Авторські статтіЗдоров'я

Лікар-геріатр радить, як прожити довго і без хвороб

Лікаря-геріатр 26-ї поліклініки Кароліна Дубровска розповіла секрети активного довголіття.

Краще менше, але частіше

Оскільки рухова активність з роками зменшується, обмін речовин і окислювально-відновні реакції в тканинах сповільнюються, апетит літнім людям потрібно тримати під контролем. Щоб не набирати вагу, фахівці рекомендують часті, але невеликі за об’єднання об’ємом прийоми їжі: 4-5 разів на день. Перевагу слід віддавати низькокалорійним продуктам. При цьому важливо, щоб раціон був збалансованим і раціональним, організм не відчував дефіциту мікроелементів, мінералів, вітамінів. Фруктів та овочів потрібно їсти більше: вони допомагають роботі кишечника, збереженню його мікрофлори. А вісь сіль і цукор краще звести до мінімуму. Як і всі кондитерські вироби.

М’ясо літнім достатня вживати 2-3 рази на тиждень, переважно яловичину, телятину, козлика забарвлення, птицю. Можна замінити м’ясо рибою (найкориснішою вважається морська): вона містить оптимальне співвідношення кальцію і фосфору, яких в літньому віці бракує. Хороше джерело білка — кисломолочні продукти: ряжанка, кефір, сир, сир.

Хліб рекомендується з борошна грубого помелу. Користь принесуть і висівки, які можна додавати в салати, каші, супи. Для приготування страв літнім краще використовувати рослинні жири. Але і від тварин (у вигляді вершкового масла або сала) фахівці не радять відмовлятися. А ще науково доведено: тривалість життя пов’язана з підтриманням в організмі рівня вітамінів А і Є. Також потрібно регулярно включати в раціон продукти, що містять магній, мідь, марганець.

Рідини після 60 років рекомендують випивати близько 1,5-2 літрів в день.

Бережи серце змолоду

80-82 % всіх вмираючих в Білорусі в працездатному віці — це чоловіки. Їх високу смертність пов’язують з небажанням відвідувати лікарів у разі нездужань і ігноруванням ними тривожних сигналів в самопочутті. До того ж, на думку вчених, чоловіки в цілому більш уразливий генетичний вид.

Головна причина передчасного відходу білорусів з життя — серцево-судинні захворювання.

— На жаль, у наших громадян немає прихильності до лікування та профілактики цієї патології, — зазначає лікар-геріатр 26-ї поліклініки Кароліна Дубровська. — 50 років тому в арсеналі кардіологів було всього 2-3 препарату проти артеріальної гіпертензії (АГ). Сьогодні ж їх сотні. А смертність від хвороб системи кровообігу залишається на тому ж рівні.

На думку геріатрів і кардіологів, більшість людей може без особливих витрат омолодити серце. Для цього слід збільшити фізичну активність, зменшити споживання цукру, відмовитися (за наявності шкідливої звички) від куріння, контролювати холестерин і ПЕКЛО (артеріальний тиск).

Що стосується першої умови омолодження серця, то воно, зрозуміло, зовсім не означає праця до сьомого поту на дачних сотках. Різко змінювати руховий режим і підвищувати фізичну навантаження в принципі не слід. У літньому віці оптимальні прогулянки швидким кроком в такому темпі, щоб не з’єднання являлася задишка. Багато медики підтримують захоплення пенсіонерів скандинавської ходьбою: вона дозволяє витрачати помітно більше калорій, ніж звичайна. А якщо навчитися при цьому правильно дихати, то кращої профілактики багатьох захворювань просто важко уявити. Практично немає протипоказань для дихальної гімнастики, контрастного душу, плавання. Головні умови для вибору навантаження і фізичних зайняти — помірність, послідовність і стабільність.

Звичайно, здоров’я і активні довголіття залежать і від спадковості, і від рівня життя, і від рівня розвитку медицини, але і від самих людей теж. Поки співвітчизники це не дуже розуміють, судячи з того, що близько 70 % літніх білорусів мають по 7-9 хронічних захворювань.

Заплануй гарну старість

Врач-гериатр советует, как прожить долго и без болезней

Здоров’я — одне з головних умов повноцінної старості. Як правило, ті, хто виходить на заслужений відпочинок в хорошій формі, не страждають від самотності, ізольованості, відчуття власної непотрібності. Смороду обов’язково знаходять собі справу по душі. У кожної людини — своє бачення щасливого пенсії. Одні з ентузіазмом «трудяться» бабусями і дідусями і знаходять в цьому справжнє покликання. Інші не мислять себе без роботи. І не можна сказати, що досвід і знання літніх сьогодні не затребувані. Деяких фахівців після досягнення ними пенсійного віку умовляють залишитися в колективі.

Є люди, які з нетерпінням чекають пенсії, заздалегідь плануючи, як вони нарешті поживуть для себе. Багатьом тільки в цей період і вдається реалізувати свої бажання. Хтось захоплюється квітникарством, хтось нарешті знаходить час для занять йогою, хтось з ентузіазмом береться за вивчення іноземної мови або надходить в університет третього віку. Сьогодні в Мінську немає недоліку в клубах та гуртках за інтересами. Фізична, духовна, інтелектуальна активність — відмінна профілактика передчасного старіння. Головне — намагатися не втрачати смаку до життя. І тоді напевно захочеться не тільки дотягнути до пенсії, але і повноцінно жити.

Довідка

  • Згідно з ВООЗ, люди у віці від 18 до 44 років вважаються молодими, від 45 до 59 — середнього віку, від 60 до 74 — літніми, з 75 до 90 років — старими, після 90 років — довгожителями

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України