Авторські статті

Схоже, нас очікує ще один 2008 рік

Протягом останніх кількох днів відбулася значна девальвація української національної валюти – гривні – стосовно американського долара. За перші п’ять днів лютого курс гривні обвалився майже на 5 %, знизившись до позначки в 9,05 грн. / $ 1. Це на 55 копійок нижче, ніж передбачено держбюджетом на поточний рік. Тренд на прискорення падіння проглядається вже другий тиждень поспіль. Якщо він збережеться хоча б ще два-три тижні, то стане ясно – Бюджет-2014 провалений. Його потрібно терміново переглядати у бік збільшення дефіциту й “стелі” держборгу.

Абсолютно незрозуміла й не піддається поясненню позиція НБУ. З тих пір як гривня переступила рубіж в 8,5 грн. / $ 1, офіційної позиції Нацбанку з приводу подальшої долі національної валюти так і не прозвучало. Крім “витоків” про те, що Національний банк буде продавати американську валюту по 8,7 грн. / 1 $, при тому, що точні обсяги продажу як і терміни виходу з інтервенцією, поки невідомі – ніякої іншої інформації немає. Офіційний курс буквально застиг на позначці 7,993 грн. / 1 $, хоча курс міжбанку перевищує його вже майже на 12 %. Така різниця створює всі умови для масових спекуляцій валютою. Ніяких пояснень, чому утримується явно нереальне значення курсу – немає. Як немає й можливих дій регулятора, які могли б знизити обсяги вільної гривні у банківській системі й не допустити подальшого прискорення падіння курсу гривні.

Міжнародне рейтингове агентство “Moody’s Investors Service” услід за пониженням в ніч на 1 лютого рейтингу єврооблігацій України, 5 лютого знизило до рівня “Caa3” з “Caa2” довгострокові рейтинги депозитів іноземній валюті 12 українських банків. У число банків, яким був знижений рейтинг депозитів, увійшли: ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Райффайзен Банк Аваль, Дочірній банк Сбербанку Росії, Перший український міжнародний банк ( ПУМБ), Промінвестбанк, ОТП Банк, VAB Банк, банки “Південний”, “Кредит Дніпро” й Фінанси та Кредит.

Що можна зробити для порятунку гривні в цій ситуації? По-перше, повністю припинити рефінансування банків, залишивши їх без підтримки НБУ. Це змусило б банкірів шукати інші шляхи отримання гривні й суттєво обмежило обсяги купівлі валюти. По-друге, різко підняти норми резервування під валютні депозити, що також зв’язало б вільну гривню. Є й ще способи, які дозволяють, нехай і на час, зробити гривню – дефіцитом. Причому таким дефіцитом, який би не дозволив масово використовувати її для конвертаційних операцій.

Що ж можна було зробити для уникнення ситуації з різкою девальвацією курсу долара? Нагадаю, що обсяг торгів валютою на міжбанківському ринку два тижні поспіль бив рекорди: за п’ять днів торгів з 27 по 31 січня цей показник досяг $ 19830 млн., у тому числі доларом США – $ 18,14 млрд. Рекорд попереднього тижня (з 20 по 24 січня) був перевершений відповідно на 68 % і 83,7 %. Зрозуміло, що такі обсяги валюти скуповують банки, а не населення, або представники бізнесу. В іншому випадку це було б видно з відтоку готівки з банків і збільшенню обсягів валютних рахунків приватних фірм. Але такої статистики НБУ не наводить. Не говорять про це і банкіри. Приховувати подібне немає сенсу, отже, вирішення питання про стабілізацію курсу шляхом впровадження регуляторних заходів – повністю у веденні Нацбанку. Але… він мовчить.

Подібне мовчання, як з боку Президента України, уряду, провладної парламентської більшості, так і НБУ ще більше розігріває ринок. Схоже, нас очікує ще один 2008 рік. Зараз, як і тоді, можливий сценарій, за яким гривня спочатку впаде від відміток 11–13 грн. / 1 $, а потім “відкотиться” назад і зафіксується при значеннях 9–10 грн. / 1 $.

Тому, депутатська фракція ВО “Свобода” у Верховній Раді України ініціює негайний перегляд державного бюджету на поточний рік у зв’язку із зростанням курсу долара США, що вже коштує дорожче, ніж 9 грн. І, обов’язково, будемо вимагати звіту НБУ щодо його дій, спрямованих на стабілізацію ситуації, та буде поставлено питання про персональну відповідальність голови НБУ за бездіяльність у цей важкий для української економіки час.

Українці не здаються. Боротьба триває! Не будьте осторонь, не «продиваньте» своє майбутнє! Якщо ви не маєте змоги побувати на цьому протистоянні у Києві, допоможіть тим, хто хоче добратися туди, та тим, хто там перебуває.

Добровільний збір коштів для протестувальників на Євромайдані: картка Приватбанку 5457082230251691 (НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ ДО МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ!) Кожна копійка буде великою допомогою!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України