Авторські статтіДіаспора

Українці виїжджають за кордон як громадяни нашої держави, а повертаються вже іноземцями

Часто українці виїжджають за кордон як громадяни нашої держави. А повертаються вже іноземцями – бо мають подвійне громадянство. Тобто офіційно їх в Україні немає, а насправді вони спокійно живуть удома.

Цього року на українсько-румунському кордоні трапився цікавий випадок. Одразу шестеро людей (п’ятеро чоловіків та жінка) виїхали за межі держави як громадяни України, а назад намагалися повернутися вже громадянами сусідньої Румунії. У прикордонному загоні кажуть, що такі випадки непоодинокі і вони намагаються виявити такі епізоди.

Цього разу прикордонники розповіли, що мешканці області, які виїхали до Румунії з українськими закордонними паспортами, погостювали у сусідів і вирішили повернутися на Буковину, як громадяни іншої країни. Під час здійснення паспортного контролю українці подали паспортні документи громадян Румунії. Як з’ясувалося надалі, вони хотіли на підставі документів вважатися такими, що перебувають за межами України.

Прикордонники пояснили, що під час хвиль мобілізації чимало буковинців, які мають по два паспорти, саме таким чином уникали призову – виїжджали нібито за кордон, а поверталися вже як іноземці. Тобто офіційно їх в Україні увесь цей час не було.

З власних джерел у поліції ми дізналися, що таким способом можуть користуватися люди, які замислили скоїти якесь правопорушення. Адже у них в такому разі буде чудове алібі – їх офіційно в Україні на час скоєння протиправних дій не було.

Водночас у державній міграційній службі нагадують, що згідно зі статтею 2 Закону України «Про громадянство України» у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, у правових відносинах з Україною він залишається лише громадянином України.

Також для тих, хто вирішив змінити громадянство, є певний порядок дій, адже в Україні не передбачено подвійне громадянство.

– Умови виходу особи з громадянства України закріплено у статті 18 Закону України «Про громадянство України». Загальне правило полягає в тому, що громадянин України, який виїхав на постійне проживання за кордон, може вийти з громадянства України за його клопотанням. Особа вважається такою, що виїхала на постійне місце проживання за кордон, якщо в її паспорті для виїзду за кордон є відмітка про такий виїзд, або якщо в її паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року є відмітка про виписку з території України, – повідомив перший заступник начальника управління Державної міграційної служби в Чернівецькій області В. Пислар. – Оформлення виходу з громадянства України здійснюється за заявою особи на ім’я Президента України, яка подається до закордонної дипломатичної установи.

Водночас слід врахувати, що вихід із громадянства України передбачається, якщо особа набула громадянства іншої країни або отримала документ, виданий уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянства, якщо вийде з громадянства України.

Щодо загальної кількості власників подвійного громадянства в нашій області, то такої інформації немає. Є лише припущення, що може йтися про десятки тисяч буковинців.

До речі, нещодавно президент вніс до Верховної Ради законопроект, який має вирішити проблему подвійного громадянства. За законопроектом встановлюється, що особа, яка добровільно набула іноземного громадянства, буде вважатися такою, яка автоматично підпадає під дію вимоги про припинення українського.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України