Авторські статтіПодорожі

Центральна Америка у фотографіях – від Коста-Ріки до Гватемали

Ганна не просто побувала в Центральній Америці, а поїхала туди на 4 місяці! Та ще й з маленькою дитиною! Втім, це ніяк не завадило відкрити для себе 7 цікавих країн, про яких ви дізнаєтеся в цій статті.

Для багатьох Центральна Америка – це край географії і глуха світова провінція. Туди за золотом ніхто не їде, та й багатства там ніякого немає. Ці країни належать до числа найбідніших країн світу. Регіон стрясали нескінченні громадянські війни та військові перевороти. Навіть зараз, в період мирного затишшя, країни Центральної Америки туристи навідуються рідко. Небезпечно, брудно, нецікаво – чуємо ми від наших співвітчизників. Чи це Так? І так, і ні. Небезпека може підстерігати вас і в Барселоні, а поняття чистоти у всіх суб’єктивне.

Але якщо ви хочете побачити загублені в джунглях руїни міст майя; діючі вулкани і білі піщані пляжі узбережжя Карибського моря; архітектурні перлини колоніальної архітектури Гватемали і Нікарагуа; річки і озера, моря й ліси – тоді вам варто сюди приїхати, так як це шалено цікаво.

Запрошую вас відправитися в подорож з нашою сім’ї єю по Центральній Америці, де ми провели 4 місяці. Зробимо якийсь порівняльний рейтинг і дамо загальні уявлення про цих краях.

Центральна Америка – регіон, розташований між Північною і Південною Америками. На цьому невеликому клаптику землі знаходиться аж сім країн: Гватемала, Беліз, Сальвадор, Гондурас, Нікарагуа, Коста-Рика, Панама. Шість з них є латиноамериканськими, виняток становить Беліз – колишня британська колонія. Населення регіону складають корінні жителі: індіанці (нащадки цивілізації майя), а також іспанці, заселили Центральну Америку в часи колонізації, і африканці, які залишилися тут з часів рабовласництва. Основна мова регіону – іспанська. Але давайте про все по порядку.

Ми склали свій список країн у порядку убування, від найкращої до найгіршої. Це суб’єктивна думка нашої родини, яка побачила Центральну Америку саме ось так.

Коста-Ріка

Одна з найменших держав в Центральній Америці, але однозначний фаворит. Розташована в самій вузькій частині Панамського перешийка. Коста-Ріку можна вважати однією з найкрасивіших країн регіону: гірські ланцюги, смарагдові вулканічні озера, «хмарні» вологі ліси, водоспади, сріблясті піски пляжів, національні парки і заповідники, що займають чверть території країни.

Держава Коста-Ріка, на відміну від сусідніх центральноамериканських країн, є благополучною і мирною державою. У країни немає воєнізованої армії, її розпустили в 1949 році, а безпеку країни забезпечує цивільна гвардія кількістю близько 10 тис. осіб. Це позитивно впливає на те, що країна крок за кроком перетворюється в одну з найбільш перспективних країн у всій західній півкулі в плані міжнародного туризму. Це місце особливо привабливо для американських пенсіонерів. Що ж, це можна зрозуміти, адже Коста-Ріка знаходиться в міжнародному Топі щастя. І тут немає нічого дивного. Мешканці Коста-Ріки вважаються одними з найщасливіших людей на Землі. Міжнародний індекс щастя використовують багато критеріїв для визначення щастя, в тому числі і тривалість життя, благополуччя та екологію, визначаючи тим самим загальний рівень щастя. Люди тут доброзичливі, неспішний ритм життя, повітря чисте, а небо блакитне. У Коста-Ріці часто вітаються і прощаються, кажучи «Pura Vida». Але вираз Pura Vida, перекладається як «чисте життя», і це більше, ніж просто оборот мови для коста-риканцев, – це стан душі. Я б сказала, що це ціла філософія даної країни.

І звичайно не вірте людям, які розповідають, що Коста-Ріка занадто полірована і штучна, завдяки вливанням інвесторів-американців. Вона чудесним чином поєднує первозданність і комфорт, за яку безумовно треба платити. Коста-Ріка – найдорожча країна серед всієї Центральної Америки. Але така красуня заслуговує цього. Ну, ви зрозуміли: тут ми залишили частинку себе і за вухан закохалися в цю країну, народ і культуру.

Панама

Панама дала своє ім’я перешийку, що з’єднує материки Північної та Південної Америки. До складу Республіки також входити понад півтори тисячі островів. Панама полонить туристів своєю багатогранністю: порівняно невелика за площею, вона вміщує 11 національних парків, 5 індіанських резервацій, 2 гірські ланцюги і безкраї пляжі Атлантичного і Тихого океану. Адже де б ви не зупинилися — океанське узбережжя завжди поруч!

