Авторські статтіТехно

В Йорданії знайдено найстаріший у світі хліб

Запечений 14 500 років тому він зберігся у формі коржа, про це розповіли археологи.

В Йорданії виявили найстаріший у світі хліб. Потворні залишки коржі, запечені близько 14 500 років тому, у кам’яному каміні на ділянці в північно-східній Йорданії, дали дослідникам чудовий результат. Виявилося, що мисливці-збирачі у Східному Середземномор’ї досягли культурної важливості хлібопечення набагато раніше, ніж було раніше відомо. За 4000 років до того, як рослинництво вкоренилося, люди вже пекли і їли хлібні коржі. Плоский хліб, ймовірно, прісний і трохи нагадує лаваш, був виготовлений з диких злаків, таких як ячмінь, ейкорн або овес, а також бульби водного папірусу, які були подрібнені в борошно. Це було зроблено племенами Натуф’янами, які почали вести осілий спосіб життя, а не кочовий. Древнє селище було знайдено  на археологічній ділянці Чорної пустелі. Дослідник Арранц-Отайгуй сказав, що дотепер походження хліба асоціювалося з ранніми фермерськими громадами, які вирощували зернові і бобові. Попередні самі старі свідоцтва про хліб з’явилися в 9100-річному поселенні в Туреччині.

«Тепер нам потрібно оцінити, чи були відносини між хлібопекарем і походженням сільського господарства. Ймовірно, хліб послужив стимулом для людей зайнятися вирощуванням рослин і сільським господарством, можливо заняття стало бажаним або багатолюдним», – сказав Арранц-Отайгуй.

В Иордании обнаружили самый старый в мире хлеб

Університет Копенгагенської археології і співавтор дослідження Тобіас Ріхтер вказали на харчові наслідки додавання хліба в раціон. «Хліб дає нам важливе джерело вуглеводів і поживних речовин, включаючи вітаміни групи В, залізо і магній, а також волокно», – сказав Ріхтер. Докази показали, що у натуфіанців є раціон на основі м яса і рослин. Арранц-Отайгуй сказав, що дослідники почали процес «пробудження» хліба і зуміли зробити борошно типу бульб, використовуваних в доісторичному рецепті.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України