит української делегації на 5-ту зустріч Ukraine Defense Contact Group (відома у нас як «формат Рамштайн»). Разом з заступником Головнокомандувача ЗСУ генерал-лейтенантом Євгеном Мойсюком та представником нашої воєнної розвідки генерал-майором Вадимом Скібіцьким ознайомили міністрів оборони та очільників генеральних штабів з понад 50 країн з ситуацією та актуальними потребами сил оборони України.

Також провели окремі змістовні зустрічі з великими друзями України міністром оборони США Ллойдом Остіном та головою Об’єднаного комітету начальників штабів армії США генералом Марком Міллі, міністром оборони Великої Британії Беном Воллесом, Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.
Кожна бесіда мала різнопланові практичні результати. Зокрема, за моєю ініціативою НАТО організує тренінги NSPA для фахівців Агентства оборонних закупівень Міноборони. Це ще один місточок, який наближає Україну до Альянсу де-факто.
Крім цього генерал Мойсюк та генерал Скібіцький провели для партнерів брифінги щодо ситуації на фронті. Партнери були позитивно вражені динамікою дій наших угрупувань – на півдні під командуванням генерал-лейтенанта Андрія Ковальчука та на сході під командуванням генерал-полковника Олександра Сирського.
Так склалося, що на кожному «Рамштайні» лунають певні ключові слова, які визначають фокус обговорення. На першій зустрічі у квітні це були слова «timing» та «transition». Тоді ми переконували партнерів якнайшвидше забезпечити нашу армію важкою технікою західних зразків та розпочати перехід на західне озброєння в цілому.
З того часу пройдено великий шлях.
Україна отримала сотні одиниць 105-мм та 155-мм артилерії та боєприпаси для них. Тільки 155-мм калібру у нас 7 типів гармат та САУ. Українські воїни наводять жах на ворога з допомогою точних та невідпорних ударів M142 Himars, M270 MLRS та MARS II. Ракети HARM вже лишають ворога без радарів.
Компанію нашим «Нептунам» склали ракети Harpoon. Наші ВМСУ під командуванням віце-адмірала Олексія Неїжпапи показали, на що здатен цей тандем.
Почалися зрушення у сфері ППО/ПРО. Ми вже отримали від Німеччини зенітні самохідні артилерійські установки Gepard. Наші фахівці закінчують навчання на сучасному німецькому ЗРК Iris-T, який невдовзі зробить наше небо безпечнішим. Ухвалено принципове рішення щодо комплексів NASAMS. Не кажучи про бронетехніку та великий обсяг іншої допомоги. Це сталося лише за 4,5 місяці.
Між Рамштаном-4, який відбувся у липні, і Рамштайном-5 минуло 50 днів. За цей період наші американські партнери оголосили 5 пакетів безпекової допомоги на загальну суму майже $5,5 млрд. Під час зустрічі було оголошено черговий пакет на $675 млн, в якому містяться дуже важливі боєприпаси для HIMARS та інші речі, які стануть в нагоді під час активних дій. Висловив щиру подяку Ллойду Остіну і генералу Марку Міллі, внесок яких складно переоцінити, та усій їхній команді.
Зростання масштабів допомоги, а також успішні дії сил оборони України, які маже 200 днів стримують російську навалу, суттєво вплинули на пріоритети.
По-перше, поряд з нарощуванням обсягів постачання зброї постає питання її ремонту та обслуговування. Це запчастини, ремонтна база, фахівці.
По-друге, країни вільного світу не готувалися до повномасштабної війни на континенті за лекалами Другої світової. Через це ресурси оперативної допомоги, яка може бути надана нашими партнерами за рахунок резервів, обмежені.
Третє і найважливіше – завдяки мужності наших захисників і захисниць та стійкості всього українського народу стало зрозуміло, що росію не потрібно «стримувати» чи «не провокувати». Кремлівське зло можна перемогти. Усі складові сил оборони України під командуванням генерала Валерія Залужного довели справою те, у що ніхто раніше не міг повірити.
