Авторські статтіЗдоров'я

Як слідкувати за кишечником

“Усі хвороби починаються в кишечнику.” (Гіппократ)

Гіппократ сказав це понад 2 000 років тому, але ми тільки тепер починаємо усвідомлювати, наскільки він був правий. Дослідження останніх двадцяти років показали, що здоров’я всього нашого організму безпосередньо залежить від стану кишечнику, а захворювання травного тракту сприяють розвитку широкого спектру захворювань, включаючи діабет, ожиріння, ревматоїдний артрит, розлад аутистичного спектру, депресію і синдром хронічної втоми.

Насправді, багато вчених вважають, що збереження здоров’я кишечника і відновлення цілісності її стінок стануть однією з головних цілей медицини в 21-му столітті.

Є дві тісно пов’язані між собою змінні, які визначають здоров’я кишечника: кишкова мікробіота, або “мікрофлора кишечнику і кишковий бар’єр. Давайте розглянємо кожну з них окремо.

Мікрофлора кишечника: квітучому саду потрібен родючий грунт

У кишечнику людини живе приблизно 100,000,000,000,000 (100 трильйонів) мікроорганізмів. Число настільки величезне, що нашій уяві важко його уявити. Одним трильйоном доларових банкнот, розташованих одна за одною, можна було б вистелити шлях від землі до сонця і назад. Зробіть це 100 разів, і ви отримаєте, принаймні, неясне уявлення про те, скільки це – 100 трильйонів.

Кишечник людини містить в 10 разів більше бактерій, ніж клітин в нашому організмі. Це більше, ніж 400 відомих науці бактеріальних видів. Фактично, можна сказати, що ми більшою мірою є бактеріальної середовищем, ніж людським організмом. Задумайтесь на хвилину.

Ми тільки нещодавно почали розуміти, наскільки важлива мікрофлора кишечника для здоров’я людини. Серед іншого, мікрофлора кишечника забезпечує нормальну шлунково-кишкову діяльність, захищає від інфекцій, регулює обмін речовин і становить понад 75% всієї нашої імунної системи. Порушення мікрофлори кишечника відноситься до ряду таких захворювань, як аутизм, депресія, аутоімунні стани типу хворобі Хашімото, запальні захворювання кишечника і діабет 1-го типу.

На жаль, деякі особливості сучасного способу життя безпосередньо сприяють порушення мікрофлори кишечника:

  • Антибіотики та інші лікарські препарати з серії протизаплідних засобів і НВПС (нестероїдні протизапальні препарати).
  • Харчування з високим вмістом рафінованих вуглеводів, цукру і напівфабрикатів).
  • Харчування з низьким вмістом ферментованих волокон).
  • Харчові токсини у вигляді пшениці і промислових рослинних олій, які призводять до підвищеної проникності кишечника).
  • Хронічний стрес.
  • Хронічні інфекції

Антибіотики особливо шкідливі для мікрофлори кишечника. Останні клінічні дослідження показали, що використання антибіотиків викликає глибоке і швидка зміна складу мікрофлори кишечника і зменшення різновидів мікроорганізмів. Після закінчення прийому антибіотиків ці порушення не відновлюються без додаткового втручання.

Ми також знаємо, що у дітей за умови відсутності грудного годування і наявності поганий мікрофлори кишечника у матері, більш імовірно розвиток шкідливих бактерій в кишечнику. Подібні ранні порушення мікрофлори у дітей можуть у майбутньому призвести до надлишкової ваги, діабету, екземі/псоріазу, депресії та інших проблем зі здоров ям.

Кишковий бар’єр: охоронець на воротах вашого організму

Ви коли-небудь думали про те, що вміст кишечника формально надходить ззовні? Кишечник – це своєрідний провідник через організм людини. Все, що з’їдається нами і надалі не перетравлюється, безперешкодно виходить з нашого організму. Це, фактично, одна з найважливіших функцій кишечника: перешкоджати проникненню сторонніх речовин в організм людини.

Коли кишковий бар’єр стає проникним (тобто виникає “синдром підвищеної проникності кишечника”), велика кількість молекул білка потрапляє в кров. Оскільки поза кишечника ці молекули є чужорідними, імунна система переводити наш організм в захисний режим, атакуючи їх. Дослідження показують, що подібні атаки сприяють розвитку аутоімунних захворювань, таких як хвороба Хашимото і цукровий діабет 1-го типу.

На сьогоднішній день експерти в області біології слизової, такі як Алессіо Фазано (Alessio Fasano), считают, що підвищена проникність кишечника – це передумови до розвитку аутоіммунітету:

Існує безліч фактів, які свідчать про те, що підвищена кишкова проникність відіграє патогенну роль у розвитку аутоімунних захворювань, включаючи глютенова хвороба і цукровий діабет 1-го типу. У зв’язку з цим, ми висуваємо гіпотезу, що крім генетичних факторів і факторів навколишнього середовища для розвитку аутоиммунитета також необхідна підвищена проникність кишечника.

