Авторські статтіЗдоров'я

Чому з’являються синці на тілі без причини

При зустрічі ми завжди звертаємо увагу на зовнішність людини, а тому можна без перебільшення сказати, що стан шкіри – наша візитна картка. І просто жахливо, якщо на тілі звідки ні візьмися з’єднання є синці, дуже нагадують наслідки травм. Виглядають вони зовсім неестетично, але що ще важливіше, людини, що піклується про власне здоров’я, не може не схвилювати причина їх появи.

Чому з’являються є синці на тілі без причини? У даній статті спробуємо розібратися в природі походження таких гематом і розповімо про те, як впоратися з цим неприємним явищем.

Механізм появи гематом

Кожна людина хоча б раз у житті стикався з появою синців. Досить боляче вдаритися об твердий предмет і тут же шкіра на місці ураження червоніє, а трохи пізніше стає синьо-фіолетового. Доторкаючись до такого синяка можна відчути болючість.

Поява синяви під шкірою після болючого удару пов’язано з внутрішньою кровотечею. В результаті травми м’яких тканин під шкірою пошкодилися дрібні судини, і кров з них потрапила в м які тканини, утворивши ту саму гематому. Гемоглобін, що міститься у складі крові, обумовлює відтінок синця, має спочатку багряно-червоний колір. Поступово, після закінчення деякого часу синяк починає змінювати своє забарвлення, стаючи багряного, бузкових, жовто-зеленого кольору. Фарбують гематому продукти руйнування гемоглобіну – це білівердин (жовчний пігмент зеленого відтінку) та білірубін (жовто-червоний пігмент жовчі). Вважається, що чим нижче розташування синці на тілі людини, тим вище тиск всередині судин, відповідно, більш тривалий годину буде гоїтися гематома.

Однак це цілком природний і знайомий кожному процес, який через кілька днів розчиняється без сліду. А як же бути з синцями, які з’являються без травм, приміром, вночі під час сну. Лікарі кажуть, що такі явища пов’язані з патологічними змінами в організмі і можуть сигналізувати про серйозні захворювання.

Причини виникнення гематом

Насамперед, не поспішайте панікувати. Якщо у вас з’єднання явився один синяк, нехай навіть значний, це ще не привід для занепокоєння. Можливо, у вас була незначна травма, яку ви просто не помітили. Турбуватися варто лише тоді, коли такі гематоми з’єднання є систематично. З питанням про причини їх появи слід звернути до гематолога, а при відсутності вузькоспрямованого спеціаліста, до дільничного терапевта.

1. Геморагічний васкуліт

Це важке захворювання, при якому стінки кровоносних судин запалюються, стають ламкими, і з плином часу починають руйнуватися. Причина цього патологічного явища криється в імунній системі, яка сприймає клітини судин як «чужинців» і виробляє антитіла проти них, поступово руйнують судинні стінки. У цих випадках у тілі хворого нерідко спостерігаються крововиливи в м які тканини, які видно неозброєним оком.

Причини захворювання можуть бути різними, наприклад, інфекційне ураження, розвиток аутоімунного процесу в організмі або навіть тривалий прийом антибіотиків. Але незалежно від причини, яка викликала його, васкуліт вражає судини життєво важливих органів – серця, мозку, нирок або печінки. Синці в цьому випадку можуть виникати практично скрізь – на животі, спині або кінцівках.

Запідозрити з’єднання є в гематомах васкуліт можна хоча б тому, що пігментація при ньому, як правило, вогнищева, з безліччю дрібних гематом. Причому на руках висипань, зазвичай, більше, ніж на ногах. А ще при васкуліті сильно набрякають нижні кінцівки, а сам хворий починає відчувати слабкість і спостерігає помірно підвищену температуру.

Васкуліт – досить серйозне захворювання, що вимагає кваліфікованого лікування, іноді протягом усього життя. Для боротьби з недугою лікарі призначають хворов прийом протіволепрозних препаратів (Сульфасалазин), очищення крові за допомогою плазмаферезу, а також прийом глюкокортикостероїдів.

