Авторські статтіТехно

Гігантські родичі ківі виявилися сліпими

Величезні схожі на страусів мадагаскарські птахи сімейства Епіорніс виявилися практично сліпими. Оскільки вони вели нічний спосіб життя, зорові частки їх мозку залишилися нерозвиненими. До такого рішення прийшли вчені Техаського університету після дослідження черепа гігантського птаха.

Епіорнісів називають слоновими птаха, вони досягали 3 метрів у висоту, а вага їх становила до 500 кг. Їх яйця в 150 разів більше курячих в обсязі. Сніданок з такого яйця міг нагодувати кілька сімей.

Раніше вважалося, що епіорніси є родичами і страусів йому і, так само як вони, вели денний спосіб життя. Однак, нещодавні дослідження показали, що епіорніс – найближчий родич безкрилої пташки ківі розміром з курку, яка живе в Австралії. Це відкриття дозволив стверджувати, що епіорніси були нічними птаха, а їх предки, швидше за все, прибутки з “зеленого континенту”.

ДНК для досліджень було виділено з шкаралупи яйця в університеті Мердока в Перті. У музеях і приватних колекціях зберігається близько 40 яєць слонової птиці. Одне з них – експонат музею Буффало, до недавнього часу вважали моделлю, поки дослідники не довели зворотне.

Епіорніси , як і інші нелітаючі птахи, позбавлені кіля. Саме ця кістка дозволила птахам розвинути потужну грудну мускулатуру. Крім того, кіль бере участь у зміні траєкторії польоту. Оскільки Африка і Австралія розділилися до появи безкілевих видів, вчені прийшли до висновку, що нелетаючими слонові птахи стали вже на острові.

До недавнього часу вважалося, що причиною вимирання епіорнісів була людина. Осколки шкаралупи, знайдені археологами в осередка, підтверджують цю версію. Однак, слонові птиці співіснували з людиною протягом тисяч років і вимерли тільки в минулому столітті.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України