Здоров'я

Засмічення мозку: Як деструктивні люди майстерно перекладають відповідальність на вас

Деструктивні люди — носії злоякісного нарцисизму, психопатії та антисоціальних рис — часто демонструють неадекватна поведінка у відносинах, в результаті експлуатуючи, принижуючи і ображаючи своїх партнерів або партнерок, рідних і близьких.

Вони використовують безліч відволікаючих маневрів, покликаних дезінформувати жертву і перекласти на неї відповідальність за все що відбувається. Цими прийомами користуються нарциссические особистості, такі як психопати і соціопати, щоб уникнути відповідальності за свої дії.

Перераховуємо два десятка не надто чистих прийомів, з допомогою яких неадекватні люди принижують інших і затикають їм рот.

Газлайтинг
Газлайтинг — це маніпулятивний прийом, який найпростіше проілюструвати такими типовими фразами: «Не було такого», «Тобі здалося» і «Ти з глузду з’єднання їхала?».

Газлайтинг — мабуть, один із самих підступних прийомів маніпуляції, тому що спрямований на те, щоб спотворити і підірвати ваше почуття реальності; він роз’ясненнями їдає вашу здатність довіряти собі, і в результаті ви починаєте сумніватися у правомірності своїх скарг на образи і погане поводження.

Коли нарцис, соціопат або психопат використовує цю тактику проти вас, ви автоматично стаєте на його бік, щоб залагодити вінік когнітивний дисонанс. У вашій душі борються два непримиренних реакції: або він помиляється, або мої власні почуття. Маніпулятор спробує переконати вас, що перше абсолютно виключено, а останнє — чиста правда, що свідчить про вашої неадекватності.

Щоб успішно протистояти газлайтингу, дуже важливо знайті опору у власній реальності: іноді буває достатня записати відбувається в щоденник, розповісти друзям або поділитися з групою підтримки. Цінність підтримки з боку у тому, що вона може допомогти вам вирватися з спотвореної реальності маніпулятора і подивитися на речі самостійно.

Проекція
Одна вірна ознака деструктивності — це коли людина хронічно не бажає бачіті свої власні недоліки і використовує все, що в його силах, щоб уникнути відповідальності за них. Це називається проекцією.

Проекція являє собою захисний механізм, що використовується для витіснення відповідальності за свої негативні риси характеру та поведінку шляхом приписування їх іншому. Таким чином маніпулятор ухиляється від визнання своєї провини і відповідальності за наслідки.

Хоча всі ми в тій чи іншій мірі вдаємося до проекції, клінічний спеціаліст з нарциссическому розладу д-р Мартінес-Леві зазначає, що у нарцисів проекції часто стають формою психологічного насильства.

Замість того, щоб визнати власні недоліки, вади і проступки,нарциси і соціопати воліють звалювати свої власні вади на своїх нічого не підозрюють жертв, причому самим неприємним і жорстоким чином.

Замість того, щоб визнати, що їм не завадило б зайнятися собою, вони считают за краще вселяти почуття сорому своїм жертвам, перекладаючи на них відповідальність за свою поведінку. Таким чином нарцис змушує інших відчувати тій гіркій сором, який відчуває по відношенню до самого собі.

Наприклад, патологічний брехун може звинуватити свою партнерку у брехні; потребує дружина може назвати свого чоловіка «чіпкою» в спробі виставити залежним саме його; поганий працівник може назвати начальника неефективним, щоб уникнути правдивої розмови про власної продуктивності.

Самозакохані садисти обожнюють грати в «перекладання провини». Цілі гри: вони виграють, ви програєте, підсумок — ві або весь світ в цілому винні у всьому, що трапилося з ними. Таким чином, вам доводитися няньчити їх крихке його, а у відповідь вас штовхають в море невпевненості і самокритики. Класно придумано, так?

Рішення? Не «проецируйте» власне почуття жалю або співчуття на деструктивного людини і не приймайте його отруйних проекцій на собі. Як пише фахівець з маніпуляцій д-р Джордж Саймон у своїй книзі «В овечій шкурі» (2010), проектування власної сумлінності і системи цінностей на інших може заохотити подальшу експлуатацію.

