Авторські статтіЖиття

Вченим вдалося виявити зв’язок між селфі і нарцисизмом, а також іншими психічними розладами

«У даному дослідженні вчені розглянули процес самообєктивації поряд з трьома особистісними рисами, відомими під назвою Темна тріада, а саме нарцисизм, макіавеллізмом і психопатією. Дані риси називають «темними» із-за їх зловмисних особливостей»

Гвендолін Сейдмен, психолог.

Перед тим як приступити безпосередньо до самої статті, ми розуміємо, що багато з вас можуть бути налаштовані досить скептично. Ми дійсно ставимося з обережністю (і навіть з підозрою) до заяв, які, на перший погляд видаються дещо дивними.

Якщо не брати до уваги упереджене ставлення до деяких селфі (фотографія самого себе, зазвичай, робиться за допомогою камери смартфона), результати даного дослідження досить таки цікаві.

Можна з упевненістю сказати, що суспільство робить занадто великий акцент на зовнішності. При вивченні даного дослідження у автора виникла думка: Як Facebook, Twitter та інші соціальні мережі можуть вплинути на наше психічне здоров’я? Зрештою, деякі користувачі залишають коментарі в соціальних мережах з наміром образити одержувача.

Частина даного дослідження сфокусована на соціальних мережах, але ми перейдемо до його методики трохи пізніше.

А поки, давайте подивимося на те, що вченим вдалося з’ясувати про селфі.

Темна тріада

Для початку, необхідно розуміти, що представляють собою вищезазначені психічні розлади: макіавеллізм, нарцисизм і психопатія.

Макіавеллізм включає у собі маніпуляцію і експлуатацію інших, брехливість і зосередженість тільки на своїх інтересах.

Нарцисизм характеризується самозакоханістю, претензійністю, гордістю і відсутністю емпатії.

Психопатія являє собою асоціальну поведінку, імпульсивність, егоїзм і нещадність.

Визначення взято з wikipedia.org

Вченим вдалося виявити зв’язок між селфі і нарцисизмом, а також іншими психічними розладами.

Вони створили соцопитування, яке було опубліковано в науковому журналі Personality and Individual Differences.

У даному опитуванні прийняли участь американські чоловіки від 18 до 40 років, активні користувачі соціальних мереж з двома вираженими формами візуальної самопрезентації: вони редагують своє зображення на фотографіях і викладають селфі в соціальні мережі.

Крім впливу психічних розладів, вчені розглянули також вплив самообєктивації.

Самообєктивація – соціально-культурні фактори, які сприяють сексуальній об’єктивації людини, а саме сприйняття його лише як об’єкта для сексуального задоволення. Згідно теорії об’єктивації, у нашому суспільстві люди оцінюються по своїй сексуальності і тому деякі люди приписують собі більше значення лише із-за своєї привабливої зовнішності.

У фінальному опитуванні взяло участь 800 чоловіків, середній вік яких — 29 років. Опитування включало в себе 12 тверджень, з якими учасникам потрібно було зіставити собі за шкалою Лайкерта, де 5 – повністю згоден, а 1 – повністю не згоден.

Чотири затвердження в опитуванні були взяті з Нарцистичного опитувальника особистості (наприклад, «Я хочу, щоб оточуючі звертали на мене увагу»); чотири з тесту а на психопатію: «Мене не сильно турбує наскільки моральні мої вчинки»; і чотири з Мак-шкали тесту на макіавеллізм: «Я маніпулюю іншими щоб досягти бажаного». Всі відповіді були проаналізовані за допомогою встановлених критеріїв.

Результати

Проаналізувавши результати опитування, вчені зробили наступні висновки:

— Існує взаємозв’язок між схильністю людини до самообєктивації або рисам Темної тріади і тим, як він користується соціальними мережами.

— Риси характеру, пов’язані з самообєктивацією і Темно. тріадою безпосередньо впливають на те, скільки часу людина проводить в соціальних мережах.

— Нарцисизм і самообєктивація проявляються в тому, що людина редагує селфі перед тим як викласти їх у соціальні мережі.

Фінальний аналіз виявив наступне: Чоловіки, які обєктивиують себе і страждають на нарцисизм, проводять більше часу в соціальних мережах ніж ті, хто не володіють подібними рисами. Люди, які страждають на нарцисизм і психопатією, частіше викладають селфі. Нарциси і люди з високим рівнем самообєктивації частіше редагують себе на фотографіях перед тим, як викласти їх в соціальні мережі.

Вчені також зробили досить несподівану заяву: Люди, яким притаманні риси Темної тріади, можуть використовувати соціальні мережі для своїх «обманних стратегій», які допомагають їм досягти міжособистісних і соціальних цілей всупереч своїм антисоціальним рисам характеру.

В опитуванні брали участь одні чоловіки, проте, завдяки попереднім дослідженням, вчені виявили, що у жінок менше виражені риси Темної тріади і більше виражена самообєктивація.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України