Авторські статтіЗдоров'я

Пародонтит: що робити, якщо болять і кровоточать ясна?

Спочатку страждають десна, потім більш глибокі тканини навколо зуба. Щоб уникнути пародонтиту, досить дбати про гігієну ротової порожнини: чистити зуби щіткою, ниткою і частіше посміхатися своєму відображенню в дзеркалі!

Дослідження, проведені в Європі Всесвітньою організацією охорони здоров’я, показали, що у 90% дорослих є проблеми з яснами, тобто існує ризик захворювання пародонту. Хочете перевірити, чи не стосується ця проблема і вас?

Встаньте перед дзеркалом, широко посміхніться і уважно подивіться, як виглядають ваші ясна. Якщо вони рожеві, блискучі і складаються у візерунок зі сполучених півкіл, значить, нічого їм не загрожує. Можете гризти тверді горіхи, хрустіти сухариками і жувати жуйку. Якщо ні — читайте далі.

Перші сигнали пародонтиту

Проблеми можуть з’явитися, якщо ви не чистите зуби два рази в день (вранці і ввечері протягом як мінімум трьох хвилин). Тоді на них відкладається зубний наліт і залишки їжі, в яких накопичуються бактерії. Якщо наліт не видаляти або видаляти недостатньо ретельно, він обволікає зуб, який стає все товщі.

Вже через кілька днів наліт може перетворитися в твердий пористий камінь, який не можна зчистити зубного щіткою. Спочатку він осідає у підстави десни, поступово покриваючи всю поверхню зуба, а потім проникає глибше під зрозуміла, що призводить до відкриття шийки зуба, яка повинна бути прикрита десною.

Легко збирається на камені облог — це скупчення бактерій, які викликають запалення ясен. Вони починають кровоточити під час чищення зубів або вживання твердої їжі, наприклад горіхів або хлібців. У світові розвитку запалення ясен стають червоними, болісними і розпухлими.

Ще одна небезпечна ознака — постійний неприємний запах з рота.

Запалення необхідно швидко вилікувати; якщо цього не зробити, ясна припинять прилягати до зубів і навколо них утворюються т. н. кишені. Так розвивається пародонтит. Це захворювання, яке починається із запалення ясен і потім переходити на навколозубні тканини, що відповідають за ті, щоб зуб міцно тримався.

При запущеному пародонтиті зуби розхитуються, що може призвести до їх втрати.

Іноді схильність до пародонтиту передається генетично.

Варто врахувати, що більшість пацієнтів і деякі лікарі називають всі захворювання пародонту, пов’язані з ураженням навколозубних тканин, пародонтоз. Під цим терміном маються на увазі гінгівіти, пародонтити і сам пародонтоз. При цьому найпоширеніше захворювання — пародонтит.

Причини пародонтиту

  • Ліки. Багато препаратів (антидепресанти, засоби від застуди та ін) містять речовини, що знижують слиновиділення, що веде до підвищеного утворення зубного каменю.
  • Куріння. Тютюн знижує імунітет і створює сприятливе середовище для розвитку мікроорганізмів.
  • Харчування. До захворювання ясен може призвести неправильне харчування, зокрема надлишок цукру і недолік кальцію і вітамінів З і Ст.
  • Захворювання. При цукровому діабеті і хронічних захворюваннях внутрішніх органів знижуються захисні сили організму, що може спричинити за собою запалення ясен.
  • Спадковість. Іноді пародонтит розвивається у здорових людей навіть при повноцінному харчуванні й дотриманні правил гігієни. У цьому випадку можна говорити про спадкової схильності до захворювання.

Запобігти пародонтит — чищення зубів

Захворювання пародонту можна запобігти. Чим раніше ви почнете діяти, тим менша небезпека, що вони розвинуться.

  • Чищення зубів вранці і ввечері (в ідеалі — після кожного прийому їжі) — кращий спосіб боротьби з карієсом, а також впевненість, що у вас будуть сильні здорові ясна.
  • Для щоденного догляду за зубами необхідна насамперед правильно підібрана зубна щітка, краще середньої жорсткості з пружною еластичною ручкою.
  • Не слід занадто сильно притискати щітку до зубам і яснам. Досить легко їх масажувати в різних напрямках колоподібними рухами. Так ви будете видаляти забруднення, одночасно притискаючи десни до шийки зубів.
  • Якщо у вас погано виходить, попросіть стоматолога, щоб він показав вам, які правильні рухи.
  • Щітка видаляє більшу частину забруднень, але не може проникнути в простір між зубами. Тому користуйтеся зубного ниткою. Вона дозволяє очистити важкодоступні місця між тісно прилеглими один до одного зубами. Обробляти зуби ниткою потрібно і протягом дня, після їжі, щоб між зубами не застрявали залишки їжі, які є сприятливим середовищем для розвитку бактерій, що викликають не тільки карієс, але і захворювання ясен.
  • Якщо ви не можете цього зробити, після їжі жуйте жувальну гумку без цукру. На думку стоматологів, це також дуже корисно для дотримання гігієни ротової порожнини, оскільки сприяє виділенню слини, яка допомагає видалити залишки їжі і нейтралізує кислоти, що виробляються бактеріями. Але не слід жувати її довше 15-20 хвилин.
  • Якщо зуби у вас широко розставлені, ретельно очистіть їх спеціальної однопучковою зубного щіткою або міжзубним йоржиком. Їх можна купити в аптеці.

Лікувальна паста проти пародонтиту

Правильно підібрана паста допоможе вам у догляді за чутливими яснами, схильними до запалення і пародонтиту. Вона повинна містити фтор (запобігає розвитку карієсу) і інші елементи, необхідні зубам і яснам при загрозі захворювань пародонту. Це головним чином екстракти лікарських трав, які знижують чутливість зубів і мають протизапальну дію.

Хороші результати приносять спеціальні рідини для полоскання рота. Вони запобігають утворенню нальоту і уповільнюють розвиток бактерій. Деякі виробники антибактеріальних рідин для полоскання радять полоскати рот перед чищенням зубів. Вони стверджують, що пом’якшений таким чином наліт легше буде очистити щіткою і пастою.

Але перш ніж почати користуватися рідиною для полоскання рота, проконсультуйтеся зі стоматологом. Справа в тому, що подібні препарати можуть містити спирт, який дійсно змушує десни стискатися. Альо для ясний це не завжди добре.

Іноді більш корисними можуть виявитися приготовані в домашніх умовах полоскання з трав’яниста дерев’яних настоїв, наприклад шавлії (протизапальна дія), арніки (лікує кровоточивість ясен), звіробою (зменшує пухлину). Якщо домашнє лікування не принесе вам полегшення, зверніться за допомогою до стоматолога.

Пародонтит — що робити?

Оскільки головним причиною пародонтиту є зубний камінь, то важливо, щоб ві регулярно видаляли його з зубів. Це може зробити стоматолог з допомогою традиційних або ультразвукових методів. Лікування пародонтиту і пародонтоз займається периодонтолог. Швидше за все він направити вас на рентген, на якому будуть видні не тільки зуби, але і коріння разом з кісткою. На підставі знімка лікар запропонує подалі лікування. Незалежно від причини захворювання сучасна медицина має в своєму розпорядженні засобами для успішного лікування пародонтиту.

Іноді досить просто приймати антибіотики, але якщо запущений пародонтит, проводяться спеціальні хірургічні операції, завдяки яким можна прискорити регенерацію або замінити відповідним препаратом пошкоджені кісткові тканини.

Бережіть зуби!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України