Авторські статтіЗдоров'я

Гормони, які заважають схуднути

Всі ми прагнемо схуднути швидко і просто. Але комусь це вдається без праці, а хтось роками пітніє у спортзалі, виснажує себе дієтами, і при цьому вага знижується незначно. Якщо худнуть обоє, чоловік і дружина, чоловіки зазвичай швидше приходять в форму, приводячи в засмучені почуття жінку.

Чому так відбувається, від чого залежить схуднення і набір ваги? Перш за все, головним з причин зайвої ваги є гормони, а точніше, порушення обміну речовин і гормонального балансу організму. Тобто, перша ваша дія в схудненні – це похід до ендокринолога.

У чому причини ожиріння?

Науці відомо дуже багато факторів, що впливають на зайву вагу. Звичайно, до них відносять і малорухомість, і переїдання, і стреси, важливу роль відводять спадковості, але чимале значення відіграють багато гормонів тіла, що відповідають за метаболізм.

Якщо зрозуміти механізми дії цих гормонів, можна істотно зменшити ймовірність розвитку ожиріння у своєму організмі.

Багато хто вважає, що зайва вага виникає із-за того, що з їжею ми отримуємо поживних речовин і енергії більше, ніж в змозі їх засвоїти і витратити, і це вірно. Крім того, багато хто думає, що для позбавлення від зайвого жиру необхідно лише менше їсти і більше витрачати, і тоді ви почнете худнути дуже швидко, — але це вірно лише частково.

Організм – це дбайливий господар, якщо одного разу йому показали, скільки можна їсти, він памятає це назавжди. Якщо ж потім його будуть свідомо обділяти в їжі, він буде всіма правдами і неправдами «заповнювати свої засіки», так як зменшення надходження їжі – це стрес для організму: настали важкі часи, господар заморить його голодом, значить, потрібно робити заначки на чорний день.

Він всіляко намагається повернути собі стан блаженного спокою і достатку (навіть з надлишком) харчування. Тому ви їсте менше, а вага стоїть або навіть збільшується. Цю програму здійснюють гормони, охоронці благополуччя кожної тілесної, в тому числі і жирової клітини.

Гормони починають підвищувати ваш апетит, уповільнюють обмін речовин в організмі, відправляючи жири про запас, що дозволяє їм повернути вагу на колишню точку всупереч вашим зусиллям.

Роль жіночих гормонів

Фігура жінки істотно відрізняється від чоловічої, відбувається це завдяки жіночим гормонам і відкладенню жиру за жіночим типом. В основному, повніють груди, сідниці, ноги і живіт, руки і обличчя в меншій мірі. Природа задумала це для виношування немовляти, вона запасає підшкірний жир, щоб пом’якшувати удари, і витрачати енергію на утворення грудного молока.

Найбільше значення жіночі гормони мають в критичні періоди, коли організм входити у стадію статевого дозрівання, тоді надлишок харчування негайно відкладеться на типово жіночих місцях, завдяки естрогену. Крім того, організм закріпить таку програму набору ваги і типом фігури, і в усі періоди життя жінки буде до нього прагнути.

Найбільший вплив естрогени матимуть вже у віці після сорока, особливо якщо ви любите солодке і жирні, смажене. Тоді відбувається підготовка організму до клімаксу, і він запасає сили у вигляді жирів. Повні жінки легше переносять клімакс своїх худорлявих подруг, тому організм прагне до повноти.

Гормоны, которые мешают похудеть

Які гормони впливають на вагу?

Одним з головних «жирних» гормонів є по праву лептин. Цей гормон реагує на вміст жиру в клітинах, і, якщо обсяг жиру знижується, низький рівень лептину різко підвищує ваш апетит і обмін речовин. Якщо ж жирів у клітинах багато, підвищення концентрації лептину в крові говорити мозку – «вистачить!».

Лептин – відмінний регулятор апетиту у здорових людей, але іноді наш мозок стає глухим, його рецептори забиваються іншими субстанціями, і він не чує підвищення рівня лептину. Тоді формується патологічне ожиріння.

Ще одним гормоном, що грає важливу роль в жировому обміні, є інсулін, що виробляється підшлунковою залозою. За рахунок нього жирок накопичується у всіх місцях. Він пригнічує діяльність ферментів, що розщеплюють жир, допомагає трансформації зайвого цукру в жир і його відкладення в клітинах. При споживанні солодкого рівень інсуліну різко зростає, а отже, активізується трансформація солодощів в зайві кілограми у вас на боках.

Чималу роль в обміні жирів грають тиреоїдні гормони (виробляються щитовидною залозою), вони є активаторами розщеплення жиру. При їх недостатності виникає гіпотиреоз – хвороба, при якій посилюється відкладення жирів, люди сильно і нерівномірно повніють. А вісь при гіпертиреозі, або Базедової хвороби, навпаки, відбувається сильне схуднення.

Сприяють схудненню гормон росту соматотропін, він активує виділення клітинами жирів і їх розщеплення. Ще одним жиропоглинаючим гормоном вважають тестостерон – при його недоборі чоловіки повніють, старіють м язами і втрачають чоловічу силу.

Чому системи дають збій?

У цьому багато в чому винні самі люди: вони випробовують на міцність свої системи обміну, занадто багато вживаючи жирних продуктів, а коли системи регуляції зношуються і відмовляються працювати, виникає лавиноподібна хвороба – ожиріння.

Наприклад, інсулін діє на клітини при активному способі життя, правильному харчуванні і споживання помірної кількості цукру і жирів. Але якщо ви їсте дуже багато, інсуліну не вистачає на рецептори всіх клітин, клітини запливають жирами, тому підшлункова залоза напружується, дає більше інсуліну, в результаті чого накопичуються зайві жири, і виникає особливе захворювання – X-синдром, або метаболічний синдром.

Найбільш небезпечно відкладення жиру при цьому синдромі в області живота – це призводить до порушення в роботі печінки, підвищенню утворення холестерину, що посилює порушення в ліпідному обміні.

Гормоны, которые мешают похудеть

Як же все-таки схуднути?

Людям з проблемами в інсуліновий обміні і лептиновом рівні необхідно худнути дуже повільно, поєднуючи низькокалорійну дієту з помірними (але не виснажливими) навантаженнями. Таким чином ви переконаєте організм, що не варто відкладати про запас жири, так як смороду необхідні вам зараз.

Іншими словами, варто прийняти концепцію: «я тепер завжди буду їсти, і завжди тренуватися», — тоді організм почне повільно, але вірно розлучатися зі своїми жирами. З роками рівень рецепторів до інсуліну зменшується, і рік від року необхідно вчити себе їсти менше.

В цілому, звичайно, гормони істотно впливають на обмін речовин і відкладення жирів, але ваша фігура, в кінцевому підсумку, залежить від вашої поведінки. Якщо ви не будете об’їдатися, нічого буде складувати про запас навіть за допомогою гормонів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України