2. Тромбоцитопатия і тромбоцитопенія

Існують і інші захворювання, здатні провокувати появу синців на тілі. У медицині їх називають патологіями тромбоцитів.

Тромбоцитопатия. Тромбоцитопатией називають вроджене або набуте порушення гемостазу, яке розвивається внаслідок неповноцінності тромбоцитів, притому, що їх кількість відповідає нормі. У такому стані у людини можуть розвиватися сильні кровотечі при найменших травмах, ушкодженнях шкіри та слизових оболонок. Періодично з’єднання є гематоми під шкірою свідчать про внутрішніх крововиливах, які можуть ставити під загрозу життя людини.

Благо, сучасна медицина навчилася підтримувати здоров’я пацієнтів з таким невиліковним захворювання. Хворим тромбоцитопатией протягом усього життя доводитися приймати кровоспинні (гемостатичні) засоби.

Тромбоцитопенія. Існує і менш тяжкий стан під назвою тромбоцитопенія. При цьому захворюванні в крові різко падає кількість тромбоцитів, внаслідок слабкого утворення таких кров’яних тілець або стрімкого їх розпаду. У людини з таким захворювання спостерігаються часті носові кровотечі, нерідко кров слизові оболонки, а під шкірою можуть з’ являтися значні гематоми.

Пацієнтам з тромбацитопенией для нормалізації стану крові доводитися тривалий час приймати стероїдні гормони. Але якщо і це лікування не допоможе, фахівці вирішуються на видалення селезінки. Як показує практика, в 80% випадків резекція цього органу дозволяє домогтися позитивної динаміки в лікуванні недуги.

3. Дефіцит факторів згортання крові

Сучасній медицині відомо більше 10 факторів згортання крові, які беруть участь у зупинці кровотечі нарівні з тромбоцитами. У разі збою В їх роботі у людини може розвинутися патологічне стан, пов’язане з порушенням згортання крові і частими кровотечами. Найбільш відомим таким захворювання є гемофілія.

Що характерно, такі порушення факторів згортання крові практично ніяк не виявляють себе. Виявити неполадки в організмі можна тільки по кровотеч, які довго не зупиняються, а також за гематом, які без видимих причин з’єднання є на тілі хворого. Але навіть при наявності характерних симптомів поставити точній діагноз пацієнтові досить складно, так як для підтвердження порушення певного фактора потрібна складна і дорога діагностика.

І навіть виявивши недуги, слід розуміти, що повністю вилікувати його не представляється можливим. Все, чим може допомогти сучасна медицина, підтримання нормального стану пацієнта за допомогою переливання крові, прийому кровоспинних засобів і спеціальної дієти.

4. Патології сполучної тканини

Сюди входити відразу кілька хвороб, при яких порушується вироблення колагену – ключового білка, необхідного для формування і зміцнення судинних стінок. У список даних патологій можна включити: недосконалий остеогенез, еластичну псевдоксантому і деякі інші хвороби.

Патології сполучної тканини нерідко проявляють себе в ранньому віці. Крім гематом у хворого можуть бути дефекти розвитку кісткової системи, наприклад, надмірно довгі кінцівки.

Повністю вилікувати такі вроджені вади, на жаль, неможливо. Все що може зробити медицина – підтримувати стан пацієнтів, максимально знижуючи вираженість важких симптомів аномалії. У цьому плані для боротьби з що з’являються є на тілі гематомами може призначатися прийом засобів, що поліпшують кровотік. У будь-якому випадку кровоточивість при даних захворюваннях не представляє загрози для життя пацієнта, а тому поява синців стає лише одним із способів виявлення хвороби.

5. Пурпура, викликана тривалим прийомом стероїдів

У деяких випадках поява гематом на тілі не представляє серйозної загрози для організму, а є побічним ефектом прийому лікарських засобів. Наприклад, появу підшкірних синців може виявитися пурпурою, тобто медичним симптомом, який пов’язаний з тривалим прийомом глюкокортикостероїдів, наприклад, при деяких аутоімунних захворюваннях.

