Авторські статтіЗдоров'я

Як уникнути інсульту?

Постійно зростаючі у всьому світі показники смертності від інфарктів міокарда та інсультів жахають тенденцією до зростання і «омолодження». Якщо такі напади ще 100 років тому вважався хворобою людей похилого віку, то зараз мозкова катастрофа відбувається з 40-літніми, і навіть 30-літніми молодими людьми.

Вчені-медики розробляють комплексні програми профілактики, покликані знизити фактори ризику серцево-судинних катастроф, якими є інфаркт та інсульт.

Причини і наслідки

Інфаркт та інсульт – не самостійні явища, а гостре ускладнення основного захворювання людини. Отже, щоб їх уникнути, треба попереджати і лікувати причинні хвороби.

Основні причини інсультів:

  • Ішемічний – атеросклероз. Формує в артерії атеросклеротичну бляшку, яка звужує просвіт судини і створює умови для формування тромбу. Він і закупорює судину. Клітини ділянки мозку гинуть (некроз).
  • Геморагічний – гіпертонія. Коли артеріальний тиск перевищує 160/95 мм рт. ст., ризик нападу зростає в чотири рази. Якщо тиск перескочило планку 200/115 мм рт. ст. в десять разів. Високий тиск на стінку кровоносної судини рве його, і кров потрапляє у речовину мозку. Під дією крововиливу в мозок здавлюється, виникає набряк, і ділянка мозку гине.

Основна причина інфаркту міокарда:

  • Тромбоз коронарної артерії.

Провісники інсульту

Провісники ішемічного інсульту дають про себе знати приблизно за добу. Починають відбуватися тимчасові порушення мозкового кровообігу, наслідком яких є:

  • Головний біль
  • Відчуття загального дискомфорту
  • Короткочасний розлад свідомості

Ішемія мозку розвивається протягом кількох годин, іноді розтягується на кілька діб. У перший раз вона наздоганяє хворого вранці, відразу після пробудження, або вночі. Симптоми зникають, то з’являються, як би мерехтять. Обличчя блідне, іноді синіє. Порушуються шкірна чутливість, нюх і стереоскопічність зору. Відбувається також порушення впізнавання, як людей, так і предметів, розбудовується мова. На протилежній вогнищу стороні ураження тіла розвивається геміпарез кінцівок.

Провісники геморагічного інсульту зазвичай відсутні. Він наздоганяє хворого раптово, зазвичай вдень, коли фізичні або психічні навантаження максимально великі. Хворого пронизує страшенний головний біль, він втрачає свідомість і падає. Обличчя червоне, на шкірі виступає піт, стрибкоподібно змінюється температура тіла, підвищений артеріальний тиск, дихання утруднене, хрипить.

Вражена геморагічним інсультом людина ні на що не реагує. Розпізнати інсульт у коматозного хворого вдається по симптому «вітрила», коли одна зі щік надувається на видиху, а також через вивернену сопу, майже відсутньому тонусу м язів.

Як уникнути серцево-судинної катастрофи

Поради лікарів, як запобігти інсульт та інфаркт, багато в чому схожі. Загальні рекомендації:

  • Регулярно відвідуйте профільного лікаря. Він буде відслідковувати ваші фактори ризику, по мірі необхідності вносити зміни в перебіг лікування.
  • Обов’язково приймайте прописані ліки у відповідності з дозами, призначеними лікарем. Не вносьте самостійні корективи в призначений курс лікування, завжди радьтеся з лікарем.
  • Змініть спосіб життя:
    • Відмовтеся від нікотину, це дуже важливо. У курців ризик нападу на порядок вище, ніж у некурящих людей.
    • Їжте продукти з низьким вмістом холестерину. Жирна їжа сприяє склерозування судин.
    • Кожен день давайте своєму організму посильне фізичне навантаження. Як мінімум – півгодини ходьби в середньому темпі.
    • Уникайте стресів.

Їжа ставить бар’єр інсульту

Запобігти інсульту допоможуть також речовини, які містяться в звичайних продуктах. Наприклад, магній, який присутній в насінні, горіхах, зелених овочах, морській капусті, чорносливі, цільнозернових продуктах, може знижувати артеріальний тиск, чутливість клітин до інсуліну, нормалізує рівень холестерину. Ці якості магнію зменшують ризик захворювання.

Фахівці відзначають, що по ефективності цільнозерновий хліб аналогічний ліків, і робить сильний профілактичну дію.

У раціоні завжди повинні бути присутніми продукти, багаті пектинами: соки з м якоттю, свіжі овочі, фрукти, ягоди, натуральний мармелад. Разом з хлібом грубого помелу і цільними крупами вони сприяють швидкому виведенню токсинів і попереджають атеросклероз

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України