А це передбачає корекцію стратегії.
Я звернув увагу присутніх, що ключовими словами цього разу стали «sustain», “long-term” і “training”.
У москви ще багато ресурсів. Перемога не станеться миттєво. Але вона відбудеться неодмінно.
Саме тому на перший план виходить завдання організації співпраці на середню та довгострокову перспективу.
Щоб дати орієнтири нашим партнерам, у своїх виступах я зробив акценти на перспективах 2023 року.
Наша мета – незмінна. Відновити територіальну цілісність та суверенітет України у міжнародно визнаних кордонах. Для цього, крім успішної оборони та стабілізації лінії фронту, необхідно здійснити успішні контрнаступи. І далі тримати росію в рамках.
Щоб вирішити ці завдання, сили оборони України, в першу чергу – ЗСУ – мають набути відповідних спроможностей у якісному і кількісному вимірі.
Ми зараз не можемо говорити про усі деталі. Але серед найважливіших пріоритетів визначено розвиток трирівневої системи ППО/ПРО. Чітке бачення у цьому плані сформовано завдяки успішним діям і на основі досвіду Повітряних Сил ЗСУ під командуванням генерал-лейтенанта Миколи Олещука, аргументи якого я наводив партнерам.
Вже вкладаються послідовні зусилля, щоб активізувати роботу оборонної індустрії. Це потрібно для поповнення резервів у країнах вільного світу та створення можливостей системно підтримувати Україну.
Зокрема, у серпні завдяки лідерству міністра оборони Данії Мортена Бодскова відбулася дуже важлива донорська конференція у Копенгагені. За її підсумками було посилено координацію з країнами-партнерами з Північної Європи, а також зміцнено механізми підтримки України через формат міжнародного фонду, запропонованому Великою Британією.
Під час Рамштайну-5 було зроблено ще кілька кроків уперед в цьому плані. Питання інвестицій у ВПК з огляду на необхідність дати відсіч росії невдовзі будуть розглядатися на окремій сесії в рамках НАТО. В Рамштайні генсек Альянсу Єнс Столтенберг надзвичайно чітко визначив спільні орієнтири.
У контексті довготривалої підтримки на якісно вищий рівень виведено завдання підготовки українських бійців.
Діапазон наших потреб широкий – від отримання індивідуальних навичок до тренувань у складі батальйонів, а також підготовка штабів бригад.
Вже діє започаткована Великою Британією ефективна програма підготовки, яку підтримали Канада, Нідерланди, Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія та Нова Зеландія. Тисячі наших воїнів вже закінчили цей курс. Понад півтори тисячі навчаються прямо зараз.
Уявіть – тільки за цієї програмою буде підготовлено 30 тисяч бійців, які повернуться до України повністю готові до бою – зі знаннями, вдягнуті, з засобами індивідуального бронезахисту тощо. Це кістяк мінімум 6 бригад. А є ще інші програми.
Завдяки лідерству Віце-прем’єр-міністра – міністра оборони Польщі Маріуша Блащака створено можливість підготовки наших солдат на полігонах у Польщі.
На Рамштайні-5 я звернувся з проханням розглянути можливість розгортання аналогічних програм тренувань в інших країнах-сусідах. Цю ідею відразу підтримав великий друг України міністр оборони Словаччини Ярослав Над. Це забезпечить масштабування тренувального процесу, ми отримаємо більше підготовлених військ у стислий термін.
Паралельно вибудовується тренінгова програма за підтримки Євросоюзу. Ми вже внесли конкретні пропозиції, серед яких – будівництво тренінгових центрів в Україні, щоб поєднати європейські ресурси і технології з практичним досвідом нашої армії. Тоді ці центри будуть працювати в інтересах всієї Європи.
Активізація виробництва зброї та тренінгові програми – це зміцнення сил оборони України у довгостроковій перспективі. Скільки б росія не зігнала невмотивованих погано озброєних зграй злочинців, їх зустрінуть навчені та забезпечені сучасними системами українські війська.
