Чому каву обов’язково треба запивати водою

В поважаючих себе кав’ярнях разом з чашкою ароматної кави клієнтам подають склянку чистої прохолодної води. Ця красива стародавня традиція має практичне значення: такий напій як кава, дійсно слід запивати водою – і не тільки для того, щоб краще розкрити його смак.

Один алкалоїд – добре, а два – краще

Еспресо, американо, капучіно, латте – напоїв, приготованих з використанням кавових зерен, придумано безліч. Однак з точки зору дії на нервову систему людини принципова різниця існує лише між кавовими напоями з цільнозернової кави і з сублімованої, тобто з розчинної.

Справа в тому, що кавове зерно за своєю структурою неоднорідне. Його зовнішня оболонка містить всім відомий підбадьорливий алкалоїд під назвою кофеїн, який має виражену тонізуючу дію. Під внутрішньою частини зерна знаходиться ще один алкалоїд – теобромін.

При виготовленні розчинної кави використовується лише внутрішня частина зерна; зовнішня оболонка відділяється і йде на медичні препарати або енергетики. Але якщо ми маємо справу з зерновою кавою, то потрібно пам’ятати, що в ній містяться відразу два алкалоїди.

Зворотній процес

Коли ми п’ємо каву, ці два алкалоїди надходять в наш організм одночасно – а ось діяти починають по черзі. Спочатку починає працювати кофеїн – саме з його дією пов’язаний підбадьорливий ефект. Але приблизно через 25 хвилин на сцену виходить теобромін.

Ось як все це діє: кофеїн має здатність звужувати судини у всіх органах, крім нирок; у них, після пари ковтків еспресо, судини, навпаки, розширюються. Результат – підвищений тиск і позиви до сечовипускання; останні пов’язані з поліпшенням кровотоку в нирках.

Однак не проходить і півгодини, як людину починає злегка хилити в сон; при цьому багато відчувають не надто приємне тягне відчуття в області нирок. Це почалося дія теоброміну: тиск у всіх органах підвищився, а в нирках – понизилося.

Для того щоб уникнути порушення кровотоку в нирках, має сенс після кожного ковтка кави робити ковток води.

Ефект 30-го кілометра

З розчинною кавою все ще цікавіше. Оскільки її виготовляють із внутрішньої частини зерна, в якій вміст кофеїну не перевищує 10%, а теоброміну досить багато, ефект від нього дещо інший, ніж від цільнозернової.

А саме – бадьора фаза не настільки виражена, у деяких відсутня начисто, зате такий напій має виразний ефект сонливості. Так що якщо хтось із знайомих жаліється вам – у нього, мовляв, парадоксальна реакція на каву, не хочеться стрибати і бігати, а солодко-солодко поспати, – то, швидше за все, п’є він не зернову, а сублімовану кава.

Водії-далекобійники, які нерідко купують собі на заправках жерстяні баночки з готовими кавовими напоями, виготовленими на основі розчинної кави, навіть винайшли свій термін – «ефект 30-го кілометра.

Це означає що : приблизно через 20 хвилин після поглинання вмісту такої склянки, тобто як раз приблизно на 30-му кілометрі, водія зазвичай чекає період сонливості, що триває близько години. Це та сама теобромінова фаза, під час якої хилить в сон.

Так що розчинну каву теж краще запивати простою водою – щоб після нього не хотілося спати. А ще краще – пити в якості напою міцно заварений чорний чай: кофеїну в ньому не менше, а теобромін відсутній начисто.

Додаткові причини

Для любителів хорошої кави є й інші аргументи, згідно з якими її краще запивати водою.

  • Смачно, як в перший раз. Якщо не мудруючи лукаво, просто пити каву ковток за ковтком, то другий ковток буде вже не таким чарівним, як перший. А чиста вода омиє смакові рецептори – і в результаті можна буде повною мірою насолоджуватися кожним ковтком.
  • Тиск в нормі. Тим, хто боїться зайвій раз випити кави із-за ризику підвищеного тиску, проста вода може надати чудову послугу – вона здатна послаблювати дію кофеїну; якщо запивати нею кави, серце не буде битися як скажене.
  • Зуби як перли. У каві міститься пігмент, що забарвлює зубну емаль. Альо якщо після кожного ковтка відпивати трохи води, то пігмент не буде встигати вбиратися і зуби залишаться такими ж білими, як були
Андрій Петренко

Останні повідомлення

Использование гипсового кирпича в современном интерьере

Аккуратная кирпичная кладка на фоне идеально ровной стены – интересная и оригинальная деталь, без которой…

15 години тому

Пухлини головного та спинного мозку

Ракові новоутворення головного та спинного мозку називаються раком центральної нервової системи. Пухлини можуть бути як…

15 години тому

Від Адама до сьогодення місія людини незмінна: «порати та доглядати» створений Господом світ

З 13 по 17 липня 2021 року з ініціативи референта з питань екології Бучацької єпархії…

1 день тому

Баден внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

В суботу на 44-му засіданні комітету в Китаї місто внесли до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО…

1 день тому

В Умані вшанували пам’ять жертв радянських політичних репресій

21 липня 2021 року минають 80-ті роковини від часу сумних подій під назвою «Чортківський етап».…

1 день тому

В Івано-Франківській архиєпархії запрошують на Всеукраїнську прощу до Крилоса

Цьогоріч 31 липня – 1 серпня відбудеться Всеукраїнська патріарша проща до Галицької чудотворної ікони Матері…

1 день тому