Авторські статтіЗдоров'я

Вправи, які випрямляють хребет

Гарна постава, хребет з правильними природними вигинами, як відомо, — запорука міцного здоров’я. Однак як мало людей можуть похвалитися цим! Часто запитують як виправити різні патологічні викривлення хребта — сколіоз, кіфоз, лордоз. В основному питання задають батьки, які просять поради, як допомогти їхнім дітям. Дорослі про подібні проблеми у собі зазвичай не питають, мабуть, вважаючи, що допомогти їм вже пізно — скелет у них давно сформувався і вже занадто жорстку, щоб якось впливати на нього.

Однак це не так. Спостережливі люди, звичайно, помічають, як псується постава і деформуються ноги у багатьох літніх людей, і жорсткість скелета тут не перешкода. Отже, скелет в будь-якому віці може активно змінюватися. А в яку сторону, залежить від тих умов, які ми йому запропонуємо.

Про те, які заходи можна зробити самостійно, щоб виправити різні викривлення хребта, ми і поговоримо сьогодні.

Вправи від сколіозу

Сколіоз — це бічне викривлення хребта, яке можливе у всіх його відділах і в будь-яку сторону. Вже в початковій стадії захворювання різко зростає внутрішнє напруження в тілах хребців і дисках. Хребет стає жорстким, негнучким. Прискореними темпами розвиваються патологічні процеси. Знижуються можливості хребта протистояти різноманітним перевантажень. З цієї причини законсервувати або призупинити розвиток сколіозу неможливо, захворювання прогресує до глибокої старості.

На мал. 1 показань лівобічний поперековий сколіоз.

Поперековий відділ хребта викривлений вліво, ліворуч на талії гіпертрофовані м’яза, праворуч — практично відсутні. Такий розподіл м’язової маси додатково підсилює зорове сприйняття дефекту. Звідки взялася м язова асиметрія?

Щоб підтримувати тіло у вертикальному положенні, м’яка зв’язку зліва повинні постійно перебувати в напруженому стані, праворуч — в розслабленому. Тобто якщо пацієнт стоїть або сидить, м’яка зв’язку зліва посилено працюють, праворуч — відпочивають. Якщо йде, біжить, пливе, займається спортом, різниця в навантаженні збільшується багаторазово. Отже, лікувати таке викривлення заняттями спортом та звичайної фізкультурою безглуздо, більше того — шкідливо. Сколіоз буде тільки збільшуватися!

Традиційні методики — лікувальна фізкультура, щадні умови життя (дітям, наприклад, пропонують робити уроки на животі), корсети, матраци, відлиті за формою тіла, — неефективні, а часом і просто як витонченим тортурам. Ну і ще хірургія. Я бачив і лікував дітей після хірургічних втручань. Результати не просто нульові, а трагічні.

Звичайна практика мануальних терапевтів — спробувати випрямити хребет, використовуючи стандартний набір прийомів, на шкода, теж не досягає своїх цілей. Хребет випрямляється в кращому випадку на кілька годин, потім приходити до первинного стану.

Що можна зробити самостійно, не вдаючись до послуг фахівців?

1. Створити для пацієнта такі умови, щоб більшу частину годині хребет знаходився в стані противоизгиба.

2. Прийняти всі заходи для вирівнювання м’язової системи.

І те і інше можна успішно реалізувати, постійно виконуючи такі вправи, вірніше, приймати певні лікувальні пози.

Поза для лікування поперекового сколіозу (мал. 2).

Хворий сидить, підклавши під ліву сідницю книжку. Поперековий відділ хребта при цьому викривляється вправо, м’яка зв’язку зліва розслабляються, праворуч напружуються. Товщина книжки (або іншого відповідного предмета) вибирається виходячи з величини деформації хребта, віку пацієнта, ширини тазу і жирових відкладень на стегнах і варіюється від 1-1,5 см для дитини до 5-6 см для угодованої жінки.

Час сидіння для школярів та дорослих — постійно. Це значить — так сидіти треба на заняттях у школі, вдома і взагалі завжди і скрізь, аж до повного одужання. Дітям же 4-5 років з невеликим сколіозом буває достатньо і півгодини сидіння в день.

Але бувають випадки, коли сидіти на книжці неможливо, наприклад, в гостях або на пляжі.

В цьому випадку можна використовувати варіанти пози, показані на мал. 3 (у гостях) і мал. 4 (на пляжі, пікніку або в спортзалі).

На кріслі або дивані зручно сидіти, підклавши замість книги свою ногу. Виходить екстравагантно і зовсім не асоціюється з лікуванням. На пляжі, на галявині можна підігнути дві ноги. Сидячи в таких позах, можна спиратися правимо плечем про відповідну опору — спинку крісла, стінку, стовбур дерева…

Всі пози дані для лівостороннього поперекового сколіозу, при правосторонньому — вправи потрібно виконувати в дзеркальному варіанті.

При поперековому сколіозі позу зі зворотним вигином можна займати стоячи (мал. 5).

Для цього тіло повинно повністю спиратися на ліву ногу, права злегка зігнута, права половина таза опущена вниз.

Тім, хто страждає поперековий сколіоз, важливо пам ” ятати, що і сидячи, і стоячи він несвідомо приймає позу, зручну саме для сколіозу, тобто дзеркальну лікувальною. Тому стежте за собою і приймайте потрібні пози.

Ну а що ж м’язи? Навіть при повному лікуванні сколіозу залишається м’язова асиметрія, яка через деякий час легко призводить до повернення сколіозу. Тому для розвитку атрофованих м язів я пропоную регулярно виконувати дві вправи.

Вправи 1 (рис. 6).

Натискати правицею на нерухому опору, при цьому напружуються м”язи правої сторони талії. Рекомен-дований режим виконання вправи: 2 секунди — натискання, 1 секунда — відпочинок. У легких випадках виконується 1 серія з 10 натискань, у важких — 2-5 серій.

Вправи 2 (мал. 7).

Лежачи на лівому боці, злегка зігнувши ліву ногу. Ліва рука під головою, ліва впирається в кушетку. Тіло трохи нахилене вперед, права нога пряма піднята вгору і злегка відведена назад. Для стимуляції м язів на праву ногу можна повісити вантаж (кілька кілограмів) і піднімати його прямою ногою до появи втоми. Можна вдатися до допомоги близьких: помічник натискає на ногу в районі гомілковостопного суглоба, а пацієнт пручається натискань (до втоми)

І остання порада. Не забувайте про регулярні діагностичні огляди, оскільки можливе передозування. Тому важливо вчасно зупинитися, інакше викривлення може піти в іншу сторону

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України