Ми переможемо росію за рахунок якісних переваг, спираючись на ресурси вільного світу. Адже кожна демократична країна зараз бачить, до цього може призвести панування схиблених тиранів…
У Рамштайні я вкотре переконався, що в України багато надійних друзів. Дуже тепло поспілкувались з міністром оборони Нідерландів Кайсою Оллонгрен, яка нещодавно відвідала Київ. Звірили годинники з Мортеном Бодсковим, Данія відіграє дуже важливу роль. Подякував за новий пакет підтримки міністру оборони Норвегії Бйорну Арільду Грему.
Був радий бачити литовського колегу Арвідаса Анушкаускаса, адже литовці постійно і щиро допомагають. Як завжди чіткою була позиція Естонії, яку блискуче виголосив міністр оборони Ханно Певкур.
Дуже приємно здивувала Словенія, яка запропонувала насправді потужну допомогу. Це буде реальне посилення на полі бою саме в той момент, коли потрібно. Мав за честь подякувати словенським партнерам доктору Даміру Чрнчецу та генерал-майору Роберту Главашу.
Висловив особливу подяку міністру оборони Італії Лоренцо Гуеріні за лідерство та послідовну підтримку України. Ми надзвичайно цінуємо друзів, які залишаються послідовними у непростій ситуації. Італійська підтримка істотно посилить наші війська вже найближчим часом. Вона збереже багато життів українців і сприятиме перелому у війні. Чим швидше війна закінчиться нашою перемогою, тим швидше будуть подолані спровоковані кремлем соціальні та економічні складнощі по усій Європі.
Розраховую на просування кількох проектів під час візитів іноземних колег до України, які відбудуться найближчим часом. Готуємо деякі сюрпризи.
Перераховуючи, кожного разу ризикую когось забути, бо українські воїни і український народ сьогодні насправді викликають бажання допомагати. Адже Україна успішно і самовіддано б’ється проти глобального зла.
Це дуже важка битва, вона – на нашій землі, ми несемо болючи втрати. Але ціна поразки – знищення України та українського народу.
Головне. Під час Рамштайну партнери чітко заявили: ми з вами до кінця війни, а саме – до перемоги України.
Згідно з даними, які ми отримуємо, все більше росіян починають вважати, що справи навколо йдуть якось неправильно. Рамштайн – це коаліція, створена завдяки лідерству США, щоб світ був краще і відбувалися саме правильні речі.
Наближаємо перемогу усіма можливими і неможливими засобами.
Слава Україні!
P.S. Українська авіація на базі Рамштайн 😉 ⬇️
****************************************************
A COURSE FOR LONG-TERM SUPPORT OF UKRAINE SET AT RAMSTEIN-5
A very intense and fruitful visit of the Ukrainian delegation to the 5th meeting of the Ukraine Defence Contact Group (known in our country as the “Ramstein format”) has come to an end. Together with the Deputy Commander-in-Chief of the Ukrainian Armed Forces, Lieutenant General Yevhen Moysyuk, and the Deputy Chief of the Main Intelligence Directorate of the Ministry of Defense, Major General Vadym Skybytskyi we briefed the defence ministers and chairmen of the joint chiefs of staff of more than 50 countries on the situation and current needs of the Ukrainian defence forces.
We also held separate meaningful meetings with great friends of Ukraine: US Secretary of Defense Lloyd Austin and Chairman of the Joint Chiefs of Staff Mark Milley, UK Secretary of State for Defence Ben Wallace, Secretary General of NATO Jens Stoltenberg.
Each meeting had various practical results. Namely, on my initiative NATO will organize NSPA trainings for specialists of the Defense Procurement Agency of the Ministry of Defence of Ukraine. This is yet another bridge that de facto brings Ukraine closer to the Alliance.
Apart from that, General Moysyuk and General Skybytskyi held briefings for our partners on the situation at the front lines. The partners were positively amazed by the dynamics of our troops’ activities: in the south under the command of Lieutenant General Andriy Kovalchuk and in the east under the command of Colonel General Oleksandr Syrskyi.
