Здоров'я

Тільки наука: чи дійсно працюють БАД?

За кордоном БАД називають добавки» або «біодобавки» .

Давайте розглянємо всі «за» і «проти» Бадів

Спори про БАД не припиняються і сьогодні. Скептики не вірять у казку про «панацею від усіх хвороб», в тій годину як люди, що спробували БАД та отримали позитивний ефект, рекомендують їх усім без розбору — і дітям, і дорослим, і хворим, і здоровим. Що ж, визначимося, нарешті: шкідливі, корисні або марні БАД. І для початку дамо чітке визначення цьому настільки «розпливчастого» поняттю. Потім розберемося, чим же відрізняються БАД від синтетичних вітамінів, що продаються в аптеці і ще з багатьох цікавим.

Що таке БАД?

БАД розшифровується як біологічно активна добавка до їжі. БАД концентрати органічних кислот, вітамінів, дубильних речовин, фітогормонів, мікроелементів, мінеральних солей, лікарських рослин, ефірних масел. Призначенням БАД є корекція незбалансованого (неповноцінного) раціону харчування. Незбалансованим харчуванням називають при дефіциті споживання необхідних для життєдіяльності організму білків, жирів, вуглеводів, а також вітамінів і мінералів.

Чим БАД відрізняється від синтетичних вітамінів?

По суті справи, мало чим. І синтетичні вітамінні комплекси, біологічно активні добавки до їжі покликані заповнити наш організм відсутніми речовинами для здорового та активного життя. Альо БАД більш широке поняття. Часто його складу не обмежується тільки синтетичними вітамінами, а включає, як йшлося вище, ефірні олії, витяжки з лікарських рослин і т. д. до Речі, синтетичні вітамінні комплекси теж певною мірою можна назвати добавками до їжі. Адже вітаміни часто рекомендується приймати під час сніданку. Чим не добавка до раціону?

Яка думка лікарів щодо БАД?

У більшості випадків лікарі ставляться до БАД негативно. Виняток становлять лише за сумісництвом розповсюджувачі добавок до їжі. Чому лікарі так негативно ставляться до БАД, якщо вони схожі з вітамінами? Виною всьому наша «сліпа» віра в рекламу. Люди, які не мають медичної освіти, часто піддаються на рекламні виверти виробників БАД, яких останнім часом досить багато. І приймають БАД, як панацею від усіх хвороб. А насправді біологічно активні добавки до їжі зовсім не ліки. Вони лише надають первинну та вторинну профілактичний вплив, і то не у всіх випадках. Так що якщо захворіли, йдіть до лікаря, лікуйтеся. А вже після лікування думайте про профілактику наступних захворювань. Правильно сприймайте БАД: як можливість запобігти виникненню захворювань, а не як ліки.

Які переваги БАД?

1. БАД допомагають збалансувати харчування людини, за умови дефіциту тих чи інших речовин в організмі.

2. БАД допомагає збалансувати харчування людей із захворювання целіакія та інших хвороб, внаслідок яких організм не здатний перетравлювати життєво необхідні продукти. При захворюванні целіакія організм людини не здатний перетравлювати їжу, в якій міститься білок глютен. А це означає, що хворим не можна вживати які-небудь злаки (пшеницю, жито, овес, ячмінь тощо) і продукти, виготовлені з них.

Які недоліки БАД?

Побоювання лікарів щодо БАД не є безпідставними. І все тому, що:

1. Практично у всіх випадках ефективність БАД не випробовується клінічно (на сумісність з тімі або іншими препаратами, побічні ефекти, передозування тощо). Тобто, все, чого ми можемо довіритися, так це вказаною складу на етикетці. Та й він перевіряється лише один раз, перед першим запуском продукції. А хто знає, що нам продають після проведення перевірки? В принципі, товаровиробники не порушують закон. Адже БАД не ліки, тому проведення клінічних досліджень необов’язкові. Але ніхто не дасть 100% гарантію, що та чи інша БАД не викликає алергії, не має побічних ефектів.

2. Ніким не вивчаються сумісність компонентів самих БАД. Безсумнівно, трав’яний яні витяжки з вітамінними комплексами — корисно, але що відбувається в організмі в результаті споживання тих чи інших «корисних» поєднань вченими не досліджувалося.

3. Взаємодія БАД з ліками також не вивчено. Так що не поспішайте купувати БАД, якщо зараз користуєтеся лікарськими засобами.

4. Невідомо вплив тих чи інших добавок до їжі на різні види захворювань. Ви можете чимось хворіти і не знати про свою хворобу. А про ті, як вплине БАД на різні захворювання, ніхто не досліджував.

Так чому корпорації з доходами в мільярди, які займаються виробництвом біодобавок до цих пір не випробували їх клінічним шляхом? По-перше, ніхто, навіть виробники, не знають наперед, які будуть результати досліджень. Можливо, з’єднання ясується, що БАД оголосять марними або з’явиться безліч протипоказань, побічних ефектів. По-друге, компаніям-виробникам куди приємніше вкладати величезні гроші в рекламу, ніж на лабораторні маніпуляції, що вони і роблять.

Якщо ви зважилися спробувати БАД в дії, пам ” ятайте:

1. БАД не замінює ліки.

2. Перед застосуванням БАД пройдіть медичне діагностичне обстеження на визначення дефіциту макро – і мікроелементів (біохімічний аналіз крові). Якщо дефіциту не спостерігається, у БАД немає необхідності. Якщо нестача вітамінів спостерігається, проконсультуйтеся з лікарем. Може, досить збагатити свій раціон деякими овочами.

3. Не купуйте у маловідомих компаній і сумнівних осіб. На сьогоднішній день існує безліч підробок. Вибирайте БАД тільки відомих світових торгових марок з багаторічним присутністю на ринку і лише у офіційних дистриб’юторів.

Звідси порада: дочекайтеся клінічних досліджень БАД. Не піддавайте ризику своє здоров’я. Що допомогло одному, іншим може нашкодити. І важливо знати: надлишок поживних речовин і вітамінів також шкідливий, як і нестача.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України