Термін “підвищена кишкова проникність” раніше застосовувався альтернативними практикуючими лікарями в галузі нетрадиційної і народної медицини, натуропатії, голковколювання і т. д. Науковці та медики спочатку скептично ставилися до ідеї про те, що підвищена кишкова проникність сприяє розвитку аутоімунних проблем, але тепер вони змушені визнати цей факт. На базі ретельно розроблених досліджень було неодноразово доведено, що цілісність кишкового бар’єру – це основна умова при лікуванні аутоімунних захворювань.

Ця теорія полягає в тому, що кишковий бар’єр в значній мірі визначає нашу переносимість і взаємодія з токсичними речовинами, які потрапляють в організм з навколишнього середовища. Проходження через кишковий бар’єр (можливо тільки за умови “підвищеної кишкової проникності”) харчових токсинів (глютен) і хімікатів (миш’як або БФА – стабілізатор полікарбонатних пластиків) викликає імунну реакцію, яка впливає не тільки безпосередньо на кишечник, але також і на інші органи і тканини, такі як скелет, підшлункова залоза, нирки, печінку та мозок.

Надзвичайно важливо розуміти, що для того, щоб мати підвищену кишкову проникність, абсолютно необов’язково наявність яких-небудь явних симптомів у кишечнику. Кишкова проникність може проявлятися у вигляді шкірних захворювань (екзема, псоріаз), серцевої недостатності, аутоімунного стану, що впливає на щитовидну залозу (хвороба Хашимото) або суглоби (ревматоїдний артрит), психічних захворювань, розладів аутистичного спектру, депресії і т. д.

Вчені ідентифікували білок зонулин (zonulin), який збільшує кишкову проникність у людей і тварин. Це призвело до дослідження медичної літератури про хвороби, що характеризуються підвищеною проникністю кишкової.

Уявіть здивування вчених, які з’ясували, що багато, якщо не все, аутоімунні захворювання, включаючи глютенова хвороба, діабет 1-го типу, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит і запальне захворювання кишечника, характеризуються неприродне високим рівнем зонуліну і підвищеною проникністю кишечника.

Фактично, вчені прийшли до висновку, що піддаючи будь-яку тварину впливу зонуліну, можна практично відразу розвинути у нього цукровий діабет 1-го типу. Цей білок сприяє розвитку кишкової проникності і генерації антитіл до інсулоцитам (клітин панкреатичних острівців), відповідальних за вироблення інсуліну.

Але що ще може призвести до кишкової проникності? Якщо коротко, то всі ті ж самі перераховані вище фактори, що знищують мікрофлору кишечника: неправильне харчування, ліки (антибіотики, НВПС, стероїди, антациди, і т. д.), інфекції, стрес, гормональні порушення та неврологічні стани (травми головного мозку, струс і нейродегенерация).

Кишкова проникність = перевтома, запалення і депресія.

Почнемо з того, що у зв’язку із сучасним способом життя, кишкова проникність і порушена мікрофлора кишечника взаємопов’язані. Якщо у вас підвищена кишкова проникність, то, найімовірніше, мікрофлора кишечника теж порушена і навпаки. А коли погіршується мікрофлора кишечника і підвищується її проникність, виникає запальний процес.

Така системна запальна реакція згодом призводить до виникнення аутоиммунитета. У тієї годину, як підвищена кишкова проникність і порушена мікрофлора кишечника можуть проявлятися у вигляді розлади шлунка, у багатьох людей цього не відбувається. Натомість з’єднання є такі проблеми, як серцева недостатність, депресія, затьмарену свідомість, екзема/псоріаз та інші шкірні захворювання, порушення обміну речовин (ожиріння і діабет), алергії, астма та інші аутоімунні захворювання.

Щоб правильно вийти з такого стану, необхідно відновити здорову мікрофлору кишечника і цілісність кишкового бар’єр єру. Особливо це стосується тих людей, які страждають яким-небудь з видів аутоімунних захворювань, незалежно від того, чи є проблеми з травленням чи ні.

Як правильно відновити функції кишечника та підтримувати в здоровому стані.

Перший і найбільш очевидний крок у підтримці здорового кишечника – це виключення всіх перерахованих вище факторів, що знищують мікрофлору кишечника і кишковий бар’єр. Зрозуміло, це не завжди можливо, особливо у випадку хронічного стресу та інфекцій. При цьому у нас так само немає ніякого контролю над тім, годували нас грудьми після народження або був у наших мам здоровий кишечник.

Якщо ви все ж схильні до дії цих факторів, тобто деякі способи, які допоможуть вам відновити мікрофлору кишечника:

  • Повністю виключіть токсичні продукти зі свого харчування.
  • Їжте більше продуктів з вмістом ферментованих волокон (продукти з вмістом крохмалю, такі як солодкий картопля, ямс, тапіока і т. д.).
  • Їжте ферментовані продукти: кефір, йогурт, квашена капуста, кимчи і т. д., та/або приймайте високоякісний змішаний пробіотик.
  • Позбавтеся від всіх кишкових хвороботворних мікроорганізмів (паразити тощо), які можуть у вас бути.
  • Намагайтеся унікати стресових ситуацій

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України