Якщо вся справа в побічний ефект прийому медикаментів, за власне здоров’я можна не хвилюватися. Як правило, після закінчення лікування недуги іди ж при зниженні прізначеної дозування цей страшний симптом безслідно зникає.

6. Прийом медикаментів

Іноді синці з’єднання являються при тривалому прийомі антидепресантів, анальгетиків, протиастматичних або протизапальних препаратів. При нападах болю частіше синці з’єднання є на обличчі. Щоб убезпечити себе від появи синців на обличчі, животі, руках, ногах та інших частинах тіла, необхідно уникати надмірних фізичних навантажень і сильного переохолодження.

7. Недолік вітаміну Р

Дефіцит вітаміну P призводить до порушення вироблення колагену, судинні стінки стоншуються, збільшується їх ламкість і проникність, що призводити до частого виникнення синців. Крім появи гематом відчувається дратівливість, розлад роботи шлунку і кишечника (печія, пронос, метеоризм), збільшується чутливість шкірного покриву – на сонячні промені, косметику і побутову хімію.

Багате джерело вітаміну P – свіжозаварений зелений чай, в добу достатня двох чашок. Поповнити нестачу денної норми вітаміну також допоможуть 3 зубчики часнику, пару яблук або 150 г гарбуза.

8. Нестача вітаміну З

При нестачі в організмі вітаміну С збільшується ламкість судин, в результаті часто турбують невеликі гематоми (синці) в області гомілок, стегон або біцепсів. До додаткових симптомів нестачі вітаміну С можна віднести часті застуди, систематичну втома, сонливість і апатію, випадання і ламкості волосся, лущення шкіри. Одночасна нестача вітамінів C і P призводить до нестачі кальцію в крові.

Цинга. Це захворювання характеризується гострим недоліком вітаміну C в організмі. Дефіцит такого важливого вітаміну призводить до важкої порушення обмінних процесів, і перш за все, порушує синтез колагену, який відповідає за зміцнення судинних стінок і сполучних тканин. Не дивно, що цинга починається саме з гематом на тілі, які з розвитком недуги стають все більшими.

Щоб зрозуміти, що причина синців криється у розвитку цинги, досить поглянути на інші характерні симптоми цього захворювання, а саме на:

  • кровоточивість і рихлість ясен;
  • розхитування, а потім і випадання зубів;
  • розвиток анемії;
  • сильні м язові болі з-за масових синців.

Варто зауважити, що боротися з цингу досить просто. Потрібно лише повернути в раціон хворого аскорбінову кислоту, і його стан поступово прийде в норму. В цьому плані пацієнту призначають дієту, з вживанням шипшини та обліпихи, глоду і червоного солодкого перцю, брюссельської капусти, броколі, чорної смородини, полуниці, петрушки і кропу, ківі, апельсинів та інших цитрусових фруктів, лікар може призначити курс спеціальних лікарських препаратів, що сприяють максимальному збагачення організму вітаміном C. Важливо лише пам ” ятати, що в занедбаному стані захворювання представляє серйозну загрозу для життя з-за масового крововиливи.

Коли дефіцит обох вітамінів буде заповненості, зміцнюються судини, стабілізується артеріальний тиск, знижується проникність капілярів, а включення в раціон харчування гречаної крупи, сливи, вишні і червоного перцю дасть можливість незабаром і зовсім забути про проблему.

9. Недолік вітаміну К

При нестачі цього вітаміну погіршується згортання крові, і при мінімальному розриві стінки судини виникає синяк. Крім синців турбують часті кровотечі з носа, при невеличкій подряпині або порізі дах довго не зупиняється, і погано гоїться рана, десна пухкі і кровоточать.

Добова норму вітаміну можна отримати, з’єднання ївши 2 банана або 2 яйця, жменю горіхів, 150-170 г жирної риби або пару столових ложок лляної олії.

10. Хвороба Рандю-Ослера

Це рідкісне вроджене захворювання, при якому судини хворого не мають зовнішніх і м язових оболонок. З цієї причини кровоносні судини з часом розширюються, утворюючи під шкірою дрібні кров’ю яні плями. Не дивно, що головним ознакою такої патології стають судинні зірочки і гематоми, які з’єднання є на різних частинах тіла (більшість кров’ю дерев’яних точок локалізується в області обличчя, живота і шиї).