Панама нас вразила своїм контрастом: неймовірна незаймана природа (особливо острівна її частина) і хмарочоси з нетрями. Побували на “райських островах” під назвою Бокас дель Торо. На островах створені прекрасні умови для серфінгу, глибоководних занурень, дайвінгу, човнових екскурсій. Після побаченого, не побоюся сказати, що Бокас дель Торо – це унікальний скарб Панами, незаймано чистий архіпелаг, до складу якого входять 9 великих островів, 52 маленьких острова і більше 200 крихітних острівців, практично рифів. Напевно, мало на землі залишилося місць настільки унікальні, як це.

Тут все досить цивілізовано, але з мінусів відзначу: дорожнеча і якийсь пофігізм у місцевого населення. За цінами трішки нижче, ніж у Коста-Ріці, але і це не рятує ситуацію. А з приводу людей, ми тут придбали чудові знайомства, але і часто переслідувало відчуття якогось байдужості місцевих до всього.

Нікарагуа

Найбільша країна в Центральній Америці. Це місце, облюбоване поціновувачами екотуризму: підйоми до чинним і згаслим вулканів, подорожі по джунглях і до мальовничих лагунам. Тут знаходиться одне з природних чудес планети – озеро Нікарагуа, над яким здіймається острів Ометепе, утворений двома вулканами ідеальної конічної форми: Консепсьйон і Мадерас.

Насправді, виходячи з побаченого, Нікарагуа – перлина, яка полірується, видозмінюється і стає все привабливішим і популярнішим серед туристів-мандрівників. Тут вам і колоніальні міста: Леон і Гранада. Потрапивши сюди, починаєш перейматися атмосферністю, де будинки розфарбовані в блакитні, рожеві і зелені кольори. Їздять низькі кінних возів з натертої бруківці. В центрі міста будинки виглядають так само велично, як в часи іспанських завоювань: анфілади колон, патіо.

Якщо ви захочете побувати на березі Тихого океану, тоді вам однозначно в Popoyo – місце для серфінгу та йоги. Тут особлива атмосфера: безтурботна і вільна молодь без планів на завтра, просто ТУТ і ЗАРАЗ. Так, океан – це стихія далеко не завжди для відпочинку з дитиною, але тут як подивитися: пісок, величезний пляж, атмосфера спокою і доброти. А які заходь!

Майте на увазі, що охочих побачити цю первозданну красу стає все більше і більше. Тому поспішайте, так як в Нікарагуа однозначно є що робити з дітьми і без. Одним словом, це місце заслуговує вашої уваги.

Гватемала

Сама колоритна країна з усієї Центральної Америки, де дбайливо зберігають свої звичаї і традиції. Основну частину місцевого населення становлять індіанці і одягнені вони в національні костюми. Головним цінністю в житті є сім’я і рідні, а на все інше йде набагато менше уваги, емоцій і сил.

До іноземних туристів місцеві жителі ставляться дуже стримано і з часткою цікавості. Ми зустрічали і агресію, але це більше виняток з правил. Гватемала – потужний центр сільськогосподарського виробництва (ціни на фрукти та овочі тут найнижчі з усієї Центральної Америки). Тут гастрономічний рай: фрукти, овочі, спеції, горіхи і багато іншого, назви якого нам не відомо. З перекусами також немає проблем: достаток їжі від фаст-фуду до повноцінної курочки з рисом та салатом. В цілому, навіть чимось нагадує Азію.

Тут кожен зможе знайте свій: побачити Атлантичне та Тихоокеанське узбережжя; оцінити фантастичні вулканічні ландшафти (в Гватемалі 33 вулкана, з них 4-діючих) та озеро Атітлан в оточенні трьох вулканів, одне з найглибших і красивих в світі на висоті 1500м над рівнем моря; поціновувачів старовини тут чекають археологічні скарби цивілізації майя з колоніальною архітектурою.

Місто Antigua занесений до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Таке собі “біле гетто” і “гринголэнд” (американці, канадці, трохи французів, німців, шведів, швейцарців і навіть групи японців з гідом). Тут ми вперше за весь час нашої подорожі по Центральній Америці зустріли таке величезне скупчення білих туристів. Тут витає дух вольності, а напівзруйновані землетрусом пам’ять пам’ятники в стилі бароко перетворюють місто в музей колоніальної іспанської архітектури.

Місто Кетцальтенанго (Quetzaltenango) – шматочок Європи, розташований на висоті 2333 метри над рівнем моря і приваблює до себе мандрівників красивою архітектурою, фабриками тканини і можливістю здійснити сходження на вулкан.

Суб’єкта єктивно: Гватемала – шалено колоритна! Чого тільки варті поїздкі на автобусах: прискорюється пульс і серцебиття, що далеко не завжди комфортно і затишно. Альо в будь-якому випадку, це цікавий і цікавий досвід.