It so happened that at each “Ramstein” there are certain key words that determine the focus of the discussion. At our first meeting in April, those words were “timing” and “transition”. Back then, we were convincing the partners to equip our army with heavy Western machinery as soon as possible and start the transition to Western weaponry in general.
We have gone a long way since then.
Ukraine has received hundreds of 105-m and 155-mm artillery units and ammo for them. Only for 155-mm ammo we have 7 types of guns and self-propelled artillery. Ukrainian soldiers are bringing terror upon the enemy with accurate and indivertible strikes of M142 Himars, M270 MLRS and MARS II. HARM missiles are already leaving the enemy without radars.
Harpoon missiles have joined forces with our “Neptunes”. The Ukrainian Navy under the command of Vice Admiral Oleksiy Neizhpapa have shown what this tandem is capable of.
Shifts have begun in the area of air defence/anti-missile defence. We have already received the Gepard anti-aircraft self-propelled artillery units from Germany. Our specialists are completing their training on modern German Iris-T anti-aircraft systems that will soon make our skies safer. A policy decision was made regarding the NASAMS systems. And this is not to mention the armored vehicles and a substantial amount of other help. All this happened in just 4.5 months.
Only 50 days passed between Ramstein-4 in July and Ramstein-5. During this period, our American partners announced 5 packages of security assistance for a total amount of almost 5.5 billion USD. During the meeting, another package for 675 million USD was announced. It contains very important projectiles for HIMARS and other things that will come in handy during active fighting. I expressed my sincere gratitude to Lloyd Austin and General Mark Milley, whose contribution cannot be overestimated, and to their entire team.
The increase in the scale of aid as well as the successful actions of the Ukrainian defence forces that have been holding back the russian invasion for almost 200 days, have significantly affected the priorities.
Firstly, along with the growing supply of weapons, there comes a question regarding its repair and maintenance. We are talking about spare parts, a repair base and necessary specialists.
Secondly, the countries of the free world did not prepare for a full-scale war on the continent reminiscent of the Second World War. Due to this, the resources of operational assistance which can be provided by our partners at the expense of reserves are limited.
Thirdly and most importantly: thanks to the courage of our defenders and the resilience of the entire Ukrainian nation, it became clear that there is no need to “deter” or “not provoke” russia. The kremlin evil can be vanquished. All the branches of the defence forces of Ukraine under the command of General Valerii Zaluzhnyi proved in action the things which no one could believe before.
All this implies a correction in strategy.
I drew the attention of all those present that the key words this time were “sustain”, “long-term”, “training”.
Moscow still has a lot of resources. Victory will not come instantly. But it will definitely come.
That is why the task of organizing cooperation in the medium and long-term perspective comes to the fore.
In order to give guidelines to our partners, in my speech I focused on the perspectives for year 2023.
Our goal remains unchanged. It is to restore the territorial integrity and sovereignty of Ukraine within internationally recognized borders. For this, in addition to a successful defence and stabilization of the front line, we need to carry out successful counterattacks. And then keep russia within boundaries.
To perform these tasks, the Ukrainian defence forces, first of all the Armed Forces of Ukraine should acquire the appropriate capabilities in qualitative and quantitative terms.
We cannot talk about all the details right now. But among the most important priorities is the development of a three-tier air defence/anti-missile defence system. A clear vision in this regard was formed thanks to the successful actions and based on the experience of the Ukrainian Air Force under the command of Lieutenant General Mykola Oleschuk, whose arguments I presented to the partners.
Consistent efforts are already being made to activate the work of the defence industry. This is needed to replenish the reserves in the countries of the free world and create opportunities to support Ukraine systematically.
In particular, thanks to the leadership of Danish Defence Minister Morten Bødskov, a very important donor conference was help in Copenhagen in August. Based on its results, a coordination with partner countries from Northern Europe was enhanced, and the mechanisms for supporting Ukraine through the format of an international foundation proposed by Great Britain were strengthened.