Нарциси на крайньому кінці спектру, як правило, абсолютно не заінтересовані у самоаналізі та перервах. Важливо якомога швидше розірвати всякі стосунки і зв’язки з деструктивними людьми, щоб спертися на власну реальність і почати цінувати себе. Ви не пов’язані зобов’язаннями жити в клоаці чужих дисфункцій.

Пекельно безглузді розмови
Якщо ви сподіваєтеся на вдумливе спілкування з деструктивною особистістю, вас чекає розчарування: замість уважного співрозмовника ви отримаєте епічний засмічення мозку.

Нарциси і соціопати використовують потік свідомості, розмови по колу, перехід на особистості, проекцію і газлайтинг, щоб збити вас з пантелику і заплутати, варто вам тільки в чомусь не погодитися або заперечити їх.

Це робиться для того, щоб дискредитувати, відвернути і засмутити вас, відвести в сторону від головної тими і змусити відчувати почуття провини за те, що ви — жива людина з реальними думками і почуттями, які сміють відрізнятися від їх власних. В їх очах вся проблема — у вашому існуванні.

Досить десяти хвилин спору з нарцисом — і ви вже ворожіть, як взагалі в це вплуталися. Ви всього лише висловили незгоду з його безглуздим твердженням, ніби небо червоне, а тепер все ваше дитинство, сім’я, друзі, кар’єра єра і спосіб життя змішані з брудом. Це тому, що ваше незгоду суперечить його помилковому переконання, ніби він всесильний і всезнаючий, що призводить до так званої нарцисичної травми.

Пам ” ятайте: деструктивні люди сперечаються не з вами, вони, по суті, сперечаються самі з собою, ві — лише співучасник довгого, виснажливого монологу. Вони обожнюють драматизм і живуть заради нього. Намагаючись підібрати аргумент, спростовує їх безглузді твердження, ві лише підкидаєте дрова у вогонь.

Не годуйте нарцисів — краще скорміть собі розуміння того, що проблема не в вас, а в їх образливому поведінці. Припиніть спілкування, як тільки відчуєте перші ознаки нарцисизму, і витратьте цей час на що-небудь приємне.

Узагальнення і голослівні твердження
Нарциси не завжди можуть похвалитися видатним інтелектом — багато з нихвообще не звикли думати. Замість того, щоб витрачати час і розбиратися в різних точках зору, вони роблять узагальнення на підставі будь-яких ваших слів, ігноруючи нюанси вашої аргументації і ваші спроби взяти під увагу різні думки.

А ще простіше навісити на вас якийсь ярлик — це автоматично перекреслює цінність будь-якого вашого заяви.

У більш широких масштабах узагальнення і голослівні твердження часто застосовуються для знецінення явищ, які не вписуються в безпідставні суспільні забобони, схеми і стереотипи; вони також використовуються для підтримки статус-кво.

Таким чином який-небудь один аспект проблеми роздувається настільки, що серйозна розмова стає неможливим. Наприклад, коли популярних особистостей звинувачують у зґвалтуванні, багато хто тут же приймаються кричати про те, що подібні звинувачення іноді виявляються помилковими.

І, хоча помилкові звинувачення дійсно бувають, все ж вони досить рідкісні, а в даному випадку дії однієї людини приписуються більшості, тоді як конкретно звинувачення ігнорується.

Такі повсякденні прояви микроагрессии типові для деструктивних відносин. Наприклад, ви говорите нарцису, що його поведінка неприйнятна, а у відповідь він тут же робить голослівне твердження про вашу надчутливості або узагальнення типу: «Ти вічно всім незадоволена» або «Тобі взагалі нічого не влаштовує», замість того, щоб звернути увагу на реально проблему.

Так, можливо, ви іноді проявляєте надчутливість — але не менш імовірно, що ваш кривдник проявляє нечутливість і черствість більшу частину годині.

Не відступайте від правди і намагайтеся протистояти необгрунтованих узагальнень, адже це лише форма абсолютно нелогічного чорно-білого мислення. За деструктивними людьми, що кидаються голослівними узагальненнями, не варто все багатство людського досвіду — лише їх власний обмежений досвід укупі з роздутим почуттям власної гідності.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України