НовиниПолітика

Уряд Азарова проти громадської експертизи відносин з Чорноморським флотом РФ

Кабінет Міністрів України відмовився від громадської експертизи його відносин з Чорноморським флотом Росії.

Заступник керівника cекретаріату Кабміну, член координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України Юрій Авксентьєв надіслав Львівській громадській організації «Інформаційно-аналітичний центр «Логос» відмову в проведенні громадської експертизи діяльності Кабміну у сфері контролю за російською військовою присутністю у Криму, – повідомив експерт центру «Логос» Олег Яценко.

Він додав, що відмову в проведенні громадської експертизи Уряду мотивовано тим, що порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності Кабміну ніби то не визначено законодавством.

 

Експерт нагадав, що відповідно до постанови КМУ № 976 від 5 листопада 2008 року громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади є складовою механізму демократичного управління державою. Цей механізм передбачає проведення громадської оцінки діяльності органів виконавчої влади та підготовку пропозицій щодо розв’язання суспільно значущих проблем для їх врахування органам виконавчої влади у своїй роботі.

Яценко стверджує, що Уряд, який є вищим органом виконавчої влади, має керуватися Указами Президента. 24 березня 2012 року Указом Президента України № 212/2012 до завдань державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства було віднесено «створення умов для проведення громадських експертиз діяльності органів виконавчої влади … та забезпечення врахування їх рекомендацій». Отже, відмовивши у проведенні громадської експертизи, уряд поставив під сумнів виконання відповідного президентського указу.

За словами експерта, ані урядова постанова № 976, ані стаття 38 Конституції, яка забезпечує право громадян брати участь в управлінні державними справами, не робить жодних виключень Уряду – вищому органу виконавчої влади – і не звільняє його від зобов’язнань усіх органів виконавчої влади щодо сприяння громадській експертизі як формі участі громадян в управлінні державними справами.

Предметом громадської експертизи уряду, як зазначалося в запиті центру «Логос», мало бути забезпечення Кабінетом Міністрів доступу громадськості до суспільно необхідної інформації щодо оцінки екологічних, фінансових та інших наслідків діяльності в Україні Чорноморського флоту Російської Федерації (ЧФ РФ).

Для проведення громадської експертизи було запитано, серед іншого копії звітів про виконання понад 10 урядових доручень та розпоряджень щодо контролю за діяльністю ЧФ РФ в Україні. Центром «Логос» було також затребувано документи щодо фінансових наслідків реалізації «Харківських угод» 2010 року. За 2010-13 роки мало бути сформовано кількамільярдне зобов’язання України перед Росією в доларах США, пов’язане із запровадженням знижки в ціні за російський природний газ. В порядку реалізації статті 2 «Харківської угоди» таке зобов’язання України підлягає обліку зростаючим підсумком за результатами кожного календарного року. Міністерство енергетики та вугільної промисловості двічі відмовляло центру «Логос» в наданні інформації про це зобов’язання під приводом конфіденційності.

Яценко повідомив, що жодного запитуваного документу від уряду отримано не було.

«Відмова з боку члена Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України в проведенні громадської експертизи вищого органу виконавчої влади є показовим нехтуванням засад розвитку громадянського суспільства. Адже ще у березні 2012 року В.Янукович констатував у своєму указі № 212/2012 першорядність вирішення проблеми, яка полягає в «тенденції до непрозорості, закритості та забюрократизованості в діяльності органів виконавчої влади». А розв’язати цю проблему мало, серед іншого, сприяння органами виконавчої влади проведенню громадських експертиз», – стверджує експерт.

ЗІК

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України