During Ramstein-5, several more steps forward were made in this regard. Given the need to fight back russia, the issue of investments in the military industry will soon be considered at a separate session within the framework of NATO. In Ramstein, the Secretary General of the Alliance Jens Stoltenberg defined the common guidelines extremely clear.
In the context of long-term support, the task of training Ukrainian soldiers has been raised to a qualitatively higher level.
The range of our needs is wide: from acquiring individual skills to training as part of battalions, as well as training brigade headquarters.
An effective training program initiated by Great Britain and supported by Canada, the Netherlands, Denmark, Norway, Sweden, Finland and New Zealand is already in place. Thousands of our soldiers have already completed this course. More than one and a half thousand are in training right now.
Just imagine: 30,000 soldiers will be trained within this program alone. They will return to Ukraine completely ready for battle, with knowledge, gear, individual protection etc. This is the backbone of at least 6 brigades. And there are other programs too.
Thanks to the leadership of Deputy Prime Minister, Polish Minister of National Defence Mariusz Błaszczak the opportunity to train our soldiers on training grounds in Poland has been created.
At Ramstein-5, I asked to consider the possibility of deploying similar training programs in other neighboring countries. The idea was immediately supported by a great friend of Ukraine, Slovak Minister of Defence Jaroslav Nad. This will ensure the scaling of the training process, and we will get more trained troops in a short period of time.
In parallel, a training program is being developed with the support of the EU. We have already made specific proposals, including the construction of training centers in Ukraine to combine European resources and technology with practical experience in our army. Then these centers will work in the interests of the whole Europe.
The activation of weapon production and training programs means strengthening the Ukrainian defence forces in the long run. No matter how many unmotivated and poorly armed criminal gangs russia will bring; they will be engaged by Ukrainian troops that are trained and equipped with modern systems.
We will defeat russia by qualitative advantages, by relying on the resources of the free world. After all, every democratic country now sees what the rule of crooked tyrants may lead to…
In Ramstein, I was once again convinced that Ukraine has many reliable friends. We had a very warm conversation with the Dutch Minister of Defence Kajsa Ollongren, who recently visited Kyiv. We touched base with Morten Bødskov, because Denmark plays a very important role. I thanked the Norwegian Minister of Defence Bjorn Arild Graham for a new support package.
I was happy to see my Lithuanian colleague Arvydas Anušauskas, because Lithuanians are helping us sincerely and permanently. As always, the position of Estonia presented by the Minister of Defence Hanno Pevkur was perfectly clear.
We were very pleasantly surprised by Slovenia, which offered very strong support. It will be a real reinforcement on the battlefield just when it is needed. I had the honor to thank our Slovenian partners, Dr. Damir Črnčec and Major General Robert Glavash.
I expressed my special gratitude to the Italian Minister of Defence Lorenzo Guerini for his leadership and consistent support of Ukraine. We greatly value friends that remain consistent in difficult situations. Italian support will significantly strengthen our troops in the nearest future. It will save the lives of many Ukrainians and contribute to a turning point in the war. The sooner the war ends with our victory, the quicker the social and economic difficulties provoked by the kremlin will be overcome throughout Europe.
I expect to promote several projects during the visits of our foreign colleagues to Ukraine, which will take place in the near future. We are preparing certain surprises.
When listing all our supporters, every time I risk forgetting someone. Today our soldiers and nation indeed bring about a desire to help. It is because Ukraine is successfully and selflessly fighting against global evil.
It is a very difficult battle, it is waged on our land, and we bear painful losses. But the price of defeat is the destruction of Ukraine and the Ukrainian nation.
And to the main point. During Ramstein, the partners clearly stated: we are here with you until the end of the war, that is until Ukraine’s victory.
According to the data we are receiving, more and more russians are beginning to believe that things around them are going in the wrong way. Ramstein is a coalition established with US leadership to make the world better and make the right things happen.
We are bringing victory closer by all possible and impossible means.
Glory to Ukraine!
P.S. Ukrainian aviation at the Ramstein Air Base

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України