Сальвадор

Сама густонаселена країна в Центральній Америці: на 21 тис. кв. км припадає близько 6 млн населення. За розмірами не більше Львівської області. На відміну від сусідів, туристична галузь в Сальвадорі розвинена слабо: після кровопролитної громадянської війни наприкінці 20 сторіччя і великого землетрусу початку двохтисячних економіка країни та інфраструктура відроджуються дуже повільно. Сальвадор нерідко називають країною озер і вулканів – основну його частину становить вулканічне нагір’я серед двох ланцюгів вулканів, з яких одна – діюча.

Сальвадор є ятався нам, як душевна, колоритна і безпечна країна. Тут ми зустріли дивовижних людей, погуляли по місту Санта Ана, подивувавшись на зразки колоніальної архітектури і погулявши в місцевих парках. Особливо є яталися при вході в парк вказівні таблички про те, що з холодною зброєю вхід заборонено.

Гондурас

На думку вчених, тут знаходиться найяскравіший доказ існування цивілізації майя – стародавнє місто Копан. Якщо ви хочете повернутися на багато століть тому, побродити серед джунглів і вразити наскальними малюнками, вигадуючи теорії про те, як все це було створен без спеціальної техніки, тоді ви повинні це побачити. Копан він такий – вражає уяву і змушує памятати його надовго. Повірте, ви не мріяли про Гондурас (а хто про нього мріє?) лише з однієї простої причини – ви не знали про існування міста Копан. Руїни стародавнього міста майя були виявлені лише в середині 19 століття, після чого в ці місця стали з’єднання їжджатися дослідники і археологи. У підсумку було виявлено стародавнє місто з пірамідами, статуями, храмами, платформами і стадіоном.

Гондурас – досить несприятлива і досить кримінальна країна, але якщо ви подорожуєте по центрально-американського регіону, то місто Копан однозначно заслуговують вашої пильної уваги.

Це досить туристичне місце на заході Гондурасу в безпосередній близькості до кордону з Гватемалою. І немає тут жодних правил: ви можете скористатися послугами екскурсовода і послухати розповідь про об’єкт зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, про його історію та мешканців, а можете прогулятися сімєю абсолютно безпечно по території, оглядаючи руїни поодинці. Обидва вибору заслуговують поваги. Але що, напевно, варто зробити після такої пригоди, так це випити чашку міцного гондурасу каву і спостерігати за перехожими на головній площі або просто помилуватися чудовими горами.

Беліз

Беліз – єдина англомовна країна в Центральній Америці, яку до 1973 року називали Британський Гондурас. Історично так склалося, що з приходом конкістадорів, а це англійські поселенці – основну масу “проживають” становили пірати і колоністи з острова Ямайка, які завезли з собою негрів-рабів для робіт на лісозаготівлях і плантаціях. Тому тут шалена кількість африканців, які говорять на креольско-англійською (зразок англійська, але вловлюєш тільки сенс), вулиці настільки кишать бомжами, що хочеться перебігти на інший бік. Жінки тут товсті і млосні. Велика кількість жебраків зі скляним поглядом, які намагаються розповісти про своє бідолашне життя, а інші, більш підприємливі, продати дерев’яна яну палицю, ложку або ще яку-небудь “цінність” сумнівної якості. І “пахне” тут каналізацією, але скрашує все це добрий народ (хоча можна зустріти різне), музика в стилі Боба Марлі і повсюдний аромат марихуани.

Якщо коротко описати наші відчуття від Белізу, то вони однозначно погані: злиденна країна з шаленими цінами. Так, проживання в гестхаусі коштує 40$. Торгуватися вони не хочуть і дивуються, якщо ти це робиш. Країна нічого не виробляє (вирощують банани, апельсини, цукровий очерет), виживає за рахунок туризму. Алt рівень туризму дуже сумнівний і підозрілий. У самій країні, а особливо з дитиною, робити реально нічого. Природа – так, симпатично, але проїздом через вікно автобуса.

Ми не перевіряли, але вам розповімо: Беліз знаменитий своїм бар’єрним рифом і островами, куди люди приїжджають за дайвінгом і снорклінгом (плавання під водою з маскою). А також знаменита “блакитна діра” (англ. Great Blue Hole) – велика блакитна діра діаметром 305 метрів, що йде на глибину 120 метрів. Це місце стало відомим завдяки французькому досліднику Жак-Ів Кусто, який включив її в список 10 кращих місць в світі для пірнання. На цьому своє оповідання про Беліз pfdthie..

На завершення своєї розповіді хочу сказати одне: Центральна Америка чудова, цікава, сповнена пригод і відкриттів. Але краще приїжджайте сюди самі і переконаєтеся в цьому особисто!

Гриненко Ганна

Щаслива дружина, мама і засновник блогу www.gryntravel.com

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України