Характерною особливістю захворювання є тією факт, що в разі фізичної напруги кількість дрібних гематом тут же збільшується і виникає ризик кровотечі. Крім того, у таких хворих постійно спостерігаються кровотечі з носа.

Повністю вилікуватися від хвороби Рандю-Ослера не представляється можливим. Лікування недуги спрямоване на зниження тяжких симптомів хвороби, за допомогою препаратів, що зупиняють кровотечу, загоюють шкіру і розсмоктуючих гематоми. Тім не менше, дотримуючись порад лікаря і регулярно приймаючи призначені медикаменти, можна прожити повноцінне життя, уникнувши важких кровотеч, що загрожують здоров’ю.

11. Варикозне розширення вен

При варикозному розширенні вен часто виникають дрібні і темні синці. Наявність синців на ногах і повна відсутність гематом на інших частинах тіла красномовно говорити про застійних процесах і початкової стадії розвитку варикозного розширення вен. Крім цього відзначається поява судинних зірочок, випинання вен на нижніх кінцівках, турбують судоми. Ноги набрякають, виникають болі при ходьбі. При цьому захворюванні порушується відтік венозної крові, судини переповнюються і можливий надрив стінки судини, що приводити до появи невеликий гематоми.

При наявності проблем з венами потрібно звернути до флеболога. Лікар поставити точній діагноз і оцінить величину проблеми, призначивши УЗД судин або доплерографію, а також аналіз на згортання крові.

12. Інфекційні захворювання та онкологія

У деяких випадках синці з’єднання є на тілі без причин після недавно перенесеного інфекційного захворювання. Точну причину утворення гематом на тілі виявити кваліфікований лікар, провівши ретельне обстеження; лікування цієї недуги строго індивідуальна.

І ще: ніколи не слід ігнорувати, на перший погляд, безпричинне явище, так як воно може свідчити і про наявність онкологічного захворювання. При ракових захворюваннях зменшується кількість тромбоцитів у крові, що призводить до порушення згортання крові. В результаті майже щодня можуть з’являтися великі синці з розмитими межами. Все це виникає на тлі необґрунтованого зниження ваги, збільшення лімфатичних вузлів, збліднення шкірних покривів, виразки слизової оболонки рота (стоматит) або частих носових кровотеч. При таких симптомах необхідно звернути до лікаря, не відкладаючи візит в довгий ящик.

13. Гормональний збій

Під час прийому протизаплідних засобів або при клімаксі змінюється гормональний фон в організмі жінки – знижується рівень естрогену. Це веде до зменшення у язкості крові і виникнення великих, світлих гематом. Вони швидко зникають, приблизно за 3-5 днів. До супутніх симптомів можна віднести погіршення пам’яті, зниження концентрації уваги, порушення сну і запаморочення.

Рекомендується зробити гормонограмму. При легкому нестачі естрогенів досить включити в раціон продукти, що містять фітоестрагени – 150 г сої або бобових (квасоля, горох або квасоля), жменю горіхів або насіння льону. При значній нестачі гормонів необхідні відповідні препарати для вирівнювання гормонального балансу.

14. Інші причини

Крім того, синці на тілі можуть з’явитися при гіпертонії, ревматизмі, хронічному тонзиліті, ниркових хворобах. Слід здати аналіз для визначення рівня тромбоцитів і згортання крові.

Можна з упевненістю сказати, що синці на тілі ніколи не з’єднання є без причини. Правда, іноді вони виникають не внаслідок ударів, а з дуже серйозних приводів, з якими повинні розбиратися кваліфіковані лікарі. Саме тому уважно ставтеся до будь-яких змін на тілі і не соромтеся звертатися до лікарів, запідозривши недобре. Пам ” ятайте, своєчасне виявлення і правильне лікування захворювання нерідко стають ключовими чинниками у боротьбі за здоров’я та життя.

Бережіть себе!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України