Авторські статтіЗдоров'я

Лікуємо анемію: чим небезпечний дефіцит вітаміну В12

Важка нестача одного вітаміну групи В призводить до небезпечного захворювання, небезпечного серйозними ускладненнями і навіть смертельною небезпекою. Хворіють частіше люди віком.

Лікар-гематолог, кандидат медичних наук Вероніка Орєшкіна:

Перніціозна анемія (по-латині «perniciosa» означає «гибельная, згубна») – це прогресуюче захворювання крові, що виникає у зв’язку з нестачею в організмі вітаміну В12. Хвороба дуже рідко розвивається за відсутності цієї речовини в їжі (що, наприклад, може бути пов’язаність язано з голодуванням і вегетаріанством). Частіше злоякісна (вона ж перніціозна і мегалобластна) анемія виникає із-за порушення засвоєння вітаміну В12.

Ризик зростає з роками

Хворіють зазвичай люди старше 40 років (частіше жінки). Переважна більшість – літні (перніціозна анемія є у 1 з 100 осіб старше 60 років).

Серед факторів ризику виділяються важкий атрофічний гастрит (а також наявність в минулому операції з часткового або повного видалення шлунка). Важливу роль відіграє і сімейна схильність (нерідко хворіють члени однієї сім’ї – і в цьому випадку захворювання найчастіше виникає в більш молодому віці). Встановлена і зв’язок з аутоімунними процесами в організмі (у більшості хворих в сироватці крові виявляють два типи аутоантитіл до особливих клітин шлунка й до внутрішнього шлункового фактора). Часто перніціозна анемія сусідить із захворюваннями щитовидної залози, паразитами в тонкому кишечнику і рак шлунка.

Цікаво

Вперше це захворювання під назвою важке первинне недокрів’я було описано в 1855 році англійським лікарем Аддісоном (його ім’я ця хвороба сьогодні носить офіційно). Довгий час смертельна анемія вважалася невиліковною, бо причини і можливості її зцілення вчені спочатку не здогадувалися. Але у 1929 році вчений У. Кастл відкрив внутрішній шлунковий фактор, через відсутність якого у хворих не може всмоктуватися вітамін В12 і відповідно не може відбуватися нормальне кровотворення. Сам вітамін B12 (ціанокобаламін) був відкритий пізніше, в 1948 р., вченими Ріксом і Смітом.

Малиновий язик і шум у вухах

Оскільки запаси вітаміну В12 в організмі великі, злоякісне недокрів’я розвивається далеко не відразу, а тільки через 3-4 роки після виникнення дефіциту. Найбільше від нестачі В12 страждають кістковий мозок і нервова система. А серед симптомів, як правило, виділяються:

Зовнішні ознаки. Шкіра хворих стає блідою, злегка жовтуватою. Виникають стоматит (виразки на слизовій рота) і глосит, при якому мова набуває темно-червоний або білі-червоний відтінок, сосочки згладжуються і поверхня органу стає «лакованої». В самій мові виникає відчуття печіння.

Анемічний синдром. Характеризується загальною слабкістю, млявістю, трохи підвищеною температурою, запамороченнями, непритомністю, набряками. Пульс часто не прискорений, а артеріальний тиск знижений. Можливі задишка навіть при незначних навантаженнях, шум у вухах і миготіння мушок перед очима. Згодом розвивається серцева недостатність.

Неврологічні порушення. Виникають слабкість м язів, оніміння кінцівок, запаморочення, хода стає нетвердою, погіршується рівновагу. Через ураження спинного та головного мозку зникає чутливість рук і ніг, виникають судоми. Можуть розвиватися імпотенція у чоловіків, порушення сечовипускання, розлад зору.

Зміни психіки. Нервозність, підвищена дратівливість та інші зміни психіки – все, що багато хто з нас списують на вікове погіршення характеру, може бути також наслідком нестачі вітаміну В12.

Явились в місті у проблеми. Характерні нудота, блювання, зниження апетиту і ваги, запори. При гастроскопії виявляються атрофічні зміни слизової шлунка.

Діагноз ставиться за результатами аналізу скарг пацієнта, збору лікарського анамнезу та огляду, так і на підставі даних лабораторних аналізів (крові та сечі). Для уточнення діагнозу проводитися миелограмма (аналіз кісткового мозку).

Укол замість сирої печінки

Спеціальна дієта, яка полягає у вживанні сирої печінки, колися стала першим ліками від згубної анемії. Після вживання цієї страви всі симптоми зникали. Сьогодні захворювання лікують уколами вітаміну В12. Перші 4-6 тижнів його вводять підшкірно 1 раз в день по 200-500 мкг. Потім протягом трьох місяців – раз в тиждень, а потім переходять до інєкцій 2 рази на місяць (або прийому таблеток). Поліпшення стану, як правило, настає після двох місяців. Лікування повинно зберігатися довічно.

Крім введення вітаміну В12 комплексне лікування включає в себе усунення причини захворювання, нормалізацію кровотворення. Зокрема, проводитися лікування захворювань травного тракту (при аутоімунному ураженні шлунка призначають глюкокортикостероїди). Обов’язково призначається збалансований раціон харчування, в якому повинні бути присутніми кисломолочні продукти, яловичина, морепродукти, яйця.

До речі

Багато вітаміну В12 містять яловича печінка і щупальця восьминога. Менше – свиняча і куряча печінка, скумбрія, сардинії. Для засвоєння потрібна фолієва кислота, погіршують засвоєння алкоголь, куріння, прийом деяких антибіотиків і строгі дієти

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України