Фотогалерея

Як вивели домашніх лисиць

Все почалося в 1950-х роках, коли вченому Дмитрові Бєляєву прийшла в голову думка схрестити лисицю і собаку, щоб отримати одомашнених лис: імовірно особини повинні були перейняти милу зовнішність від лисиць і характер від собак. Дивно, чи не правда? Давайте подивимося, що з цього вийшло.

1. Домашні лисиці значно відрізняються фізично від своїх диких попередниць.

Домашні лисички успадкували зовнішність собак в більшій мірі, ніж диких лисиць: наприклад, у них висячі вухан, як у цуценят, вигнуті хвости, а на шубці бувають плями.

2. Їх гені значно відрізняються від лисячих.

Незважаючи на те, що Дмитро Бєляєв – людина, який почав експеримент – помер в 1985 році, дослідження продовжилися і без нього. В результаті були виведені лисиці, які мали подібні ознаки з собаками, а також показали власні ознаки гібрида. Смороду не боятися людей і не виявляють по відношенню до них агресію.

3. Радянський вчений ризикував життям заради цього дослідження.

В радянські часи генетика була забороненою наукою, і вчених, що займаються їй, переслідували за законом. Сталін навіть запровадив політику під назвою Лысенкоизм, за якою генетики піддавалися репресіям. Бєляєву пощастило більше, ніж іншим: Сталін невдовзі помер, і вчений зміг спокійно продовжити свій експеримент.

4. Все почалося з бажання більше дізнатися про собак.

Процес одомашнення собак відбувався тисячоліттями і невідомо, чому собак вдалося приручити, в тій годину як лис – ні. Дмитро Бєляєв намагався одомашнити лисиць, щоб довести, що це можливо, а також щоб з’єднання з’ясувати, яким чином відбувався процес приручення собак.

5. Для експериментів використовувалися лисиці з звіроферм.

Бєляєв вирушав на звіроферми, де тварин вирощували для використання в подальшому їх хутра, і шукав лисиць, які не боялися його чи боялися менше за інших. Всього 10% лисиць підходили для подальших досліджень.

6. Жорстокий процес селекції лис викликав серйозні суперечки.

Для експерименту було відібрано 130 лис: 100 особин жіночої статі та 30 – чоловічого. Потім з їх потомства також відбиралися особини, які не відчували страху в присутності людей і не виявляли по відношенню до них агресії. На жаль, факти були невтішні: лише 10% особин виявляли подібні якості. Решту відправляли назад на фермі. Саме тому експеримент досить суперечливий і гідний жорсткої критики в свою адресу.

7. Якщо ви хочете завести домашню лисицю, це буде коштувати вам багато грошей.

Вартість лисиці з розплідника в Новосибірську становить 50 тис. рублів. Лисицю перед продажем обов’язково стерилізують: для самок стерилізація платна – 3400 рублів, а для самців безкоштовна. Також якщо ви живете в іншому місті, вам доведеться платити за доставку тварини – 6000 рублів. Лис продають і в інші країни. Важлива умова при придбанні лисиці – ви повинні жити в будинку, щоб тварина могла міститися у вольєрі, для квартирного утримання лис не продають.

8. За домашніми лисицями не дуже складно доглядати.

Незважаючи на деякі проблеми з поведінкою, за домашніми лисицями досить просто доглядати. Наприклад, їх харчування практично не відрізняється від харчування собак. Єдине, в раціон лис необхідно включати сирі овочі і фрукти. Деякі також кажуть, що здоров’я їм потрібно сіре м’ясо.

9. Домашні лисенята набагато більші пустунчика, ніж цуценята собак.

Якщо цуценята собак грішать тим, що гризуть взуття та меблі, а також пристають до вашим гостям, то лисиці переносять ці проблеми на абсолютно новий рівень. Одна господиня лисиці скаржилася, що її вихованка пісяє їй в чашку з кавою, тільки щоб подивитися на реакцію господині, коли та це виявити.

10. Існує ще безліч генетичних загадок, які належить розгадати.

Вчені все ще не можуть зрозуміти, чому одні одомашнені лисиці доброзичливі, а інші ні – геном «доброзичливості» ще не вдалося визначити.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України