Авторські статтіЗдоров'я

Як правильно спати при болях у хребті

Дослідники з Університету Стоні Брук у своїй новій науковій роботі стверджують: корисніше всього спати лежачи на боці. Саме в такому положенні найбільш ефективно відбувається очищення мозку від токсинів, стверджують вчені. Це в свою чергу допомагає знизити ризик розвитку хвороб Альцгеймера і Паркінсона, а також ряду інших неврологічних захворювань.

За допомогою динамічної контрастною магнітно-резонансної томографії дослідницька група на чолі з доктором медичних наук Хелен Бенвенист (Helene Benveniste) вивчала головний мозок і складну глимфатичну систему (glymphatic system), яка відіграє найважливішу роль в питанні ефективного видалення токсинів і відходів життєдіяльності з мозку. Результати роботи показали: в положенні на боці процес видалення токсинів протікає найкращим чином.

Доктор Бенвеніст використовувала МРТ протягом декількох років для вивчення глімфатичної системи модельних організмів – гризунів. Метод дозволив ідентифікувати шляху цієї системи, в яких спинномозкова рідина (ліквор) фільтрується через мозок і змішується з міжклітинної рідиною, щоб очистити найважливіший орган від відходів, подібно до того, як це робить глімфатична система з іншими нашими органами.

Саме під час нічного сну лімфатична система працює на повну силу, виводячи такі негативно впливають на мозкову діяльність речовини, як тау-білки і бета-амілоїдм.

В ході експериментів вчені змушували мишей заснути і поміщали їх спати на спину, на живіт або на бік. Колеги групи Бенвеніст з Рочестерського університету використовували флуоресцентну мікроскопію і радіоактивні індикатори, щоб підтвердити дані МРТ і оцінити вплив положення під час сну на висновок амілоїдних речовин з мозку.

Сон на боці був визнаний обома групами вчених самим ефективним, так що дослідники прийшли до висновку, що не тільки якість і тривалість сну впливають на відпочинок і очищення мозку, але і положення під час відпочинку.

«Цікаво, що більшість людей і тварин, навіть у дикій природі, найчастіше віддають перевагу саме цьому положенні, – розповідає Маикен Недергор (Maiken Nedergaard), співробітниця Рочестерського університету, брала участь у дослідженні. – Здається, що ми адаптувалися до такого стану для найкращого видалення метаболічних відходів з нашого мозку».

«Багато видів деменції пов’язані з порушенням сну, у тому числі з труднощами з засипанням і безсонням, — додає дослідниця. — Такі порушення можуть прискорити втрату пам’яті при хворобі Альцгеймера».

Надалі дослідницька група планує провести подібні дослідження за участю людей, щоб остаточно підтвердити свої висновки і дати рекомендації щодо найбільш оптимальних позицій для нічного відпочинку.

ПОЗА, В ЯКІЙ СПАТИ ВКРАЙ НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ:

Дорослій людині не можна спати на животі. Коли ми спимо на животі, жваво повернувши голову наліво або направо кровопостачання в хребетних артеріях порушується і виникає загроза інсульту.

ЯК СПАТИ ПРИ БОЛЮ В ХРЕБТІ (БОЛІ В СПИНІ)

Рекомендації: Дуже зручно спати на боці на прямий нозі, іншу ногу, зігнуту в коліні, покласти на ліжко. При цьому руку, на якій будете спати, покладіть під подушку, а іншу руку можна покласти на тулубі або на ліжко.

Ця поза (дивіться малюнок) підходить більшості людей, які страждають від болів в хребті. Лежати, в такому разі, краще на хворому боці — при цьому міжхребцеві щілини збільшуються, і не так сильно стискаються (дратуються) корінці спинномозкових нервів

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України